Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Jak nemít doma skleník – co vyřeší protisluneční fólie?

Existuje několik způsobů, jak doma vyřešit letní parna i bez klimatizace. Jedním z nich jsou protisluneční fólie. Spolu s naší čtenářkou jsme se zeptali odborníka, jak na to.

Olga Procházková | 3. 05. 2019

Jana Smíšková z Jihlavy zareagovala na naši výzvu na Facebooku a napsala nám, že potřebuje poradit s výběrem a instalací protislunečních fólií:

„Ráda bych instalovala protisluneční fólie na okna na jižní straně domu, protože si chci ochladit byt, ale nejsem si jistá, jak vlastně vybrat ty správné. A zvládnu je nalepit sama? Děkuji za radu."

O odpověď jsme poprosili Ondřeje Pučálku z firmy Fólie Pučálka:
„Milá paní Smíšková, existují různé druhy protislunečních fólií. Většina oken, tedy asi to vaše, má více než jedno sklo, čili se pro ně hodí exteriérová fólie. Pokud chce někdo odstínit lodžii, může využít i vnitřní fólie, ale venkovní má i v tomto případě mnohem větší efekt. Asi bych měl zmínil všechny proměnné, které byste měla vzít v potaz. Tak tedy:

1. Světelná a tepelná propustnost
To jsou dva faktory, které jdou ruku v ruce. Čím je fólie tmavší, tím více tepla zadrží, ale tím méně světla pustí do domu. Čili, zvažte kolik světla obětujete výměnou za chládek. A protože fólie zůstává na okně celý rok, stojí to za důkladné zvážení. Doporučil bych vám, stejně jako svým zákazníkům, kteří chtějí fólii do bytu či domu, typ s nejvyšší světelnou propustností, což je padesát procent. Zní to děsivě, ale jsou to tabulková čísla, pocitově padesátiprocentní propustnost skoro nepoznáte. Do kanceláří se snese klidně propustnost třicet pět procent – čili fólie zadrží až šedesát pět procent světla. Fólie obsahují kov, obvykle hliník a jsou zrcadlové. 

2. Životnost
Běžná fólie vydrží pět až šest let. Ty dražší i deset let. Výkyvy počasí, mrazy ani déšť jim nevadí. Udržují se úplně stejně jako normální okenní skla. Není vhodné na ně používat drátěnky nebo abraziva.

3. Aplikace:
Fólie se musí instalovat v příhodném počasí: nemělo by pršet, být mráz nebo větrno. Proto se práce obvykle dělají od jara do podzimu. Pokud byste měla jedno malé okno, zvládnete instalaci i sama, jestli jste aspoň trochu zručná. Na plochu větší než dva, tři metry čtvereční bych už určitě doporučoval odborníka.

4. Ceny:
Cena metru čtverečního začíná na 750 korunách, ale může být i 1000 korun bez DPH. Na produkty pro domácnost je DPH patnáct procent (cca 862 Kč z oněch 750 Kč, pozn. red.), pro komerční prostory jednadvacet procent (cca 907 Kč, pozn. red.). Instalace stojí zhruba čtyři sta korun za metr čtvereční.“

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete