Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Velký průvodce materiály aneb Jaký je rozdíl mezi bavlnou, lnem či polyesterem?

Info ikona
Oblečení

Máte ve své šatní skříni kousky, které intuitivně přehlížíte a vytáhnete je jenom v nejnutnějších případech? Věřte nebo ne, možným viníkem je materiál, ze kterého je kousek vyroben. Pojďme se proto ponořit do tajů výrobních materiálů a poodhalit, v čem se jednotlivé textílie od sebe liší.

Většina z nás má problém s tzv. impulzivním nakupováním. V praxi to znamená, že nalétneme do obchodu s módou jako uragán, čapneme módní kousky, které nám na první dobrou padly do oka, a následně se bez rozmyslu vydáme ke kase. Voilà, až v pohodlí domova zjistíme, že na visačce stojí materiály, které za boha nechceme nosit, v horším případě je ani neznáme. I proto je důležité, abychom se impulzivním nákupům vyhnuli, případně prozkoumali cedulku na oblečení dříve, než vykročíme k pokladně. 

Mohlo by se vám líbit

Jak nakupovat chytře, a vyvarovat se tak neefektivního šatníku?

Jarní Dny Marianne se blíží a určitě už přemýšlíte, čím si uděláte radost tentokrát. Jak nakupovat, aby vám věci později jen zbytečně neležely ve skříni?
marianne.cz

PŘÍRODNÍ MATERIÁLY

Modla mezi materiály! Pokud můžete, vždy si vybírejte z přírodních materiálů. Nejrozšířenějším přírodním materiálem je bavlna, která vyniká svou prodyšností, měkkostí a poměrně dlouhou životností. Na druhou stranu i bavlna vás může pěkně potrápit. Všichni majitelé bavlněných kousků jistě mají zkušenost se žmolky a mačkavostí. Přesto platí, že bavlněné oblečení hraje v našem šatníku důležitou roli, a pokud můžete, vždy dávejte přednost bavlně před polyesterem.

K přírodním materiálům řadíme také len, který opěvujme především v letních měsících. Jeho největším esem v rukávu je termoregulační charakter, prodyšnost a schopnost rychle usnout. Bohužel, velkou nevýhodou je mačkavost. Podobné vlastnosti má také konopí, které se v současné době řadí k velmi populárním materiálům. Při praní konopného kousku je ale důležité, abyste dodrželi jedno základní pravidlo – prali kousek ve speciálním pytlíku na prádlo. Jedině tak zajistíte, že oblečení zůstane měkké i po vyprání. Zapomenout nemůžeme ani na hedvábí, které je příjemné, pružné a dokáže vás „ochladit“. Než si ale pořídíte hedvábný kousek, měli byste vědět, že k jeho žehlení je potřeba parní žehlička.

Zanedlouho přijde čas svetrů, a tak se vyplatí, když i u nich zkontrolujeme cedulku. Zjistili jste, že je váš svetr z kašmíru? Gratulujeme, teplá a příjemná vlna, která pochází z kašmínských a pašmínských koz, je ideálním přírodním materiálem. Pouze si dejte pozor, abyste kašmírové kousky pokaždé prali v ruce! Při následném sušení se naopak vyhněte radiátoru. Kašmírové svetry ale mají velkou konkurenci, tedy alpaku. Tento druh vlny vyniká svými vlastnostmi, a především oslňuje všechny zimomřivce. Neméně oblíbená je vlna angorská, za kterou vděčíme angorským králíkům. I když jde opět o velmi příjemnou a měkkou vlnu, je důležité poznamenat, že škubání srsti je pro králíky velmi nepříjemné. Není tedy divu, že továrny na výrobu angorských svetrů jsou pod drobnohledem ochránců zvířat.

Info ikona
Bavlna

SYNTETICKÉ MATERIÁLY

Když se řekne syntetický materiál, většině lidí se vybaví polyester. Není pochyb o tom, že polyester patří k nejpoužívanějším textilním materiálům, a tak se s ním můžeme setkat prakticky v každém obchodě. Bohužel, u polyesteru platí, že kvantita se nerovná kvalitě. I když je tento materiál velmi levný, jeho nevýhodou je minimální prodyšnost a nulové antibakteriální schopnosti. To v praxi znamená, že se v polyesterovém tričku poměrně rychle zpotíte. Vzhledem k tomu, že polyester vzniká z ropy, nikoho zřejmě nepřekvapí, že se nejedná o udržitelný materiál. Přesto je potřeba dodat, že polyesterové oblečení je velmi odolné a nemá tendenci se mačkat. Mezi syntetické materiály se dále řadí elasten a polyamid, tedy materiály, ze kterých je vyráběno spodní prádlo nebo punčochy.

POLOSYNTETICKÉ MATERIÁLY

Setkat se můžete také s tzv. polosyntetickými materiály, ke kterým se řadí viskóza. Tento materiál je měkký, a navíc skvěle pohlcuje vlhkost. Naopak, jeho velkou nevýhodou je skutečnost, že se po čase „opere“. Dalším polosyntetickým materiálem je lyocell, který lidé zbožňují pro jeho prodyšnost a lehkost. Možná i vy máte doma lyocellové sportovní oblečení nebo spodní prádlo. Když už jsme u spodního prádla, tak to je často vyráběno také z acetátu. Jemný materiál, který zprvu připomíná hedvábí, je opěvován pro rychleschnoucí vlastnosti a odolnost. Jeho velkou nevýhodou je mačkavost.

Mohlo by se vám líbit

Jak se starat o své oblečení, aby vám vydrželo navěky?

V posledních letech se hovoří o udržitelnosti a zodpovědnému přístupu k nakupování. Pravdou ale zůstává, že udržitelné byly už naše babičky. Zkuste jít v jejích šlépějích a naučte se pracovat s módními trendy i jednotlivými kousky oblečení. Odměnou vám bude nadčasový šatník a pocit, že jste pomohli přírodě.
marianne.cz