Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rozhovory

MARKÉTA ČASTVAJ PLÁNKOVÁ: Právo na gauč, pohádku a dort

Markéta Častvaj Plánková nedávno oslavila čtyřicetiny a s životním bilancováním přišlo pár zásadních změn. Dala si pauzu od divadla a rozhodla se věnovat jen natáčení a rodině.

Klára Mandausová | 30. 05. 2018

Je velmi štíhlá, docela vysoká a krásná. Čtyřicet byste jí nehádali. Díky věku jí ale prý došlo hned několik věcí, nad kterými dřív mávala rukou. Když mluví, hodně se usmívá a je vidět, že mezi větami přemýšlí. Na otázku, co právě dělá, spontánně odpovídá, že prožívá krásné období. Tak jsem se začala vyptávat proč.

Vím o vás, že jste začala s jógou. Vy asi necvičíte, abyste zformovala postavu, když tak na vás koukám. 

Potřebovala jsem se vnitřně zklidnit. Měla jsem hodně rušné hektické období, dost stresu. Herečka a jogínka Petra Špindlerová mi poradila, že by mi jóga pomohla, že bych potřebovala vypnout. Zdálo se mi to nejdřív moc pomalé. Já a soustředění a vizualizace? To ne. Ale přišla jsem na to, že je mi s jógou fajn. Zrovna teď jsem s ní strávila víkend. Kurz vedla žena, Češka, která žije jedenáct let v indickém ášramu, cestuje po světě s Mata Amritanandamayi Devi, známou spíš jako Amma (v překladu matka), ženou, která od konce 70. let rozdává požehnání pomocí obejmutí – Daršanu. Neskutečně klidná osobnost! Vypadala jako z jiné planety. Říkala jsem si, že není možné, aby byl někdo takhle v pohodě.

Dala vám nějakou radu, jak být jako ona?

Máme si na sebe udělat denně půl hodiny čas.

A co v tom čase dělat?

Cvičit sestavu deseti relaxačních cviků se správným dechem. Zní to složitě, ale je to akce na sedm minut. A zbývající minuty meditujete, řízeně dýcháte, díváte se sami do sebe.

Jenže meditovat je na józe to nejtěžší. Umíte to?

Je to nejtěžší, máte pravdu. Samozřejmě že i mně myšlenky občas utíkají. Zaposlouchám se do vnitřního ticha a najednou slyším, musíš koupit tohle, vytisknout dceři do školy tamto. Učím se své myšlenky jen pozorovat, nehodnotit. Odplave to. Když to děláte pravidelně, uvidíte výsledky.

Vám se výsledky dostavily?

A víte, že ano? Jsem klidnější. Když se dostanu do situace, která by mě normálně vytočila, reaguju jinak. Umím si dát čas a pak zareaguju mnohem klidněji než dřív, bez emocí.

Jste impulzivní?

Určitě. To ale zná každá máma. Držíte se a pak bouchnou saze, třeba několikrát za den. Teď se mi to téměř neděje. Víte, co je báječné? Že to funguje i na okolí. Starší dcera je na začátku puberty a dřív se mnou neustále vedla dialog. Obě jsme vrstvily argumenty a dlouho se dohadovaly, teď ale naše diskuse vypadá jinak. Před časem jsem jí řekla něco, na co ona odpověděla argumentem, já pak zopakovala svůj názor naprosto v klidu a ona už ten svůj nepřidala. Ustoupila. Jóga může zlepšit svět. Musíme začít každý od sebe. Když udělá něco dobrého jeden člověk, vylepší se i jeho okolí.

Kdy jste vlastně začala cvičit?

Poprvé asi před dvěma lety. Cítila jsem, že mám moc práce. Byla jsem vyčerpaná, unavená, hrozilo mi vyhoření. Ale neměla jsem tehdy dost času, trpělivosti a vůle vydržet. Teď to všechno mám. Tak jsem začala sama doma v obýváku s youtuberkou. Dřív jsem spíš provozovala dynamické sporty, ale ty mě hrozně vyčerpávaly.

To je logické. Když jste unavená z práce, a ještě si k tomu ve volném čase naložíte svižný sport, tělu moc neprospějete. Ale spousta lidí to takhle dělá.

Aktivní odpočinek se hodně prosazuje. Co to je za hloupost? Jsem na to trochu alergická. Můj muž mi taky neustále vychvaluje blahodárné účinky běhání. Jenže namísto toho, aby mě běh dobíjel, cítila jsem se po něm vždycky vyčerpaně. Holt každému vyhovuje něco jiného. Žena přece nepáchá zločin, když si v neděli odpoledne lehne na gauč, zapne pohádku, dá si kafe a dort. Proč ne, když celý týden pracuje?

Jenže pak kouknete na sociální sítě a máte mindrák, že se povalujete, kdežto všichni ostatní jezdí na kole nebo  jsou na výletě.

Sociální sítě. Ano, to jsou pak ty pocity méněcennosti, srovnávání. Můj život asi není dostatečně atraktivní a naplněný, když nevystavuju každý měsíc opálený zadeček z Malediv. Já osobně nemám Facebook a nechci ho. Cítila jsem už od začátku, že je to...

...CELÝ ROZHOVOR NAJDETE V ČERVNOVÉ MARIANNE!

Červnová Marianne

 

Související články

Zdraví
Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdraví
Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Zahrada
Vaječné skořápky nevyhazujte! Mají všestranné využití při péči o rostliny

Vaječné skořápky nevyhazujte! Mají všestranné využití při péči o rostliny

Lidé a místa
Chata Brücknerův dům v Prášilech prošla neuvěřitelnou rekonstrukcí a dnes dům postavený již v roce 1750 hledá nového majitele

Chata Brücknerův dům v Prášilech prošla neuvěřitelnou rekonstrukcí a dnes dům postavený již v roce 1750 hledá nového majitele