Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Dlabeme dýni ve stylu Dne mrtvých, pojďte do toho s námi!

Info ikona
Dlabeme dýni ve stylu Dne mrtvých, pojďte do toho s námi!

Klasické dýňové bubáky už umíme, tak jsme se rozhodli, že si letos zkusíme vyrobit dekoraci ve stylu mexických Día de Muertos. Zásadní ingrediencí jsou čerstvě natrhané květiny!

Terezie Benoni | 2. 11. 2023

Den mrtvých je mexický svátek mrtvých spadající na katolické oslavy Všech svatých a Svátku zesnulých slavený od večera 31. října do 2. listopadu. V Mexiku je nejoblíbenějším a nejvýznamnějším svátkem, chápaným jako šťastné shledání mezi živými a mrtvými, a je slaven také v zemích s mexickou diasporou. Co je pro tento svátek typické a proč si získal takovou oblibu po celém světě? Jsou to především pestrobarevné dekorace, strašidelné líčení a výrazná grafika. Trochu už nás omrzeli tradiční dlabané oranžové dýně, a protože se nám na zahradě urodila Hokkaidó v modrozelené barvě, bylo rozhodnuto, že letos bude dušičková výzdoba trochu divočejší.

 

Info ikona
Dlabeme dýni

Co na dýni ve stylu Día de Muertos potřebujeme?

  • dýni
  • ostrý nůž
  • mísu
  • lžíci
  • čerstvé květiny
  • čajovou svíčku

Jak na to?

Postup je víc než snadný. Nejdříve odříznete horní část dýně, abyste ji mohli vydlabat. Čepičku se stopkou si ale nechte, přiklopíte pak květinovou dekoraci. Pak dlabejte a dlabejte. Vyřízněte dvě velké oči, podle velikosti dýně můžete vyříznout i nos a pusu. Dozdobte čerstvými květinami. Do dýně umístěte čajovou svíčku nebo svítící řetěz na baterie. A je hotovo!

Podle zralosti dýně, zvolte vhodný nástroj na dlabání. Když je ještě tvrdá, budete potřebovat nějaký ostřejší předmět, když je dostatečně zralá, vystačíte si se lžící.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku