Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Met Gala se blíží! Co všechno víme o jedné z největších módních událostí roku?

Po třech letech se Met Gala vrací do svého původního termínu. První květnové pondělí se v New Yorku odehraje akce, které se přezdívá Oscary východního pobřeží a je jisté, že opět přinese modely, o nichž se bude ještě dlouho mluvit. Téma je tentokrát nazvané In America: An Anthology of Fashion, půjde tedy především o poctu americkým módním tvůrcům a designérům.

Eliška Vrbová | 27. 04. 2022

Od momentu, kdy se na schodech v Metropolitním muzeu umění v New Yorku objevila Kim Kardashian zahalená od temena hlavy až po paty do černého outfitu Balenciaga uběhlo sice teprve osm měsíců, ale přesto už nás čeká další Met Gala. Bude se totiž držet standardního předcovidového kalendáře a velkolepá událost se tedy odehraje tradičně v první květnové pondělí. Otevírá tak druhou část výstavy v Costume Institute, první část In America: A Lexicon of Fashion byla vystavena od poloviny září minulého roku.

Mohlo by se vám líbit

Prohlédněte si nejzajímavější looky z Met Gala za poslední dekádu

Jedna z největších módních událostí roku se letos stejně jako spoustu dalších akcí kvůli pandemii nekonala. Historie Met Gala sahá až do roku 1948 a od roku 2005 se datum konání ustálil na první květnové pondělí. Než organizátoři oznámí datum Met Gala s tématem About Time: Fashion and Duration, který se měl původně odehrát 4. května, pojďme se společně podívat na nejzajímavější outfity z této akce za posledních deset let.
marianne.cz

Téma letošního roku stejně jako výstava navazuje na to minulé a jmenuje se In America: An Anthology of Fashion, tedy, dalo by se říct, výběr z americké módy. Kurátor Andrew Bolton z Costume Institute v Metropolitním muzeu v New Yorku říká, že na výstavě bude k vidění práce jak velmi známých návrhářských jmen, jako je Halston nebo Oscar de la Renta, tak i dalších tvůrců, kteří byli už spíš pozapomenuti. Cílem výstavy, a potažmo i samotného Met Gala, je na tyto tvůrce opět uvrhnout světlo a připomenout jejich práci. Očekává se, že hosté zvolí dobové outfity připomínající konec 19. století a film Věk nevinnosti či seriál Pozlacený věk. Velmi pravděpodobně nebudou chybět výrazné textury, barvy drahých kamenů, a dokonce se možná objeví i komplikované spodničky a krinolíny.

Mezi hostiteli letošního ročníku Met Gala Blake Lively, Ryana Reynoldse, Lin-Manuela Mirandu a Reginu King, ale nebude chybět ani návrhář Tom Ford, šéf Instagramu Adam Mosseri a samozřejmě šéfredaktorka amerického Vogue Anna Wintour, která za Met Gala stojí od roku 1995.

Met Gala se obvykle účastní kolem 600 hostů, nicméně co přesně se během večera odehrává, je víceméně tajemstvím. Hosté musí večer vydržet bez postování příspěvků na sociální sítě, v roce 2017 se ale toto pravidlo porušilo, když se na internetu objevily fotky celebrit z prostorů toalet. Tradicí ale bývá prohlídka aktuální výstavy a společná večeře. Atmosféru akce si můžete alespoň skrz obrazovku navodit díky filmu Debbie a její parťačky, v němž se Sandra Bullock coby Debbie Ocean s jejím týmem snaží z akce ukrást drahé šperky. Ve filmu se objevuje Anne Hathaway, Cate Blanchett či Helena Bonham Carter a nechybí ani Rihanna, která bývá pravidelnou účastnicí Met Gala i ve skutečnosti. Těžko říct, zda se i přes pokročilé stádium těhotenství letos na Met Gala objeví.

Čekání na outfity z letošního Met Gala si můžete zkrátit v následující galerii, kde jsme vybrali ty nejzajímavější looky z posledních let.

Zdroj: vogue.com, vanityfair.com

Ohlédnutí za Met Gala
Mohlo by se vám líbit

Královna Alžběta II. slaví 96. narozeniny! Prohlédněte si její ikonické monochromní outfity

Hlava britské monarchie oslaví 21. dubna své 96. narozeniny. I když na královskou oslavu pozvánku nemáme, hádáme, že královna Alžběta II. oblékne svůj oblíbený monochromní outfit.
marianne.cz

Související články

Móda
Na vysokých podpatcích ladně a bez bolesti. Díky pár trikům budete pobíhat po městě jako Carrie Bradshaw

Na vysokých podpatcích ladně a bez bolesti. Díky pár trikům budete pobíhat po městě jako Carrie Bradshaw

Móda
Letní trendy 2024: Nejlepší klobouky a čepice, které vás stylově ochrání před sluncem

Letní trendy 2024: Nejlepší klobouky a čepice, které vás stylově ochrání před sluncem

Móda
Co na sebe na svatbu? Máme tipy na elegantní a stylové outfity pro svatební hosty

Co na sebe na svatbu? Máme tipy na elegantní a stylové outfity pro svatební hosty

Móda
Nejlepší outfity léta 2024 pro milovnice minimalismu: Snadno je napodobíte a ještě ušetříte

Nejlepší outfity léta 2024 pro milovnice minimalismu: Snadno je napodobíte a ještě ušetříte