Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

5 způsobů, jak se připravit na zimu, abyste ji přežili ve zdraví

Nejlepší obranou je útok. Neposíláme vás ale nikam do boje, tohle heslo totiž platí, i pokud jde o to, jak přestát zimní období bez neustálé únavy a nastydnutí. Nebo třeba bez toho, abyste v březnu hořekovala nad tím, že máte o pět kilo víc než na podzim, protože vám nezbylo, než to všechno zajídat čokoládou…

Ivona Šouralová | 30. 10. 2016
Foto: Getty Images
 
 
1. Víte, jak na tom jste?
Přiznejte si, jak jste na tom, nenalhávejte si, že jste v létě sportovali tak, že si na vás letos v zimě žádná rýma netroufne, a raději připusťte, že už teď jste občas unavená tak, že uvažujete o zimním spánku. Pokud všechno chcete mít černé na bílém, zajděte si ještě před zimou na preventivní prohlídku ke svému praktikovi – krom tlaku a cholesterolu si nechte změřit také hladinu železa. „Ženy ho často mívají málo a jeho nedostatek se projevuje mimo jiné zvýšenou únavou,“ vysvětluje Josef Hyánek, imunolog z pražské nemocnice Na Homolce. Poprosit můžete také o imunologické vyšetření, pokud jste často nemocná. 
 
Vzpomeňte si také na to, jak jste na tom minulé roky byla, co se týče rýmy, kašle, nebo dokonce chřipky, a vybavte domácí lékárnu, případně investujte do očkování. Loňskou zimu za bernou minci neberte, byla dost atypická, protože se ani pořádně neochladilo a chřipková epidemie taky moc na síle nenabrala. A rozhodně neplánujte věci, které jsou nereálné, jako třeba že v zimě něco shodíte. Vlastně byste se k sobě měli zachovat podobně, jako se chováte k chatám a chalupám – zazimovat se.  
 
2. Najezte se!
Od jara večeříte studené zeleninové saláty a radujete se, že se vám díky tomu podařilo něco zhubnout? Gratulujeme, nyní ale raději přejděte na teplé polévky. Nemusí být hned zahušťované jíškou, ale hutnější než lehká letní jídla by být měly. Tělo během zimy zkrátka potřebuje výživnější stravu. Nemusíte se nijak přejídat, jen počítejte s tím, že když zůstanete na salátech, za pár týdnů vás pravděpodobně přepadne vlčí hlad, vy ho budete zahánět omáčkami s knedlíky a po těch se už skutečně přibírá. Ledový salát zakapaný olejem a smíchaný s pár kousky kuřecího masa tak raději vyměňte třeba za pečenou dýni, rajčatové caprese zase za teplé ratatouille. Také se nadále snažte jíst pětkrát denně a spíše menší porce, je to nejlepší prevence poryvů hladu a chuti na sladké, kterým se jinak právě v zimě podléhá snáze než jindy. 
 
A že si občas potřebujete přece jen dát kousek čokolády? Proč ne, zakázané to není, hlavně si to nevyčítejte, protože přes zimu byste měli usilovat nejen o zdraví, ale také o duševní vyrovnanost. Ono to spolu docela souvisí. Protože takový stres dokáže oslabit vaši imunitu jako máloco jiného. 
 

3. Snesitelné otužování
Vážně byste chtěla hned zítra začít se sprchováním ledovou vodou, abyste se otužila? Já sama bych to taky nedokázala. Navíc už je na to stejně pozdě, s ledovou kúrou se má začít v létě. Trochu vlažnější sprchu byste nicméně zvládnout mohla i v říjnu. Stačí, když s ní svou ranní či večerní hygienu zakončíte. Když už v té sprše budete, poslužte si také masáží – kartáčem si masírujte nohy a ruce směrem od srdce tak, abyste rozpohybovala pohyb lymfy. Vypadá to trochu šarlatánsky, ale snažím se o to od doby, kdy mi to poradila lékařka na rehabilitaci, a mám dojem, že to vážně funguje. Jen se to nesmí flákat. 
 
Alespoň částečné otužování má smysl vždycky, ale skoro lépe než obávaná ledová voda funguje prostý pohyb venku. Dokud je světlo, nebývá to problém, ale jakmile přijdou první plískanice, každý spěchá z práce rovnou domů a víkendové výlety taky nikdo neplánuje. A právě tohle zkuste pro letošek změnit. Naučte se chodit ven bez ohledu na počasí, několikrát týdně vyrazte na procházku a o víkendu alespoň na půldenní výlet bez ohledu na to, kolik je zrovna venku stupňů. Protože ono vlastně neexistuje špatné počasí, pouze nedostatečné oblečení a obutí. Výhodou podobných procházek a výletů je, že se nejen hýbete, ale zároveň jste na čerstvém vzduchu, kde si vyčistíte nejen plíce, ale i hlavu, což například tělocvičny a wellness centra moc nesplňují. Ostatně, lékař Jan Hnízdil z dobřichovického Centra komplexní péče tvrdí, že chůze je ze všech druhů pohybů nejzdravější! Já bych mu to věřila, ačkoli zrovna jeho samotného většinou vidím na kole. 
 
4. Rozsviťte si
Pokud víte, že vám na zimě vadí především nedostatek světla, připravte se právě na ně – někomu stačí nakoupit svíčky, jiný si naplánuje dovolenou v teple, i tady dost zabírá pobyt venku. Na druhou stranu umělé prodlužování dne během zimy není nic zdravého, ať už jde o to, že v kanceláři vysedáváme do osmi, nebo do jedenácti večer zevlujeme v nákupním centru, kam jsme vyrazili do kina. Existují studie, které dávají podobné narušování přirozeného biorytmu nejen do souvislosti s poruchami imunity, ale dokonce s rakovinou. Trefou do černého nemusí být ani dovolená v teplých krajích. Jak totiž vysvětluje lékař Kamil Běrský, člověk by tam musel být několik týdnů, aby se pořádně aklimatizoval, týden nebo dva včetně cesty spíše člověka a jeho tělesnou schránku ještě více rozhodí. A o to více je pak náchylnější k různým chorobám nebo výkyvům nálad.
 
5. Zpomalte
Rada pro psychiku je přitom v podstatě jen jedna, zato důležitá – během chladnější části roku byste měli zpomalit podobně jako příroda venku. Samozřejmě, pracovní úkoly za vás asi jiný nadšenec nepřevezme, ale některé aktivity možná omezit můžete – co třeba chystat velký sobotní oběd pro příbuzné jen jednou za dva měsíce místo každoměsíční návštěvy? Každopádně odpočívejte a dost spěte. Protože právě kvalitní spánek je jedna z věcí, která vám pomůže přežít zimu bez ztráty kytičky. Rozhodně si nenamlouvejte, že vám stačí šest nebo dokonce ještě méně hodin, držte se nejméně doporučovaných osmi. Že to znamená, že budete chodit spát v deset, dřív než dospívající děti? To přece nevadí, navíc ony to pravděpodobně bez okolků o víkendech dohánějí. Zkuste se zrovna tohle od nich naučit a o víkendu si taky přispěte.
 
Archiv Marianne