Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rozhovory

„Nedokázala jsem si představit, že bych nepracovala. Ztratila bych tím svoji identitu,“ říká máma a podnikatelka Aneta Martinek

Info ikona
Aneta Martinek

Její jméno jste nejspíš slyšeli ve spojitosti s marketingovou vzdělávací platformu #HolkyzMarketingu. Aneta Martinek je totiž jednou z jejích spoluzakladatelek. Vedle toho je ale taky maminkou 2,5 leté dcery Amelie. Pracovat přitom začala týden po porodu. My se v rozhovoru s ní dozvěděli, jak to zvládá, co pro ni bylo těžké a co by doporučila ženám, které to chtějí mít podobně.

Tereza Čaladi | 21. 03. 2023

Chtěla jste vždy pracovat i s dětmi, nebo to přišlo tak nějak samo, když jste měla odstartované určité projekty a do toho jste otěhotněla?

Pro mě to bylo vždycky něco, co jsem chtěla. Už když jsme se dávali dohromady s partnerem, jsem mu opatrně moji myšlenku toho, že děti znamenají péči 50/50, sdělovala. Naštěstí se nevystrašil a vzal to za své. Když jsme dítě plánovali, tak jsem i v práci říkala, že pracovat nepřestanu a tak se i stalo. Jsem hodně akční člověk, možná i workoholik, takže jsem si nedokázala představit, že bych nepracovala. Ztratila bych tím svoji identitu. Takže jsem pracovat nepřestala. Týden po porodu jsem si dala volno a pak jsem hned skočila zpět do režimu.

Teď máte jistě již nějaký zajetý způsob práce a péče, ale jaký byl ten začátek a sladění pracovního režimu s režimem vaší malé dcery?

Začátek byl vlastně hrozně moc jednoduchý. Malá hodně spala a já jsem měla díky hormonům strašně moc energie, takže jsem krásně zvládala všechnu práci a říkala jsem si, jak strašně jednoduché to bude. Zlom přišel po pár měsících, když malá hodně často plakala, takže jsem ji nemohla s sebou brát na schůzky nebo s ní mít cally a zároveň ubývala energie. Řekla bych, že úplně nejhorší to bylo od půl roku malé do roka. 

V podcastu SníDANĚ se Šárkou jste zmínila, že vám výrazně pomohla podpora vašeho partnera, ale i pomoc od rodiny a slečny na hlídání. Jak tedy vypadal začátek vašeho pracovního procesu? Kdo pečoval o malou kdy? A jak často jste pracovala?

V úplném začátku jsem pracovala hlavně z domova a péči o malou jsem měla primárně já. Po pár týdnech jsme s manželem zapojili pár půl dní, kdy zůstal doma manžel a já se mohla soustředit na práci, stejně tak pomáhala ségra a babičky. Já jsem celou dobu pracovala na tříčtvrteční/plný úvazek. V půl roce jsme se s partnerem vyměnili v primární péči a on byl ten, kdo s malou byl hlavně doma. V devíti měsících jsme pak přidali jesličky, kde je do teď. Do prvního roku malé jsem pracovala skoro v každé volné chvíli, jelikož jsem byla ve dvou pracích zároveň – jako Marketing & Event Director v GrowJOB Institute (poznámka redakce: jeho nejznámějším projektem je Konec prokrastinace) a s Pavlínou Louženskou a Lucií Audi jsme zároveň zakládaly s.r.o. #HolkyzMarketingu. Takže i večery a víkendy. Zlom přišel v roce, kdy na mě přišla největší únava a ztráta energie a musela jsem osekat práci po večerech a víkendech.

Jaká byla výměna v primární péči s partnerem? Bylo to těžší, než jste čekala, nebo vlastně úplně v pohodě?

Ze začátku bylo těžké se srovnat sama v sobě s tím, že nejsem ten hlavní, kdo se o malou stará. Taky jsem si zároveň s tím v sobě srovnávala roli sebe jako mámy a podnikatelky. To pro mě byl dlouhý proces, ve kterém mi pomáhaly i terapie. Ale jakmile jsem si to v hlavě srovnala, bylo to neskutečné ulehčení a krásně to začalo dohromady fungovat. 

Mohlo by se vám líbit

Mateřství: Představa vs. realita podle našich kolegyň z Marianne

Loňský rok byl v Marianne plodný, a to doslova: v květnu se produkční Kláře Fanta narodil syn Arthur a o pět měsíců později přibylo další redakční miminko, Jonatán online editorky Karolíny Peřinové. Dobře si vzpomínáme na jejich romantické představy o mateřství. Jaká je ale realita? A co je v nové roli nejvíc překvapilo?
marianne.cz

Jak vypadá váš pracovní týden nyní?

Pokud jsme všichni zdraví, což se třeba přes zimu moc nedařilo, tak pracuji pondělí, středu, čtvrtek a pátek. Pondělky jsou pro náš tým plné interních porad a meetingů, takže jsem většinu dne v kanceláři a domů chodím až po uspání malé. Tu vyzvedává pondělky ze školky manžel a je s ní celé odpoledne. Úterky jsou pro mě a malou. Nepracuji a celý den trávíme společně. Ve středu ji ze školky vyzvedává babička, takže mám celý den prostor pracovat. Ve čtvrtek pak ze školky vyzvedávám malou já po práci a jdeme spolu cvičit do Sokola a máme spolu hezké odpoledne. Pátek pak vyzvedává manžel a já mám zase prostor pro práci. Večery si striktně držím, že mám nepracovní a stejně tak se snažím víkendy, ale to ne vždy jde, protože hodně našich akcí máme o víkendu. 

Máte při tom všem čas i pro sebe? Pokud ano, jak ho trávíte?

Snažím se si ho plánovat, ale ne vždy to dodržuji. Snažím se chodit cvičit a to vím, že můžu jen ráno. Většinou chodím 2-3 krát týdně. Taky se snažím po večerech hodně číst, od začátku roku už mám přečtenou pátou knihu a hodně mě to baví. A taky mám oblíbené chvíle pro sebe, kdy jdu na nehty nebo třeba do sauny.

Mám tušení, že fakt, že to vše zvládáte, má co do činění s vašimi organizačními schopnostmi, jelikož mimo jiné pro #HolkyzMarketingu pravidelně školíte webinář Organizační porno, v němž radíte, jak být efektivní a produktivní při práci (nejen s dětmi). Na toto téma nyní píšete zároveň knihu. Jak si tedy zorganizovat den, aby se vše dalo stihnout i s dětmi do tří let?

To je velmi náročná a zdlouhavá otázka, to by bylo na celou sérii článků. S čím ale začít je plánování. Plánovat ideálně každý den a vědět, co jsem schopná zvládnout během dne udělat. Pokud mám práci naplánovanou pouze na dobu, kdy dítě spí, tak si tam dávat úkoly, u kterých můžu být vyrušená. Sice tušíme, že dítě většinou spí dvě hodiny po obědě, ale není to pravidlo a může se stát, že to bude jen 30 minut a nestihneme, co jsme si naplánovaly. Ty důležité úkoly plánujte na dobu, kdy máte hlídání nebo víte, že je třeba partner nebo babička doma a může zasáhnout a dítě pohlídat. Zároveň během dne nezapomínejte doplňovat pravidelně energii. Být celý den doma s dětmi je neskutečná zátěž, a proto je potřeba si hlídat svůj zdroj energie. Ať už ji budete doplňovat jídlem, pohybem nebo odpočinkem. Taky si nezapomínejte hlídat čas pro sebe, protože dělit svůj čas a energii jen mezi práci, starost o rodinu a domácnost je neskutečně náročné. S tím souvisí i další věc důležitá pro efektivitu a produktivitu – nechte si pomoct. Najděte si paní na úklid, která vám pomůže udržovat domácnost. Najděte si chůvu, díky které jednou týdně můžete jít na masáž. Řekněte kolegům o pomoc, když je třeba zrovna dítě nemocné a doma to veškeré fungování komplikuje. A taky dbejte na to, že pracovat s malým dítětem musí být doprovázeno velkou flexibilitou. Ze dne na den se může cokoliv změnit. 

Máte nějaké triky pro práci s dětmi, o kterých byste chtěla vědět, když byla vaše dcerka menší? A které byste nyní pracujícím ženám s malými dětmi doporučila?

Já jsem takový sběratel life hacků, takže hodně z nich jsem právě objevila v době, kdy byla dcera ještě malá. Od robotického vysavače, který jezdí sám po bytě, po objednávání hotových jídel na Rohlíku. Můj oblíbený lifehack jsou také různé způsoby přesouvání se po městě. Snažím se ušetřit každou minutu, takže kdykoliv se někam přesouvám, koukám se do navigace, jestli je to nejrychleji autem, na kole nebo MHD a podle toho zvolím tu variantu. Kolo používám Rekola, na auto Anytime. Taky se často snažím mít cally po cestě, ať už když jdu pěšky nebo v MHD nebo když byla malá ještě v kočárku, tak jsem vyřizovala pracovní cally při procházce a vždy jsem na úvod poprosila druhou stranu, ať dělá zápis, protože jsem venku s kočárkem.

Co vás teď čeká pracovně? A celkově #HolkyzMarketingu?

Pracovně nás teď čeká růst. Už teď jsme největší vzdělávací platforma na marketing v Česku a chceme přidávat ještě další témata a různé pokročilosti kurzů. Stejně tak se rozrůstáme týmově, protože teď hledáme tři nové kolegyně do týmu. Od roku 2021 rosteme meziročně o 300 % a hodláme si tuhle míru ještě chvíli udržet.

Jste spokojená s tím, jak jste si práci a péči o malou rozvrhla, nebo byste zpětně udělala něco jinak?

Aktuálně jsem moc spokojená. Mám balanc v tom, kdy jsem v práci a kdy jsem s malou. Dlouho jsem ladila, kde je ta hranice, ale myslím, že jsem ji našla. A pokud se stane, že ji nějaký týden překročím ať už na jednu nebo na druhou stranu, upravím si rozvrh podle toho, abych se zase sladila. A to jsem dělala od začátku a nelituji ničeho. 

Aneta Martinek mimo jiné s Lucií Audi školí téma slaďování práce a rodičovství, jelikož obě zakládaly #HolkyzMarketingu s malými dětmi. Kdybyste se chtěli dozvědět o tomto tématu více, odkaz na webinář najdete na jejich stránkách. Zároveň Anetu můžete sledovat na sítích, kde ji najdete jako @an_martinek.

Mohlo by se vám líbit

Tereza a Jan bývaly nejpopulárnějšími jmény pro děti v minulosti. Jaká to jsou dnes?

Vybrat jméno pro potomka rozhodně není snadný úkol. A už vůbec ne, když má člověk na výběr z tolika jmen, navíc nejen českých. Podívejte se, která jména jsou u nás v posledních letech dětem dávána nejčastěji.
marianne.cz
Zdroj článku