Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Z nepraktické červené kuchyně se stala elegantní modrá s netradičním ostrůvkem

Info ikona
Z nepraktické červené kuchyně se stala elegantní modrá s netradičním ostrůvkem

Byt Dominiky Whistler na pražských Vinohradech by se dal nazvat malým palácem. Může za to nová kuchyň, které díky designérce Romaně Vyhnánkové vládnou vznešená modř, metalické odlesky a krásné maličkosti.

Terezie Benoni | 15. 11. 2022

Než se grafička Dominika Whistler s manželem na Vinohrady nastěhovali, věděli, že je čeká náročná rekonstrukce, která se neobejde bez bourání. V kuchyni byla největší práce s nevyhovující původní linkou v sytě červené barvě a také se sníženým stropem ze sádrokartonu. Ten místnost zbytečně dusil a ubíral i světlo. Designérka Romana Vyhnánková doporučila podhled odstranit a dispozici linky vyřešila netradičně pojatým ostrůvkem. Dominika je z něj nadšená. „V předchozí kuchyni jsme se motali jeden druhému pod nohama, teď tu z různých stran můžeme vařit oba. Po odstranění sádrokartonového podhledu se prostor otevřel a zesvětlil. Zároveň se ale ztížily podmínky pro umístění digestoře. Manželé se proto rozhodli, že se obejdou bez ní a využijí, že místnost je od ostatních oddělená dveřmi, dostatečně veliká a větrat lze velkými okny. Barevnost byla jasně daná – manželé chtěli vše ladit do modré a zlaté. Romana vycházela z tónu závěsů, které si mladá paní domu nechala ušít na míru. Stejný odstín použila pro kuchyňský ostrůvek ze dřeva a vytouženou zlatou dodala v podobě lustrů, dřezové baterie, úchytek a dekorací. Horní skříňky, pracovní desku z umělého kamene a dřez nechala záměrně v čisté bílé barvě, aby místnost zůstala opticky vzdušná. Využití našla i pro volný prostor vedle ledničky, kde nechala ve stejném designu vyrobit parádní kávový koutek. S vůní čerstvě umleté kávy tak v bytě znovu ožívá genius loci. „Kdyby mi někdo před rekonstrukcí řekl, že se budeme moci stěhovat už za měsíc a půl, řekla bych mu, že umí vyprávět krásné pohádky,“ vzpomíná Dominika. Ale tahle proměna se, zejména co se kuchyně týká, pohádce skutečně podobá.

 

Připomíná staroanglický byt

Atypický kuchyňský ostrůvek nakonec zabírá méně místa než řešení do tvaru U, a navíc je v něm kromě vestavné trouby a velkého dřezu i spousta úložných prostor. Kuchyň s jídelním koutem propojila tmavě modrá barva, která se objevuje na ručně šitých závěsech a lince. V kombinaci s antracitově šedými a zlatými prvky teď interiér připomíná staroanglický byt. Určitě tomu napomáhají i vysoké stropy, dřevěná podlaha, stylová zákoutí a atmosféra historického domu. V místě, kde je koutek na přípravu kávy, původně stála vysoká skříň. „Říkala jsem si, že by na kuchyňském ostrůvku nemusely překážet kávovary, konvice a další věci. Udělat přípravný pultík se přímo nabízelo. Navíc, Simon je Angličan, tak si tu určitě rád udělá i čaj,“ říká designérka.

TEXT: ZUZANA VESELÁ | FOTO: ROBERT TICHÝ

 

Zdroj článku