Rozhovor s interiérovou designérkou: Při navrhování interiérů je mi inspirací celý svět
Prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme, má zásadní vliv na naši psychiku a emoce. O tom je přesvědčená interiérová designérka Jarmila Wood. Co ji inspiruje, jak řeší výzvy v interiérovém designu a jaké podle ní kolují největší mýty o její profesi? O tom jsme si povídali s velmi inspirativní ženou, která dokazuje, že za svými sny se vyplatí jít.
Jamilu obor interiérového designu přitahoval vždycky, ale dlouho se pohybovala v úplně jiných vodách. Svou kariéru začínala v oblasti marketingu a PR, kde si osvojila schopnost naslouchat lidem a porozumět jejich potřebám. Po náročném životním období, kdy jí úraz na podzim roku 2023 vyřadil na tři měsíce z provozu, se rozhodla konečně naslouchat i sama sobě a nasměrovala své úsilí k oblasti, která ji vždy přitahovala – k interiérovému designu. Absolvovala studium na Ambience Academy, aby své dovednosti podpořila odborným vzděláním. Dnes pomáhá klientům proměnit jejich domovy, kanceláře či komerční prostory v místa, kde do sebe vše zapadá jako Tetris a kde se každý cítí příjemně. V rozhovoru jsme mluvili o tom, co ji inspiruje, jaké výzvy přináší práce s omezenými rozpočty i proč je někdy dobré odhlédnout od nejnovějších trendů a soustředit se na osobní vkus.
Kde nejvíce hledáte inspiraci při návrhu interiérů a jak pracujete s prostorem, který má omezení?
Inspirací je svět sám o sobě. Dokážu se inspirovat i na letišti, na ulici, v lese. Myslím, že je důležité mít otevřenou mysl a čerpat z prostředí kolem nás. Mimo jiné sleduji historii architektury, protože tam jsou kořeny té dnešní. Jsou v ní klíčové prvky, které se aplikují do dnešních interiérů a které jdou skvěle kombinovat s různými styly. Chodím samozřejmě i do muzeí umění nebo na světové výstavy v Itálii a Německu. Baví mě být nevšední a ráda používám nadčasové, rafinované prvky, které se promítají v mých návrzích. Samozřejmě prioritní je pro mě poznat klienta, jeho životní styl, jeho preference a dle toho mohu zapojit svoji kreativu v přípravě interiéru na míru tak, aby odpovídal jeho osobnosti a potřebám. A co se týče druhé části otázky, jak pracuji s prostorem, který má omezení, tak pro interiérového designéra není velikost prostoru omezení, jen se přizpůsobí a zapojí do návrhu více efektivních a chytrých prvků tak, aby se celý prostor využil na maximum a zahrnoval vše co klient v daném prostoru potřebuje.
Můžete popsat konkrétní případ, kdy váš návrh výrazně změnil prostor nebo jeho využití?
Nedávno jsem realizovala pro klienta pánskou pracovnu v podkroví rodinného domu. Podkroví se zkosenými stěnami je samo o sobě výzva, jelikož musíte efektivně využít nabízený prostor a z místnosti zhruba 13 m2 jsme udělali pracovnu s úložným systémem na dokumenty, knihovnu a relaxační zónu. A nyní jsem před realizací rodinného domu, kdy je postavena hrubá stavba a zde budu tvořit speciální zděné příčky, které budeme následně obkládat tak, aby se omezilo pořizování nábytku do koupelny. Budeme stavět externí komín, aby dům disponoval krbovými kamny a samozřejmě kompletně realizovat dispozice celého domu včetně podlah, kuchyně, terasy až po poslední skleničku nebo povlečení. Půjde o velmi atypický interiér ale přitom velmi funkční a vhodný pro rodinu s dětmi.
Co je podle vás největším mýtem o službách bytového designéra?
Domnívám se, že veřejnost může vnímat službu interiérového designéra jako drahou, neosobní ale právě opak je pravdou a to doslova. Interiérový designér naslouchá klientovi, zajímá ho, v čem se cítí dobře, co k životu potřebuje, jak by rád daný prostor využíval a s tím vším designér pracuje v přípravě návrhu, který následně s klientem diskutuje. Jde vlastně o společné dílo. Když si lidé zařizují interiér sami, většinou jejich myšlenky sahají na základní prvky jako je stůl, židle, skříň, postel, sedačka, poličky a nemají v tom koncepční myšlení. Nicméně je tam mnoho jiných dalších prvků, a hlavně jejich propojení, aby vše do sebe zapadalo. Třeba samotné osvětlení prostor nám může absolutně změnit ráz a dojem z interiéru. Nemyslím stínidla ale světlo, které a kam vrhá a také jeho teplota. Designér myslí na veškeré detaily a komplexní propojení. Často se setkávám s tím, že klient si sám zařizuje interiér, a pak mi říká, že mu stále něco v daném prostoru nesedí, a že si tedy koupil jinou polici, a že ani ta ten pocit nezměnila. Ano, a právě designér vytváří interiér, ve kterém se od začátku budete cítit uvolněně a bude vás inspirovat a navodí vám takový pocit, jaký od daného prostoru vyžadujete
Které trendy v současném interiérovém designu vás nejvíce oslovují a jak je zapojujete do své práce?
Osobně mám ráda čisté linie. Jsou totiž velmi flexibilní a dá se s nimi pracovat ve všech typech interiérů. Libí se mi, že se začíná využívat obkladů stěn nejen dřevem, ale jinými a moderními materiály, které jdou následně barvit do požadovaného odstínu a kvituji návrat k tapetám. Dnešní interiéry už nejsou jen o bílých nebo žlutých výmalbách. Jsem zastánce světlých barev v rezidenčních prostorách, které se dají kombinovat s moderními odstíny smaragdové, vínové, nebo pastelovými barvami. A v komerčních prostorách jsem na druhou stranu zastánce jedinečnosti, nevšednosti a zapamatovatelnosti. Přeci jen kavárny, hotely a jiné veřejné podniky navštěvujeme nejen pro kvalitu služeb ale také pro jejich jedinečný prostor. A to samé ale platí u kanceláří, kde myslím na prostory, které by měli zaměstnance inspirovat.
Jak pracujete s omezeným rozpočtem klienta, aby byl výsledek stále kvalitní a esteticky přitažlivý?
Umění designéra není v drahých designových kouscích. Umění designéra je v efektivnosti, využití prostoru, splnění představ klienta a nabídnutí ještě další přidané hodnoty, jak prostor využit. A to vše může být realizováno i s levnějším vybavením. Vůbec není nutné mít na realizaci bůh ví jaké budgety. Designér je někdo, kdo dává nápady, návrhy jak prostor uchopit. Není to někdo, kdo doporučuje koupi drahé lampy a že by to bez ní nešlo.
Co vás na vaší práci nejvíce baví?
Jsem kreativní, takže mě baví vlastně úplně vše. Baví mě poznávat, co klienti pro svůj život nebo podnikání potřebují, co chtějí nabídnout klientům (v případě komerčního prostoru), baví mě tvořit dispozice, navrhovat vybavení a realizace, prezentovat nápady klientovi a diskutovat nad tím. Ráda komunikuji s truhláři a učím se stále nové věci. Baví mě realizace na místě, logistika, plánování řemeslníků a pak když své dílo předáte s úsměvem spokojenému klientovi, tak to je další motivace a náboj energie do dalších projektů. Interiérový design je pro mě vášeň.
Je dobré sledovat trendy?
Myslím, že je dobré vědět, v čem je nám dobře. Trendy jsou spíš pro designéry, protože trendem může být Teracco dlažba a neznamená to, že si musíme udělat Teracco obklady celý. Je to impuls pro designéra, že je na trhu něco, co je nové, co je trendem a designér to může hezky a efektivně zapojit do návrhu. Máme rádi modrou? Skvěle, ale neznamená to, že musíme mít modré stěny a modré obklady v koupelně. Je to o vyváženosti, decentnosti a stále budu říkat to stejné slovo RAFINOVANOSTI a s tím vším Vám pomůže právě interiérový designér.
Zdroj informací: Jarmila Wood, interiérová designérka, deerliving.cz
- Zdroj článku
-
Jarmila Wood, deerliving.cz