Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Neplýtvejte jídlem ani místem

Řešením mohou být chytré lednice, promyšlený způsob skladování a také vakuovací systém.

Většinu vyhazovaných potravin vyhazujeme zbytečně. Řešením může být promyšlený způsob skladování, vakuování nebo chytré lednice.

Promotion | 21. 04. 2020

Různé druhy potravin vyžadují různé podmínky skladování. Suchá zóna s nízkým stupněm vlhkosti je ideální pro hygienické uložení masa a ryb. V přihrádkách s možností přizpůsobení vlhkosti zase vydrží ovoce nebo zelenina déle a plné vitamínů. Tyto zóny nabízí ve svých chladničkách například značka Bosch pod označením VitaFresh. Systém VitaFresh vytváří optimální podmínky pro uchování veškerého čerstvého jídla. 

V přihrádkách s možností přizpůsobení vlhkosti vydrží ovoce a zelenina déle a plné vitamínů. 

V přihrádkách s možností přizpůsobení vlhkosti vydrží ovoce a zelenina déle a plné vitamínů. 
 

Co do chladničky patří a co ne?

Pokud chceme omezit plýtvání, musíme potraviny správně uchovávat. Jste si jistí, že do chladničky patří všechny čerstvé potraviny, které přinesete z obchodu? I když většině čerstvých potravin chlad svědčí, neplatí to obecně. Studený vzduch v chladničce zabraňuje procesu dozrávání a například rajčata ztrácí svou aromatickou vůní. Proto byste je měli raději vložit do misky nebo košíku na kuchyňskou linku. Také bramborám je v chladničce až příliš velká zima a škrob se v nich chladem mění na cukr. Mohou pak mít dokonce nasládlou chuť. Pozor rovněž na bazalku, která potřebuje světlo a je velmi citlivá na chlad. 


V chladničce rychle vadne a ztrácí chuť. Čerstvé listy bazalky ale můžete zmrazit, například v tvořítku na kostky ledu s trochou oleje. A ani pečivo do ledničky nepatří, rychle v ní uschne. Pokud máte větší zásoby, raději ho zmrazte. Do mrazničky můžete dát i jednotlivé krajíce chleba a pak je jen rychle rozmrazit v toustovači. Do chladničky nedávejte také tropické ovoce, jako například citrusy nebo avokádo. Nevíte-li si rady, co do chladničky patří a co ne, pomohou vám chytré chladničky s integrovanými kamerami. Nejen že si můžete kdykoli a kdekoli zkontrolovat, co v chladničce máte a co chybí, ale v aplikaci Home Connect na mobilním telefonu nebo tabletu najdete i užitečné informace o jednotlivých potravinách, jejich správném uchování, tipy na recepty a další praktické návody.   

Řešením může být promyšlený způsob skladování, vakuování nebo chytré lednice.

Nový model kombinované chladničky Bosch KGN49AIDP je díky své šířce 70 cm ideálním řešením nejen pro velké rodiny. Je vybavený systémem VitaFresh, jenž udrží potraviny déle čerstvé a  technologií Perfect Fit, která umožňuje chladničku postavit i do výklenku nebo přímo ke zdi či nábytku.

Omezte plýtvání potravinami, uchovejte čerstvost a kvalitu 

Nový vakuovací systém Bosch ErgoMixx Fresh nyní usnadňuje uchování čerstvosti potravin, jejich chutí i vůní. S tyčovým mixérem ErgoMixx snadno připravíte lahodné ovocné i zeleninové smoothie nebo polévky. Jednoduchým nacvaknutím připojíte k mixéru vysoce výkonný 500 mbar vakuovací nástavec. Potraviny můžete vložit do potravinových dóz nebo speciálních sáčků, vzduchotěsně je uzavřít a vysát z nich vzduch. Podle indikátoru na potravinových dózách jednoduše poznáte, až bude box vzduchotěsně uzavřený. 

Praktické, opakovaně použitelné a všestranné příslušenství

Stohovatelné vakuovací dózy je možné umístit do chladničky, mrazničky nebo spíže, můžete si je s sebou vzít do práce nebo na výlet. Dózy ani vakuovací sáčky neobsahují BPA a lze je mýt v myčce nádobí. Sáčky mají praktický dvojitý uzávěr a jsou k dispozici ve dvou velikostech (s kapacitou 1,2 litru nebo 3,8 litru). Systém je maximálně ekologický, sáčky jsou odolné proti protržení a určené pro opětovné používání.

Systém je maximálně ekologický, sáčky jsou odolné proti protržení a určené pro opětovné používání.

 Jen v Evropě se například každý rok vyhodí 88 milionů tun nezpracovaných potravin . Více než 50 % tohoto odpadu pochází z domácností, přičemž jde především právě o ovoce a zeleninu.
(
zdroj: ec.europa.eu/food/safety/food_waste_en; https://www.zugutfuerdietonne.de/fileadmin/user_upload/ZGFDT_Infobrosch_English_20151001.pdf)

 Jen v Evropě se například každý rok vyhodí 88 milionů tun nezpracovaných potravin. Více než 50 % tohoto odpadu pochází z domácností, přičemž jde především právě o ovoce a zeleninu.