Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Jako umění žonglovat: Jak skloubit kariéru s mateřstvím?

Maminky, které již delší dobu běhají od jednoho k druhému a zároveň se někdy cítí bezmocně, už si nemusí zoufat. Psycholožka Tatiana Mironova, která se nachází uprostřed rychlého kolotoče práce a péče o čtyři děti, připravila sérii užitečných tipů, jak se mezi kariérou a mateřstvím dá naučit vcelku zručně žonglovat. Obě činnosti se totiž kloubí jen velice těžce.

V centru veškerého dění je teorie talířů, o níž se zmiňuje berlínská spisovatelka a umělkyně Jana Frank. Představte si, že žonglujete několika talíři nasazenými na tyči. Na začátku máte pouze dva, které představují vás a práci. Naučíte se je vybalancovat a vše jde zatím podle plánu. Přidáte mezi ně třetí talíř, tedy dítě. Vzápětí první dva talíře padají na podlahu. Zvednete je a trpělivě trénujte dál. S přidáním každého nového talíře se celá dříve ustálená konstrukce bude chvět a vyžadovat dodatečnou pozornost. Povzbudivé ale je, že časem se v žonglování začnete zlepšovat.

Zaktivujte svou záchrannou síť

Budete žonglovat s důležitými činnostmi, tématy i živými bytostmi. Aby se ty podstatné věci nerozbily, zabezpečíme je pomocí pomyslné záchranné sítě. Tu tvoří přátelé, chůvy, příbuzní, zkrátka všichni spolehliví lidé, kterým se můžete ozvat, když v práci hoří důležitý projekt a vaše ratolest zrovna začala pokašlávat. Síť kontaktů je aktuálně to nejcennější, co máte. Alespoň do doby, než dítko trochu povyroste a osamostatní se. Tyto známé si hýčkejte, zvěte je na odpolední kafe a klidně i dětské besídky, čas od času je překvapte malou pozorností, domácím koláčem či kyticí čerstvých květů. Jakmile se dostanete do svízelné situace, aktivujte záchrannou síť a uvidíte, že vzápětí někdo ochotně nabídne pomocnou ruku.

Mohlo by se vám líbit

Děti nejsou pro každého: Tyto slavné ženy se rozhodly dítě nemít. Jejich důvody jsou pochopitelné

Je skvělé žít v 21. století, protože i my ženy se konečně můžeme svobodně rozhodnout, čím chceme a nechceme být. Jedním takovým rozhodnutím může být nestát se matkou. Pojďme se podívat na slavné ženy, které se vydaly na bezdětnou cestu, a na důvody, jež je k tomu vedly. Třeba se i vy právě teď zabýváte podobnou životní otázkou a jejich osudy vás mohou inspirovat.
marianne.cz

Naordinujte si den volna

Ovládněte mistrovství plánování a ustanovte si alespoň jeden den volna, který bezpodmínečně využijete na maximum. Důležité je odpočívat mimo domov, tam totiž trávíte čas prací. Zajděte si proto do sauny nebo čajovny, na procházku parkem s oblíbenou hudbou či podcastem v uších, dejte si sraz s kamarádkou a vyrazte společně za kulturou. Zabývejte se čímkoli, co vás inspiruje a dělá vám radost. Jen takto se pořádně „zazdrojujete“ a načerpáte novou energii na vše, co vás čeká další den.

Rozvrhněte si péči o domácnost

Pokud o své zázemí pečujete společně s partnerem, je nezbytné probrat taktické i strategické úkoly, které k udržování chodu domácnosti neodmyslitelně patří. Mnozí takovou diskuzi podcení a naivně očekávají, že to nějak půjde samo. Rozdělte si úkoly, domluvte se na termínech, přizvěte na pomoc chytré spotřebiče i někoho ze záchranné sítě. Žonglujte mezi jednotlivými aktivitami s nonšalancí a jako opravdový profík.

Mohlo by se vám líbit

Samota v mateřství: 3 tipy, jak se jí vyhnout a předejít vyhoření

Mateřství je pro mnoho žen krásnou životní fází. U některých z nich ale může přijít pocit samoty. A to i když si toto období jinak užívají. Přeci jen se jejich život výrazně proměnil. To potkalo například maminku Janu. A rozhodně nebyla jedinou. Její příběh vás třeba inspiruje a kromě něj pro vás máme tipy, které vám proti samotě v mateřství mohou pomoci.
marianne.cz

Srovnávejte se jen sami se sebou

Kdybyste si při každé návštěvě sociálních sítí, kdy s úzkostí v srdci hledíte na vyretušovanou fotku ze života supermaminky, dali do prasátka jednu bankovku, na konci roku si budete moci užít exotickou dovolenou. Myslete totiž vždycky na to, že porovnáváte svůj jedinečný, možná trochu chaotický, ale naprosto opravdový život s někým, komu pomáhá tým stylistů a editorů. Jejich děti přitom pláčou, zažívají trápení i radosti a vyvádějí prkotiny úplně stejně jako ty vaše. Pokud ucítíte potřebu se srovnávat, vždycky poměřujte jen sebe se svým dřívějším já.

Dělat chyby je v pořádku

Když se podíváme na téma kariéry a mateřství, uvědomíte si, že není šance je stoprocentně skloubit bez nějaké újmy. I přes dodržování všech rad a tipů se může stát, že občas při snaze o vybalancování roztočeného talíře nějaký důležitý upustíte na zem. Nezoufejte si, je to zcela normální a pravidelně to potkává snad každého z nás. Ve volné chvíli se o tom můžete utvrdit třeba při poslechu terapeutického podcastu o výchově Počítám do tří!, nebo když se začtěte do uklidňující knihy s názvem Kéž by to naši četli.

Mgr. Tatiana Mironova

Jsem psycholožka a matka čtyř dětí. Pracuji s dospělými, kteří se snaží vyrovnat a napravit důsledky neideální výchovy v dětství. Poskytuji poradenství v otázkách rodičovství a psychického vývoje dětí a dospívajících. Využívám všechny své znalosti ze studia dětské psychoanalytické psychoterapie a zároveň zkušenosti z vlastního mateřství. Pokračuji ve vzdělávání v oboru gestalt terapie pro dospělé. Ve své práci s dospělými klienty jsem se zaměřila na terapii s umělci a vysoce citlivými lidmi. Působím také na portále Terapie.cz.

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Když se netrénují svaly, ale mozek: Jak se připravují mladí šachisté na sportovní turnaje

Když se netrénují svaly, ale mozek: Jak se připravují mladí šachisté na sportovní turnaje

Rodina a děti
Jak učit děti finanční gramotnosti: Zdravý vztah k penězům začíná u rodičů

Jak učit děti finanční gramotnosti: Zdravý vztah k penězům začíná u rodičů

Rodina a děti
Baletní umění: Co musí dítě zvládnout, aby uspělo jako baletní tanečník

Baletní umění: Co musí dítě zvládnout, aby uspělo jako baletní tanečník

Rodina a děti
Jak pomoci dětem vrátit se do školního režimu? Nastavte jasná pravidla a dejte jim pocit zodpovědnosti

Jak pomoci dětem vrátit se do školního režimu? Nastavte jasná pravidla a dejte jim pocit zodpovědnosti