Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rozhovory

MARTINA FORMANOVÁ: Nikdo nový vedle mě zatím není

Tři roky je vdovou. První měsíce po smrti svého muže Miloše Formana strávila na gauči sledováním bizarních reality show. Po půl roce se rozhodla ze svého smutku vypsat. Zároveň se zapsala do kurzu pro stand-up komiky, což byl její letitý sen, na který neměla čas. Výsledek? Při vystoupeních Martiny Formanové se lidé upřímně baví a pulty knihkupectví rozjasňuje růžový přebal její osmé knihy Nalakuj to narůžovo, kterou přiletěla do Česka pokřtít.

Kde je pro vás doma?

V našem domě v Connecticutu, protože tam vyrostly naše děti, tam jsem prožila s Milošem všechny ty společné roky. Je to místo, kde klidně celý den strávím v pyžamu. To se mi v New Yorku ani v Praze nestane. Sem přiletím jednou za rok a promarnit tu den poflakováním v pyžamu by byl pro mne hřích. Pořád si plánuji, že jednou sem přijedu na tak dlouho, abych si ten pyžamový den dopřála i v Praze.  

Nikdy jste s manželem neuvažovali o návratu do Česka?

Když jsme spolu začínali, koukali jsme po bytě v Praze, ale pak jsme si uvědomili, že by to bylo komplikované. Miloš tehdy ještě pracoval, stejně bychom tu příliš času trávit nemohli. V Americe už měl navíc dva domovy, ranč v Connecticutu a byt v New Yorku, takže přidávat další adresu by byla starost navíc. 

Do Ameriky se ještě před vámi provdala vaše starší sestra Simona. Jak se vaši rodiče vyrovnali s tím, že mají dcery, a později i vnoučata, daleko za oceánem? 

Pro ně bylo nejdůležitější, že jsme šťastné a máme fungující rodiny. Navíc za námi často létali, trávili jsme spolu hodně času. Když se mi narodila dvojčata, maminka se přestěhovala, aby mi s kluky pomáhala. A zůstala patnáct let. Naučila se skvěle anglicky, po šedesátce si dokonce v Americe udělala řidičák, v Česku nikdy nejezdila. Až když kluci odrostli, začalo se jí stýskat po domově. Když se vrátila, potkala svou lásku z dospívání, prodala dům, pořídila si byt, v kterém je moc spokojená, má kolem sebe spoustu kamarádek. Za námi se vrací každé léto, jen to loňské nemohla.  

Jak vypadalo soužití Miloše Formana s tchyní?  

Vycházeli spolu hezky. Maminka ho měla moc ráda, vážila si ho, byla k němu velmi laskavá a našlapovala kolem něj. Když měla výhrady, adresovala je mně. Miloš si ji nemohl vynachválit. Vařila česká jídla, která měl moc rád, díky ní měl dvojnásobnou péči.

Vzpomenete si, kdy jste viděla Miloše Formana poprvé naživo?

Byla jsem ve třetím ročníku na FAMU a on přišel na besedu. Pamatuju si to, jako by to bylo před týdnem – vstoupil do učebny a promluvil tím svým hlubokým hlasem. Dojem udělal na všechny, byl totiž vtipný a nevytahoval se, o své kariéře mluvil s nadhledem i pokorou. Tehdy bych si ani ve snu nepomyslila, že ho kdy znovu uvidím. Jenže po skončení školy jsem...

...zbytek článku, kde se dočtete o seznámení a soužití s Milošem Formanem, i o tom, jak se Martina Formanová vyrovnávala s jeho odchodem, najdete v SRPNOVÉ MARIANNE.

Info ikona
SRPNOVÁ MARIANNE

Související články

Móda
Tipy na trendy festivalové outfity, které nezruinují vaši peněženku

Tipy na trendy festivalové outfity, které nezruinují vaši peněženku

Zahrada
Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité

Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité

Zábava
Nejkrásnější cyklotrasy v Česku: Přinášíme tipy na 3 pohodové, které jsou vhodné pro celou rodinu

Nejkrásnější cyklotrasy v Česku: Přinášíme tipy na 3 pohodové, které jsou vhodné pro celou rodinu

Byt
Rekonstrukce startovacího bydlení pro mladý pár v pražské garsonce: Miniaturní prostor vyřešili geniálně

Rekonstrukce startovacího bydlení pro mladý pár v pražské garsonce: Miniaturní prostor vyřešili geniálně