Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Z nepraktické červené kuchyně se stala elegantní modrá s netradičním ostrůvkem

Byt Dominiky Whistler na pražských Vinohradech by se dal nazvat malým palácem. Může za to nová kuchyň, které díky designérce Romaně Vyhnánkové vládnou vznešená modř, metalické odlesky a krásné maličkosti.

Terezie Benoni | 27. 07. 2023

Než se grafička Dominika Whistler s manželem na Vinohrady nastěhovali, věděli, že je čeká náročná rekonstrukce, která se neobejde bez bourání. V kuchyni byla největší práce s nevyhovující původní linkou v sytě červené barvě a také se sníženým stropem ze sádrokartonu. Ten místnost zbytečně dusil a ubíral i světlo. Designérka Romana Vyhnánková doporučila podhled odstranit a dispozici linky vyřešila netradičně pojatým ostrůvkem. Dominika je z něj nadšená. „V předchozí kuchyni jsme se motali jeden druhému pod nohama, teď tu z různých stran můžeme vařit oba. Po odstranění sádrokartonového podhledu se prostor otevřel a zesvětlil. Zároveň se ale ztížily podmínky pro umístění digestoře. Manželé se proto rozhodli, že se obejdou bez ní a využijí, že místnost je od ostatních oddělená dveřmi, dostatečně veliká a větrat lze velkými okny. Barevnost byla jasně daná – manželé chtěli vše ladit do modré a zlaté. Romana vycházela z tónu závěsů, které si mladá paní domu nechala ušít na míru. Stejný odstín použila pro kuchyňský ostrůvek ze dřeva a vytouženou zlatou dodala v podobě lustrů, dřezové baterie, úchytek a dekorací. Horní skříňky, pracovní desku z umělého kamene a dřez nechala záměrně v čisté bílé barvě, aby místnost zůstala opticky vzdušná. Využití našla i pro volný prostor vedle ledničky, kde nechala ve stejném designu vyrobit parádní kávový koutek. S vůní čerstvě umleté kávy tak v bytě znovu ožívá genius loci. „Kdyby mi někdo před rekonstrukcí řekl, že se budeme moci stěhovat už za měsíc a půl, řekla bych mu, že umí vyprávět krásné pohádky,“ vzpomíná Dominika. Ale tahle proměna se, zejména co se kuchyně týká, pohádce skutečně podobá.

 

Galerie: Proměna červené kuchyně

Připomíná staroanglický byt

Atypický kuchyňský ostrůvek nakonec zabírá méně místa než řešení do tvaru U, a navíc je v něm kromě vestavné trouby a velkého dřezu i spousta úložných prostor. Kuchyň s jídelním koutem propojila tmavě modrá barva, která se objevuje na ručně šitých závěsech a lince. V kombinaci s antracitově šedými a zlatými prvky teď interiér připomíná staroanglický byt. Určitě tomu napomáhají i vysoké stropy, dřevěná podlaha, stylová zákoutí a atmosféra historického domu. V místě, kde je koutek na přípravu kávy, původně stála vysoká skříň. „Říkala jsem si, že by na kuchyňském ostrůvku nemusely překážet kávovary, konvice a další věci. Udělat přípravný pultík se přímo nabízelo. Navíc, Simon je Angličan, tak si tu určitě rád udělá i čaj,“ říká designérka.

TEXT: ZUZANA VESELÁ | FOTO: ROBERT TICHÝ

 

Zdroj článku

Související články

Proměny
Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměny
Zelený strop a červené topení:  Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Zelený strop a červené topení: Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Proměny
Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměny
Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami

Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami