Testovali jsme kupovaná svařená vína: Které vás nadchne a jaké raději nekupovat?
V redakci Marianne Bydlení jsme se rozhodli otestovat svařená vína, která koupíte v obchodech už namíchaná. Některá mile překvapila, u jiných hrozilo, že se druhý den probudíte s pořádným bolehlavem.
Svařené víno, často označované jako "svařák", má své kořeny hluboko ve starověku. Už staří Římané připravovali nápoje z červeného vína s příměsí koření, čímž nejenže zlepšovali jeho chuť, ale také ho tám konzervovali. Tento horký nápoj se stal nedílnou součástí zimního období a rozšířil se po Evropě díky římským válečným tažením. Svařené víno bylo po staletí populární nejen pro svou chuť a protože dokonale zahřálo promrzlý organismus, ale i pro své údajné léčivé vlastnosti. Ve středověku se jeho obliba ještě zvýšila, protože bylo se používalo na prevenci proti nemocem kvůli antiseptickými účinkům obsaženým v koření. Každá oblast Evropy si postupně vytvořila vlastní recepty, čímž vznikly rozmanité varianty svařeného vína, které se liší použitým kořením a dalším přidaným ovocem. Ve středověku a raném novověku bylo svařené víno vnímáno především jako praktický způsob, jak vylepšit nekvalitní nebo starší vína. Přidáním koření, medu nebo cukru se jejich chuť stala přijatelnější. Zároveň se víno převařením částečně sterilizovalo, což napomáhalo jeho konzervaci.
Jak dopadl náš test kupovaných svařáků?
Svařák dnes: Všestrannost a kouzlo jednoduchosti
Moderní podoba svařeného vína, kterou dnes známe jako neodmyslitelnou součást vánočních trhů a zimních oslav, se začala formovat v 19. století. Tehdy začalo být svařené víno spojováno s pohodou, rodinným setkáváním a slavnostními příležitostmi. Tento přechod od každodenního nápoje ke slavnostnímu symbolu byl ovlivněn zlepšením dostupnosti kvalitnějších vín a širokého spektra koření. Tradiční červené víno se obvykle kombinuje s hřebíčkem, skořicí, badyánem a plátky citrusů, ale stále častěji se objevují i varianty s bílým či růžovým vínem. Samozřejmě si můžete připravit i nealkoholickou variantu z nealko vína. Přidání pomerančového džusu, vanilky, či dokonce kapky rumu nebo pálenky posunte klasické recepty na novou úroveň. Ať už ho připravíte doma s rodinou, nebo si ho vychutnáte při procházce zimním trhem, určitě vám navodní pravou sváteční náladu.
Jak na dokonalé svařené víno?
Suroviny:
- víno červené 750 ml
- voda 450 ml
- hnědý cukr 120 g
- pomerančový likér 150 ml
- třeba Cointreau (možno nahradit třešňovicí smíchanou s čerstvou pomerančovou šťávou)
- citron 1 ks
- nakrájený na plátky
- mandarinky 1 ks
- rozdělená na měsíčky
- hřebíček 6 ks
- zapíchněte je do kůry citronu
- muškátový oříšek 1 špetka
- nejlépe čerstvě strouhaný
- jalovec 6 ks
- skořice 1 svitek
Postup:
Vodu svařte s cukrem, přidejte skořici, jalovec, muškátový oříšek, citron s hřebíčky a vařte deset minut – koření za tu dobu krásně pustí chuť a vůni. Přilijte víno a likér, přiveďte k varu a odstavte. Do silnostěnných skleniček dejte vždy kousek mandarinky a plátek citronu, zalijte svařenou směsí a podávejte horké.
- Zdroj článku
-
redakce Marianne Bydlení, www.vinomapa.cz, wikipedia.org, apetitonline.cz