Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Jane Birkin nechce, aby se po ní jmenovala ikonická kabelka od Hermès

Nedostižná „birkinka“, která je symbolem opravdového bohatství a luxusu, získala svůj název po herečce a zpěvačce Jane Birkin už v 80. letech.

Traduje se, že v roce 1981 cestovala francouzská ikona britského původu ledadlem vedle výkonného ředitele Hermès Jean-Louis Dumase, když se jí z úložného prostoru nad sedadlem vysypal celý obsah její slaměné kabelky. Tehdy si prý Dumasovi postěžovala, že ještě nenašla žádnou koženou cestovní tašku, která by se jí líbila. A o tři roky později už byla na světě první birkinka, po které dodnes prahnou ženy z celého světa.

Jenže nyní se zdá, že se legendární birkinka bude muset přejmenovat. Podle vyšetřování společnosti na ochranu zvířat PETA panují na krokodýlích farmách, jež dodávají materiál pro koželužny vlastněné Hermès, kruté podmínky (bodání do živých krokodýlů není výjimkou). Jane Birkin pochopitelně nechce, aby bylo její jméno jakkoli asociováno s utrpením zvířát, proto módní dům požádala, aby kabelku přejmenoval - minimálně model vyráběný z krokodýlí kůže. Celá věc se ještě bude prošetřovat, protože společnost Hermès se hájí tím, že na spřízněných farmách probíhá pravidelná kontrola, která nic neetického nezjistila. Mezitím může pojmenovat kabelku Birkin Croco třeba po Victorii Beckham nebo Kim Kardashian, které jsou jejími hrdými nositelkami.