Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Naučíme vaše děti uklízet. Rychle a s radostí!

Také už jste šlápli na kostičku z lega a vašemu dítěti šlo v tu chvíli o holý život? Uklízení nebaví nikoho, ale můžeme se pokusit z něj udělat zábavu, nebo čas strávený touto činností minimalizovat.

Terezie Benoni | 31. 03. 2021

Základem je především věci minimalizovat, nehromadit je a s těmi nepoužívanými se umět snadno a definitivně rozloučit. Propagátorkou minimalistického životního stylu je uklízecí guru, japonská hvězda Marie Kondo. Právě ona radí, že nepořádku musíme předcházet . Určitě si už v této chvíli říkáte, že s dětmi je to zhola nemožná. S každými narozeninami a Vánocemi hračky rostou geometrickou řadou a úložných prostor ubývá. Nezoufejte. Zaveďte si pravidlo, že než práh domu překročí nové věci, musí zmizet něco z těch starých. Děti se tommu vránit nebudou, když budou na tento systém zvyklé, a navíc když to zaručuje nové hračky. Také samotné dárky nakupujte s rozmyslem a už při jejich výběru naplánujte jejich budoucí místo. Domluvte se také s příbuznými, aby nekupovali tunu hloupostí, ale hračky, které děti skutečně užijí. Jak vnést do hraček nějaký řád?

Galerie: Kam s hračkami
Mohlo by se vám líbit

Rekreační dům herce Jiřího Bartošky stojí za vidění

Budou to už čtyři roky, co v Andělské Hoře nedaleko lázeňského města Karlovy Vary, vznikl originální dům, který byl nominovaný na prestižní Českou cenu za architekturu. Jeho majitelem není nikdo jiný než herec a prezident Mezinárodního filmového festivalu Jiří Bartoška.
mariannebydleni.cz

Jednoduchá pravidla, která fungují

Jako maminka dvou malých dětí, které mám navíc kvůli Covidu neustále doma, bojuji s nepořádkem nepřetržitě. Děti mají navíc tu schopnost, že neustále mění se svým vybavením místo, takže za jedno dopoledne zvládnou zaneřádit celý dům. Ne vždycky to klapne, ale osvědčilo se mi pravidlo, že se nikdy nesmí vyndat víc věcí najednou. Zkrátka s tou stavebnicí si už nehrajete, tak ji ukliďte a teprve pak si vytáhněte lego. Děti většinou toto pravidlo dodržují, takže se domácnost nezvhrne do absolutního chaosu a hračky jsou stále alespoň nějak základně roztříděné. Neodcházíme z nepořádku, abychom se do něj zase nevracely. To bývají ty nejrychlejší úklidy. Děti se těší ven, takže jsou schopné spolupracovat a jde to jak na drátku. Návrat do uklizeného domova je pak veselejší a unavení po procházce můžeme s klidným srdcem odpadnout u pohádky. A tím nejdůležitějším pravidlem je stanovit věcem přesné místo. Děti musí vědět, kam věci patří a pak mohou uklízet. Projděte si s nimi jednotlivé police a skříňky. Ukažte jim, jak uklízíte vy a ony to pak skvěle napodobí. Kam ale se všemi plyšáky, figurkami a legem?

Mohlo by se vám líbit

Mariana Prachařová nás pozvala na návštěvu svého zbrusu nového bytečku

Je to teprve dva týdny, co se Mariana přestěhovala do nového pražského bytu. Teprve je ve fázi zabydlování, ale už teď je jasné, že tu vytvoří útulný domov.
mariannebydleni.cz

S praktickými vychytávkami je bude úklid bavit

Oblečení je samostatnou kapitolou a budeme se mu věnovat v samostatném článku. Dnes se zaměřme pouze na hračky. Naše děti mají opravdu hodně knih, takže v jejich dětském pokoji nemohla knihovna chybět. Kromě polic na stěně, má syn také příruční knihovnu u psacího stolu. Na drobnější předměty má v knihovně několik košíků a krabic, kam může své poklady schovat. Šuplíky u psacího stolu má pak jasně rozdělené na psací potřeby, věci na vyrábění a pak jednotlivé bloky. Jestli máte milovníky plyšáků, tak jako my, určitě si poříďte nějaké velké proutěné truhly, nebo látkové koše. Výhodou truhly je, že dospod můžete umístit i nějakou krabici s hrami a zvenčí moc hezky vypadají. Věčný problém je pro nás lego, kterého stále přibývá. Nechtělo se nám vyhodit originální krabice, ale lego se v nich špatně uchovává. Proto jsme jednotlivé stavebnice přemístili do menších plastových krabic s víkem, kde je také návod a ty papírové krabice rozložili a umístili na dno dřevěné truhly. Na nich pak stojí jednotlivé krabice. Lego, které je složené je pak vystavené na policích a různě se obměňuje. Malé figurky zvířátek dáváme do speciálního látkového koše. Draci a rytíři mají místo v dřevěné truhle. Neosvědčil se nám látkový kapsář, kde bylo všechno a vlastně nic. Naopak si nemůžeme vynachválit policový díl s jednotlivými boxy a koši, kde je místo na stolní hry, stavebnice i drobnější předměty. Všechno pěkdě oddělené. Využít se dá také prostor pod postelí, kam je můžné vložit klasický šuplík, nebo plastový box. Problém je s prachem, takže do tohoto vyčleněného prostoru umisťujte jednotlivé uzavíratelné krabice či boxy, po kterých snadno sáhnete. Tak s chutí do toho!

Mohlo by se vám líbit

Proměna zchátralé půdy v romantické podkroví

Pavel se svým partnerem Robertem už pět let opravuje prvorepublikovou vilku ve Staré Huti u Dobříše. Letos přišlo na řadu podkroví, které za pouhých sedm týdnů proměnili v romantickou ložnici s pracovním koutem. A nechybí ani postel pro jejich milované ohaře!
mariannebydleni.cz

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete