Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

Bydlení a pojištění: Na co si dát pozor

Info ikona
Bydlení a pojištění: Na co si dát pozor

O tom, že pojistit si bydlení je nejen dobrý nápad, ale často i povinnost vyplývající ze smluvních závazků, většina lidí ví. Co často ale neví, jsou rizika nevhodně zvolené pojistky. Přitom kvůli špatnému výběru pojistky můžete během pár minut přijít o střechu nad hlavou a zadělat si na komplikace do budoucna.

Promotion | 15. 09. 2020

Pojištění domácnosti a nemovitosti není totéž. Rozhodně nezaměňujte pojištění nemovitosti s pojištěním domácnosti. Jedná se o dva rozdílné produkty, kdy každá kryje něco jiného. Pojištění nemovitosti kryje škody na všem, co je pevně spojené se stavbou, například střecha, stěny, fasáda, WC nebo okna. Vedle toho pojištění domácnosti kryje škody způsobené na vybavení nemovitosti, například gauč, televizor, skříně nebo obrazy či cennosti.

Nejčastější problém? Podpojištěnost

Zatímco u prodeje nemovitosti bychom rádi cenu spíše nadhodnotili, u pojišťování se často děje pravý opak. Důvodem může být nejen neznalost, ale i snaha ušetřit na ceně pojištění. To se při škodní události může ale hodně prodražit.

Například u nemovitosti, která má reálnou hodnotu 5 000 000 Kč, odhad podhodnotíte a uvedete hodnotu 2 500 000 Kč. Při škodní události pojišťovna zkrátí pojistné plnění také na polovinu a vyplatí vám pouze 1 250 000 Kč.

Proto při pojištění nemovitosti vždy sáhněte po profesionálním odhadu a v případě změny hodnoty nemovitosti, změňte i pojistku.

Povodeň a záplava

Může se zdát, že se jedná o totéž, ale opak je pravdou. Povodeň a záplava jsou dvě rozdílné situace, a tak k nim i pojišťovny přistupují.

● Při povodni se do oblasti rozlije řeka, potok, přehrada nebo třeba rybník. Pro tyto případy potřebujete pojištění proti povodni. Dejte si ale pozor, v jaké povodňové zóně vaše nemovitost leží – od toho se odvíjí výše pojistky. Pojišťovny mají vlastní povodňovou mapu, která podle místa nemovitosti určí rizikovost místa pojištění.

● Při záplavě vzniká zatopení nemovitosti kvůli přívalovým dešťům, tajícímu sněhu nebo sesuvům bláta. Může se tedy objevit kdekoli mimo vodní toky. Připojištění proti záplavám se tak hodí v jakékoli oblasti.

Vhodný výběr připojištění Při výběru vhodné pojišťovny i pojištění si nezapomeňte zjistit, jaká další připojištění nemovitosti nabízí. Užitečné může být například pojištění garáže, které se hodí v případě, že garáž není pevně spojená s domem. Pak se na ní totiž pojistka nevztahuje.

Asistenční služby

V rámci pojištění domácnosti nabízí většina pojišťoven i tzv. Asistenční služby. Jde o produkt, který vám pomůže, když budete potřebovat zámečníka, instalatera, elektrikáře nebo IT či právní pomoc. Limity plnění i rozsah asistenčních služeb se u jednotlivých pojišťoven liší, proto doporučujeme vždy důkladně přečíst podmínky vámi vybrané pojistky.