Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Spokojený život

Domácí světelná terapie a další způsoby, jak se dostat ze smutku při chmurných dnech

Když se podzim chýlí ke konci a přichází období zimy, může u vás dojít ke změně nálady. Pokud se vám to děje často, můžete trpět sezonní afektivní poruchou. I když je to v některých případech velmi závažný problém, u některých lidí to bývá jen otázka úpravy životního stylu. Správná strava, pobyt na slunci a vhodné aktivity jsou jen zlomek věcí, které můžete změnit, abyste se cítili lépe.

Barbora Wittová | 15. 03. 2021
Info ikona
Světlo

Domácí světelná terapie

Přemýšlejte o tom, jak dobře působí na vaši pokožku sluneční světlo a vytvořte si malou domácí simulaci. Vše, co potřebujete, je stolní solární lampa, díky které si můžete udělat svoji vlastní světelnou terapii. Nejúčinnější je, když se provádí ráno po dobu 20 minut. Musíte u lampy sedět relativně blízko, ale nikdy se nedívejte přímo do světla, jelikož by mohlo dojít k poškození zraku. Pokud zaznamenáte po použití lampy nějaké změny na kůži, například zarudnutí či svědění, poraďte se raději se svým lékařem.

Ranní procházka

Ranní vstávání pro vás nemusí být snadné ani příjemné, ale věřte, že malá procházka vám pomůže nastartovat celý organismus. Celé vaše tělo i mysl se budou cítit osvěžené a nabité energií. Procházky však nejsou užitečné jen ráno, pomáhají i kdykoliv během dne, obzvlášť když vás přepadne špatná nálada.

Mohlo by se vám líbit

Hněv ovlivňuje játra: Poznejte, jak ovlivňují další emoce jiné orgány a jak si pomoci zpět ke zdraví a rovnováze díky správnému jídlu

Například takový stres může zhoršit jakýkoliv symptom nebo nemoc vašeho těla. Je to však opravdu stres nebo spíše strach? Pokud se zaměříte hlouběji na vaše emoce a správně je identifikujete, můžete tak pomocí správného výběru jídla dojít zpět ke zdraví a duševní rovnováze.
svetzeny.cz
Info ikona
Pláž

Naplánujte si malý útěk

Pokud na vás zimní období působí obzvlášť depresivně, naplánujte si na dobu volna menší výlet. Vyberte si místo, které je slunečné po celý rok. Pokud chcete, můžete vzít s sebou dobrého přítele nebo někoho, o kom víte, že je v tomto období stejně smutný jako vy. Nepřetěžujte se příliš mnoha aktivitami a místo toho si vybírejte zábavné činnosti, které udrží vaše tělo v pohybu. Takový výlet bude mít na vaši mysl efekt ještě několik týdnů po vašem návratu a vy se budete cítit šťastnější a nabitější energií.

Terapie smíchem

Možná jste velkým fanouškem detektivek, hororů nebo thrillerů, ale tyto žánry filmů na vás mohou působit negativně, jelikož vám nenabízejí příliš příležitostí ke smíchu. Zkuste si občas pustit nějakou dobrou komedii nebo se snažte smát jiným věcem, jelikož díky smíchu můžete uvolnit velkou část napětí, které cítíte. Z dlouhodobého hlediska může smích zlepšit vaši náladu, ale také může zvýšit vaše sebevědomí. Pokud máte problém kolem sebe najít vtipné věci, možná budete muset zapracovat na svém smyslu pro humor. Zkuste se dívat na nějakou komedii s někým, kdo má smysl pro humor. Jeho smích vám může pomoci se uvolnit.

Mohlo by se vám líbit

Perníčky i salát. O Vánocích si můžete dopřát všechny, a přesto nepřibrat. Změna ingrediencí vám zaručí úspěch

Ráda byste zhubla nějaké to kilo nebo byste se jen letos ráda vyhnula nevolnostem z každoročního vánočního přejídání? Nebojte se, jde to. A nemusíte přitom ani zůstat o hladu a smutně koukat na své příbuzné, jak se ládují dobrotami. Zkuste se zaměřit na potraviny, které se dobře tráví, jsou zdravé a navíc po nich nepřiberete. Jak je zařadit do tradičních pokrmů?
svetzeny.cz
Info ikona
Počítač

Zkraťte čas strávený na obrazovce

Čím více budete zavření doma před obrazovkou televize, počítače či jiného zařízení, tím hůře vám bude po psychické stránce. První věcí, kterou musíte udělat, je nastavit si časový limit pro dobu strávenou na zařízeních. Můžete buď omezit počet hodin, které trávíte před obrazovkou, nebo zkusit čas lépe rozložit do celého dne. Tato malá změna nesmírně pomůže vašemu duševnímu zdraví, sníží úroveň stresu i smutku. V době, kdy nekoukáte do obrazovky, pak můžete jít na procházku, meditovat či si domluvit setkání s vašimi přáteli.

Mohlo by se vám líbit

Nejhorší dárky k Vánocům: Češi nechtějí pod stromečkem nalézt mopy a roušky. Co dalšího rozhodně nikomu nedávat?

Tipnete si, jaké věci považují Češi za nejhorší vánoční dárky? Výsledky průzkumu vás možná překvapí. Na seznamu nechtěných dárků se nachází úklidové prostředky i roušky. Co dalšího byste rozhodně nikomu pod stromeček dávat neměli?
svetzeny.cz

Související články

Byt
Ačkoli je byt v přízemí, jedná se o světlý a příjemný prostor

Ačkoli je byt v přízemí, jedná se o světlý a příjemný prostor

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červnovou Marianne se speciálem Cestování

5 důvodů, proč si přečíst červnovou Marianne se speciálem Cestování

Dobrý nápad
KVÍZ: Tohle ovoce jste nejspíš nikdy neviděli! Poznejte ho a také zkuste kvíz

KVÍZ: Tohle ovoce jste nejspíš nikdy neviděli! Poznejte ho a také zkuste kvíz

Lidé a místa
Chata postavená s láskou a péčí: Jirka s Hankou vytvořili dokonalý relax uprostřed beskydské přírody

Chata postavená s láskou a péčí: Jirka s Hankou vytvořili dokonalý relax uprostřed beskydské přírody