Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rozhovory

IVO KAHÁNEK: Vždycky jsem byl soutěživý

Ivo Kahánek je pro mnohé nejlepší český klavírista, letos v květnu získal za své CD prestižní ocenění od BBC Music Magazine. Následovala i cena Anděl Coca-Cola 2019. Jaká byla jeho cesta na vrchol?

Karolína Peřinová | 27. 07. 2020

Autorka: Simona Martínková-Racková

Když jsme se telefonicky propojili, říkal jste, že ještě musíte zavřít kočky. Jaké máte a kolik?

Dvě. Jednu nalezenou, která přišla k mojí známé, ale paní se zrovna rozváděla a říkala, že další kočka do baráku je vyhlášení války. A jestli bychom ji dva měsíce nepohlídali. Samozřejmě si nás obtočila kolem prstu takovým způsobem, že jsme si ji nechali. Loni jsem ji, když nemrouskala, pustil na Moravě ven a ona se spustila s kocourem ze sousedství a narodilo se kotě. Neodolali jsme a nechali jsme si ho, takže máme matku a dceru.

Vím, že pocházíte z Moravy, ale myslela jsem, že žijete v Praze.

Je to přesně, jak říkáte, nicméně karanténu jsem z větší části trávil na Moravě. Je to tam příjemnější, les a hřiště máme hned vedle. Do Prahy jsem odjížděl na online koncerty a pak jsem se zase vrátil.

Na klavír hrajete od čtyř let, přitom nepocházíte z umělecké rodiny. Váš tatínek pracoval na šachtě, že?

Byl elektrikářem na šachtě, pracoval v dole. Narodil jsem se do učitelské rodiny a maminka i babička hrály solidně na piano, takže mě k tomu vedly. Jejich přístup byl příjemně přírodní. Samozřejmě nemáte „ty správné“ kontakty a zázemí, zároveň ale nečelíte tlaku a můžete s hudbou vyrůstat mnohem svobodněji. Začínal jsem ve čtyřech letech na ZUŠ ve Frýdku-Místku. Je úžasné, že moje paní učitelka Květa Rázlová stále učí a před rokem mě šokovalo, když si mě přidala na Facebook. Myslím, že jí už bude přes devadesát.

Měl jste někdy krizi, kdy se vám fakt nechtělo hrát, třeba v pubertě?

V pubertě ani tolik ne, ale kolem deseti let. Někdy máte na ZUŠ řadu let stejného pedagoga, a ne že by začal být postupně horší, ale v hudbě jsou věci sdělitelné a nesdělitelné a ty sdělitelné vám pedagog za určitý počet let sdělí. Takže někdy je dobré změnit pedagoga. Taky samozřejmě záleží na tom, co zrovna prožíváte. Můžou vám do života vstoupit noví lidé a povinnosti, které vás v tu chvíli zaujmou víc. I ti největší profíci měli etapu, a ne jednu, kdy radosti z hraní bylo méně, a člověk u toho musel vydržet, aby se ta radost vrátila.

Přiznám se, že poslouchám spíš rockovou hudbu než klasiku, tak mám skoro trému s vámi mluvit.

To vůbec nemějte. Nejsem intelektuální snob a nemyslím si o lidech, co neposlouchají klasiku, že jsou blbci. To fakt ne.

Moje oblíbené kapely teď mají velký problém, protože je z velké míry živí koncertování, které bylo letos výrazně omezeno. Jak je to u vás?

Vlastně stejně. V dnešní době jsou cédéčka spíš formou propagace interpreta a záznamem, který tu po vás už zůstane. Ale vydělat se na tom moc nedá. U populární hudby, která se hraje v rádiích, se z tantiém nějak žít dá, u nás klasiků takovou roli nehrají, protože jsme odkázáni jen na dvě rádia, Český rozhlas Vltava a Český rozhlas D-dur. Tantiémy přijdou jednou za rok a je to spíš přilepšení na dovolenou. Drtivá většina příjmů plyne z...

...CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V SRPNOVÉ MARIANNE, kterou si můžete objednat až domů do schránky s POŠTOVNÝM ZDARMA. Objednávejte zde.

MONIKA ABSOLONOVÁ

Související články

Zábava
Kvíz: Otestujte se, jak dobře znáte kultovní seriál Sex ve městě. Získáte plný počet bodů?

Kvíz: Otestujte se, jak dobře znáte kultovní seriál Sex ve městě. Získáte plný počet bodů?

Psychologie
Vlastnosti a mentální nastavení vítězů: Jak dovést budoucího šampiona na vrchol

Vlastnosti a mentální nastavení vítězů: Jak dovést budoucího šampiona na vrchol

Móda
Tipy na trendy festivalové outfity, které nezruinují vaši peněženku

Tipy na trendy festivalové outfity, které nezruinují vaši peněženku

Zahrada
Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité

Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité