Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Jak se vyznat v materiálech povlečení?

Chystáte se na nákup nového povlečení, ale matou vás cizí názvy a úpravy látek o kterých jste neslyšeli?

Chystáte se na nákup nového povlečení, ale matou vás cizí názvy a úpravy látek, o kterých jste neslyšeli? Tkaniny se rozlišují nejen podle použitého materiálu, ale i podle jeho úpravy.

Promotion | 10. 06. 2020

Zvláště při výběru ložního prádla se setkáte s několika označeními pro různými vlastnosti tkanin. To, jak se cítíte při kontaktu látky s vaší pokožkou, je jeden z nejdůležitějších faktorů při výběru ložního prádla. Nejčastěji se setkáte se 100% bavlnou, mako-saténem, perkálem nebo flanelem.

100% bavlna

Povlečení vyrobené ze 100 % bavlny bez jakékoliv úpravy je u výrobců ložního prádla nejoblíbenější. Bavlna je prodyšná, měkká a dobře odvádí pot. Ložní prádlo z bavlny bez úpravy je na dotek o něco tvrdší a má větší sklon k muchlání – bude ho tedy potřeba přežehlit. Po čase se mohou dělat na povrchu žmolky a barva vybledne. 

Bavlněné povlečení je možné používat celoročně, ale zvláště jej oceníte v letních měsících.

Bavlněné povlečení je možné používat celoročně, ale zvláště jej oceníte v letních měsících.

Mako-satén

Zahoďte veškeré představy o klouzavém, lesklém materiálu, který se vám vybaví při slově satén. Povlečení z bavlněného saténu nemá ve skutečnosti nic společného se saténem, jak ho známe. Termín satén označuje speciální tkací proces. Bavlněný satén je hedvábně měkká tkanina s jemným leskem. Látka z česané vlny má velmi kvalitní zpracování a skvěle reaguje na barvení vláken. Tato verze úpravy bavlny je o něco měkčí, než je úprava perkálová a také víc odolává krabacení. Ložní prádlo v úpravě bavlněného saténu je tedy velmi snadné na údržbu, pokud si jej hezky vyvěsíte při sušení není potřeba ho žehlit. 

Povlečení je díky svým vlastnostem vhodné k celoročnímu použití.

Povlečení je díky svým vlastnostem vhodné k celoročnímu použití.
 

Perkál

Slovem percale se označuje specifický typ vazby použitý při výrobě ložního prádla, nejde tedy o označení materiálu. Tento typ vazby je hustě tkaný, s hladkou povrchovou úpravou. Od ostatních tkaninových vazeb se odlišuje sérií vertikálních a vodorovných vláken, které jdou po sobě. Právě kvůli tomuto specifickému tkaní vláken se pohybují výrobky v úpravě perkálu cenově o něco výš. Nevýhodou tohoto povlečení je, že bude potřebovat od vás péči v podobě žehlení. Ale výsledek bude stát za to. Oproti bavlněnému saténu nemá povlečení perkálové povlečení hedvábný lesk, povrch je matný. Tento typ vazby je ideální pro teplejší noci. Nebudete se na vás lepit a nechá vám příjemný prostor ke spánku. 

Perkál patří mezi luxusní textilie ocení ho i náročnější zákazníci. 

Perkál patří mezi luxusní textilie ocení ho i náročnější zákazníci. 

Flanel

Tkanina upravená česáním po jedné nebo obou stranách tak, aby vytvářela „chlupatý povrch“, je oblíbená v chladných zimních měsících. Povlečení je velmi příjemné na dotek a rádi se k němu přitulíte, když vám bude v noci zima. Flanel je celkem lehký, hřejivý a nevyžaduje speciální péči – tedy žehlit ho nemusíte.

Přejeme šťastnou ruku při výběru.

Přejeme šťastnou ruku při výběru.