Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Nejlepší pokojovka všech dob? Tahle retro rostlina je nenáročná a účinnější než kdejaká čistička vzduchu

Patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny všech dob – a právem. Zelenec je nejen krásný a nenáročný, ale také dokáže zlepšit kvalitu vzduchu. To z něj dělá ideálního společníka do kuchyně, přičemž dařit se mu bude takřka kdekoliv.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Martina Mádlová | 20. 05. 2025

Vypadá nenápadně – dlouhé zelenobílé listy, jemné obloučky a sem tam kvítek připomínající drobnou hvězdičku. Ale nenechte se zmást. Zelenec neboli Chlorophytum je ve skutečnosti rostlina s mimořádnou výdrží a užitečností. Snadno se množí a odpustí vám i občasné zapomenutí zálivky nebo naopak přelití. Přidejte k tomu trochu toho retro kouzla a máte pokojovku, která se hodí do každé domácnosti a zejména do kuchyně. Proč? Je to prostor, kde se vaří, peče, dýchají páry a nejednou vznikne i nějaký nepříjemný zápach. A právě v takovém prostředí zelenec vyniká. Funguje totiž jako přírodní čistička vzduchu a dokáže likvidovat až 80 % mikrobů ze svého okolí. Navíc zvládne i proměnlivé světelné podmínky. A pokud ho dáte do závěsného květináče, vytvoří vám krásný zelený vodopád.

Galerie: Nenáročný a krásný zelenec
Mohlo by se vám líbit

Poklad z parapetu našich babiček: Nádherná klívie dokáže kvést dlouhé roky. Nesmíte ale dělat tuto chybu

Klívie, známá také jako řemenatka, je jednou z těch pokojových rostlin, které si získaly srdce mnoha generací. A není se co divit. Tato jihoafrická pokojová rostlina dokáže růst a kvést klidně i několik desetiletí. Přestože není náročná na péči, vyžaduje určitou pozornost, aby se nám odměnila svými nádhernými květy.
marianne.cz

Zelenec jako zelený talisman

Lidé mu odjakživa přisuzovali ochranné a očistné účinky. Možná i proto býval běžnou součástí domácností už za času našich babiček. Coby trávovitá rostlinka je znám dokonce už více než 200 let a zahrnuje přes 200 druhů. Má dlouhé úzké a jemně klenuté listy dorůstající přibližně do 12 až 18 cm. Květy v jeho případě rozhodně nejsou hlavní ozdobou rostlinky. Tuto funkci plní zelené, zelenobílé nebo pruhované listy. Květy jsou malé a hvězdicovitého tvaru. Pokud jsou oplodněny, vzniknou na nich malé plody. Jakmile opadají, vytvoří se drobné rostlinky, které můžete odstřihnout a dát do vody, než rostlina spustí kořínky. Pak už stačí jen zasadit do substrátu. Množit můžete také pomocí dceřiných rostlin a vysadit. Další možnost je dělení při přesazování rostliny. Přesazovat byste ostatně měli každý rok u mladších rostlinek a každé dva roky u těch starších.  

Info ikona
Nenáročná pokojovka

Rozmnožování zelence je jednoduché. Můžete jednoduše nechat zakořenit ve vodě a následně zasadit. 

Pěstování zelence? Jednodušší už to nebude

Zelenec je vděčný. Potřebuje jen světlé místo bez přímého slunce, občas zalít a otřít listy od prachu. Snese i horší světelné podmínky, ovšem pak neporoste tak rychle. V zimě mu stačí zálivka jednou týdně, v létě častěji. Vodítkem může být to, že byste vždy měli nechat cca dva vrchní centimetry zeminy vyschnout. Zalévejte důkladně, ale opatrně. Přemokření by mohlo znamenat hnilobu kořenů. Rostlinky mají rády vyšší vzdušnou vlhkost a o tu není v kuchyni nouze. Ovšem zvládnou také sušší prostředí. Teploty jsou ideální mezi 15 a 24 °C. Vzhledem k dlouhým svěšeným listům se mu nejlépe daří v závěsném květináči, kde má dostatek místa na všechny strany. Pokud ho máte na kraji poličky či stolu, dejte pozor, aby se listy netlačily na zeď. Na jaře a v létě nezapomeňte každých 14 dní přidat do zálivky hnojivo pro pokojové rostliny. Co se týká přesazování, vezměte větší květináč s drenážními otvory. Dejte do něj cca 1,5 cm vysokou vrstvu keramzitu nebo štěrku a přidejte substrát. Opatrně vezměte rostlinku ze stávajícího květináče a přemístěte. Zasypte dalším substrátem, trochu umačkejte a nakonec zalijte. Takhle jednoduché to celé je.

Mohlo by se vám líbit

Množení levandule snadno a efektivně: Zkuste řízkování, hřížení nebo pěstování ze semen

Levandule je nejen nádherná a voňavá bylina, ale také skvělá dekorace zahrady, terasy nebo balkonu. Kdo by nechtěl mít vlastní levandulový záhon jako z Provence? Pokud máte už jednu rostlinu a rádi byste si levandulovou nádheru rozšířili, máte hned několik možností, jak si tuto voňavou krásku snadno namnožit. Zkusit můžete klasické řízkování, jednoduché hřížení nebo tradiční pěstování ze semínek. Všechny způsoby si přiblížíme krok za krokem, takže to zvládnou i začínající zahrádkáři.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×