Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Lesk, třpyt a design. Objevte novinky na české šperkařské scéně

Náušnice, prsteny, náhrdelníky, náramky či brože ze zlata i stříbra, s kameny či bez. Česká šperkařská scéna se stále rozrůstá a podzim je už tradičně líhní mnoha nových kolekcí. Navíc už se možná pomalu začínáte poohlížet po vánočních dárcích, proč tedy nezačít s inspirací u českých designérů? Poradíme, které šperky nejvíce zaujaly nás.

Eliška Vrbová | 26. 10. 2022

Ve znamení šperků a českého designu se nese právě probíhající akce Novinky na Smetaně. Pokud ještě nemáte plány na nadcházející prodloužený víkend, můžete se zastavit v pražském Showroomu SmetanaQ, kde bude od středy 26. do soboty 29. října probíhat pop-up. Nejnovější kousky ze své dílny představí kromě dalších designérů také šperkařky Antonie Lecher, Hana Polívková, Jana Rollo nebo Dana Bezděková. Antonie Lecher uvede kolekci Nacre, Hana Polívková připravila zásnubní prsteny inspirované pohádkou Arabela – stačí už jen otočit a kouzlo vše změní. Náušnice připomínající divoce rostoucí květiny v pralese vystaví Dana Bezděková a Jana Rollo se zúčastní s kolekcí Dauphine, kterou na prezentovala na letošním Designbloku.

Od kabelek ke šperkům

Kolekci plnou designových šperků abstraktních tvarů nedávno uvedla i česká značka Loro Oro. Ta vešla v povědomí především díky koženým kabelkám s možností personalizace, ale nyní se pouští i do vod náhrdelníků, náušnic či prstenů. Spojila se s designérkou Hanzelova atelier a inspirací k vytvoření kolekce byly přírodní elementy.

Cestu od kabelek ke šperkům absolvovala také Martina Karafiátová se svojí značkou Silky Gang. Její doménou jsou hedvábné šátky, ale k nim postupně přidává další doplňky jako kožené rukavičky, kabelky a nyní právě i náhrdelníky či náramky. Kolekce je tvořena kruhy ve třech velikostech, které jsou vyrobeny z bukového dřeva mořeného do jasných a čistých barevných odstínů. Připomínají malé planetky, a ty jsou navlečené na „oběžné dráhy“ z kožených šňůrek, jež se vyrábějí exkluzivně pro značku Silky Gang ve střední Itálii. U koleček se jedná o kompletní ruční výrobu v malé rodinné firmě v Podkrkonoší.

„Knížky Stanislava Lema, pocta jedinému českému českému sci-fi filmu Ikarie XB1, která byla inspirací filmového zpracování Kubrickovy vesmírné Odyssey a ságy Star Trek, bláznivá a sexy Barbarella, moje posedlost geometrií kruhu i čistou estetikou Bauhausu a tvaroslovím rondokubismu, to byl koktejl, ze kterého jsem čerpala při tvorbě kolekce Ikarie SG1,“ říká autorka kolekce šperků a jedné z šátkových kolekcí Martina Karafiátová.

Mohlo by se vám líbit

Když se sport potká s elegancí. Už nosíte trendy athleisure módu?

Máte náladu na tenisky, legíny a kšiltovku, ale zároveň byste si k této kombinaci klidně vzala i sako? Žádný problém! Coby dozvuk pandemie módě stále vládne hlavně pohodlí, a tak se ve velkém uchytil takzvaný athleisure styl, který kombinuje sportovní oblečení s ležérními až elegantními kousky. Poradíme, jak takovou hybridní módu nosit.
marianne.cz

Ráj a světlo

V podzimním čase designéři uvádějí nové kolekce také v rámci Designbloku. Dvě designérky šperků Mária Kobelová a Janja Prokić se rozhodly v rámci tohoto svátku designu uvést nejen novou kolekci, ale také veřejnosti otevřít nový prostor, v němž šperky tvoří a prodávají.

Mária Kobelová své nové studio otevřela na pražských Vinohradech, kde zároveň představila svoji již šestou řadu šperků nazvanou AARU. Kolekce je inspirovaná abstraktními představami různých náboženství a filozofických směrů, šperky jsou pak rozdělené do skupin klid, svoboda, hojnost a rozkoš. „Pro staroegyptskou civilizaci tímto rájem bylo AARU – pole hustého rákosí, svět, ve kterém se nemusí člověk hnát za obživou, nýbrž ji jen brát a přijímat, užívat si každý moment bytí a každý jeho detail. Podobným rájem pro mě při vzniku kolekce bylo vinohradské studio,“ popisuje Mária vztah kolekce ke svému novému prostoru.

Janja Prokić má nový showroom na druhém břehu Vltavy, a sice na Malé Straně. Její aktuální kolekce se jmenuje LUMO a jak už název napovídá, jejím hlavním tématem je světlo. „Člověk sám musí cíleně hledat dobro kolem sebe, aby měl chuť žít a posouvat se někam dál. Chuť žít a dobro, které máme hledat, vidím jako světlo a myslím, že světlo není potřeba hledat jenom kolem nás, ale hlavně uvnitř nás,“ popisuje svoji inspiraci designérka. „Temnota je někdy silnější a přitažlivější než světlo, takže se velmi jednoduše můžeme nechat unést a stáhnout do hlubin.“

Efektní minimalismus

Možná jsou vám bližší spíš minimalističtější šperky, a tak vás potěší kolekce značky L'Antidote, za kterou stojí Markéta Macháčková. Ta se zaměřuje především na drobné prsteny, které je možné nejrůznějšími způsoby vrstvit, a její doménou jsou i náušnice prodávané po jednom kusu. Zajímavostí je unikátní patent na uzávěry náušnic Dôme, jehož výjimečnost spočívá nejen ve funkčnosti, ale také v jeho osobité estetice. Inteligentní šroubovací systém garantuje svému nositeli maximální bezpečí a pohodlí, přičemž jeho sofistikovaně propracovaný  tvar svádí k jeho nošení směrem odzadu dopředu.

Efektním minimalismem jsou typické i šperky české značky Klenota, která navíc v říjnu spolupracuje s neziskovou organizací Loono. Pink October neboli růžový říjen je již tradičně měsícem prevence rakoviny prsu a pomoci nemocným ženám. Šperkařský ateliér Klenota vytvořil designový přívěsek z růžového zlata zdobený růžovým turmalínem, z jehož prodeje poputuje 25 % na šíření osvěty ohledně ženského zdraví. 

A nesmíme zapomenout také na značku 27JEWELRY, která nedávno představila kolekci čtyř unikátních pečetních prstenů ze 14karátového zlata. Každý kousek má organicky tvarovaný povrch, se kterým designérka Lenka Kerlická velmi ráda a často pracuje. Pečetní prsten se zpravidla nosí na malíčku, ale lze zvolit ukazováček, který je pro tento typ šperku velmi oblíbený. Prsten je možné ozdobit do vnitřní strany rytinou či otiskem prstu z vnější strany a vytvořit tak zcela personifikovaný šperk s jedinečným osobním příběhem. Což se přímo nabízí, když pomyslíme, že Vánoce jsou tu za necelé dva měsíce.

Které šperky vyberete pro sebe či své blízké?

Designové šperky z českých dílen
Mohlo by se vám líbit

Módní hit list Do Thu Trang: „Mám v šatníku pár věcí, které nosil můj tatínek.“

Narodila se ve Vietnamu, ale od roku 1994 žije s rodinou v Česku. Píše blog Asijatka.cz a pracuje v Heureka Group jako Tech Community Manager. Co má Do Thu Trang (33) v šatníku, kde nakupuje a kdo ji inspiruje?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Móda
Jak si sestavit letní kapsulový šatník: Kombinujte základní kousky a zaměřte se na trojici barev

Jak si sestavit letní kapsulový šatník: Kombinujte základní kousky a zaměřte se na trojici barev

Móda
Sukně a šaty nechte ve skříni: Léto 2024 ovládnou pohodlné bloomers, které si zamilujete

Sukně a šaty nechte ve skříni: Léto 2024 ovládnou pohodlné bloomers, které si zamilujete

Móda
Letní trendy 2024: Doplněk, který jsme nosili před dvaceti lety, letos uvidíme všude. Možná ho stále máte ve skříni

Letní trendy 2024: Doplněk, který jsme nosili před dvaceti lety, letos uvidíme všude. Možná ho stále máte ve skříni

Móda
Umění oblékat se originálně a šik z druhé ruky: Jak pořídit luxusní outfit za pár korun

Umění oblékat se originálně a šik z druhé ruky: Jak pořídit luxusní outfit za pár korun