Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Deset rad, jak najít toho pravého

Michael Mary, kterého jsme vám ve zkratce představili už včera, radí párům i nezadaným, jak na vztahy. Prostudovali jsme jeho knihu a vybrali deset základních rad pro ty, kteří partnera teprve hledají, i pro ty, kteří už ho mají.

Redakce Marianne | 10. 01. 2013

kde_jsi_obalkaAbyste mohla začít budovat vztah, musíte o něj stát. V předchozím článku jste se mohla otestovat a zjistit, jak moc si přejete svou drahou polovičku najít. Co vám vyšlo? Jste připravena začít hledat? Nebo jste ve vztahu už dlouho a hodilo by se vám pár rad, jak vylepšit společnou komunikaci?

1) Mluvte s lidmi, kteří nejsou váš typ

Divíte se, že nemůžete potkat nikoho nového a zajímavého? Ať už hledáte vztah, nebo třeba jen nové přátele, zkuste si povídat na příští poradě, školení nebo večírku u přátel s typově odlišnými lidmi, než které vyhledáváte normálně. Dejte jim pět minut a uvidíte, co z toho bude. Třeba zjistíte, že jsou velice zajímaví. Všichni máme tendenci mluvit jen s těmi, kteří jsou nám podobní, ale pak se nedivme, že slyšíme pořád dokola to samé.

2) Přestaňte chodit na rande s úmyslem potkat toho pravého

I když nám už dávno není sedmnáct, stále jsme v lecčem naivní. Věříme v lásku na první pohled, doufáme, že potkáme toho pravého a od prvního momentu si s ním budeme stoprocentně rozumět. Budeme mít stejné názory, stejná přání a představy o budoucnosti. Tak to ve skutečnosti nefunguje, varuje Mary. Na první rande bychom měly jít s tím, že chceme zjistit, jestli nám ten druhý přijde zajímavý, strávit hodinku kvalitní konverzací, ale nečekat, že se seznámíme s princem na bílém koni. To si mohou dovolit jen princezny z pohádky a dívky z laciných románů.

3) Těžko na cvičišti, lehko na bojišti platí i u seznamování

Pro většinu z nás je to těžké, ale dá se to natrénovat. Začněte si povídat s lidmi, které neznáte. Věnujte pět minut prodavačce, která se na vás usmála. Zeptejte se jí, jak se má. Zastavte se se sousedem, s kolegou, kterého skoro neznáte. Zkrátka vyhledávejte krátké rozhovory a povídejte si třeba o počasí. Časem získáte cvik, a až na to přijde, nebudete mít takový problém oslovit lehkou konverzační frází někoho, kdo vás skutečně zaujal.

4) Své ego nechte doma

Michael Mary vysvětluje, že jednou z největších chyb, kterou nezadaní dělají, je, že hledají někoho, kdo se k nim hodí! Mají připravený seznam a během schůzky v hlavě odškrtávají, které body dotyčný splnil a které ne. Pokud neuspěl, více se s ním nesejdou. Ano, velkou roli hrají pocity a sympatie, ale nemůžete čekat, že lidé budou přesně podle vašich představ. Zkuste zjistit, jací jsou, a pak až se rozhodnout, jestli je chcete vídat, nebo ne. Nediktujte jim v duchu, co by měli odpovídat na vaše otázky. A to platí na prvním rande i v dlouhodobém vztahu.

5) Nezapírejte sama sebe

Smysl nemá ani druhý extrém, když se vehementně snažíte přizpůsobit tomu druhému a popíráte sama sebe. Buď to nevydržíte dlouho, a vztah skončí, nebo se budete muset přetvařovat už napořád, a štěstí stejně nenajdete. Mary v knize popisuje příklad ženy, která čekala čtyři roky, že se zamiluje do svého partnera, průběžně jej opouštěla, ale vracela se k němu, protože doufala, že se jiskřička přece jen objeví. Jak to dopadlo, si asi umíte představit sama.

6) Na první dojem zapomeňte, raději se podivujte

Nesnažte se svůj protějšek odhadnout během prvních pěti minut nebo podle jediné poznámky. Rychle odsuzovat umí každý. Raději se podivujte. Když váš protějšek (to platí v jakémkoli vztahu) řekne něco, co vám vadí, co se vás dotkne nebo s čím máte problém, zeptejte se, jak to myslí. Popřípadě mu vysvětlete, jak to chápete vy. Používejte věty typu: Když řekneš toto, dělá to na mě dojem, že… Neútočte. To nikam nevede. A tak se třeba dozvíte, že muž, se kterým máte rande, má špinavé nehty proto, že cestou musel měnit kolo, ale ve skutečnosti není šmudla. Že váš partner vás na třetím rande zaskočil žádostí o ruku, protože si prostě myslel, že se to od něj čeká, ve skutečnosti není blázen. Nebo že vám manžel nechtěl diktovat, co budete dělat o víkendu, ale lístky na divadelní festival koupil, protože jste se tuhle zmínila, že málo chodíte do divadla.

7) Na prvním rande není nikdo sám sebou

Nervózní nejste jen vy. Skoro nikdo nemá seznamování v malíku. A tak pamatujte na to, že se všichni tak trochu stylizujeme. Určitě také občas nějakou reakcí překvapíte sama sebe. Takže se buď nad chováním svého protějšku podivte, nebo čekejte, jestli to udělá znovu. Každopádně není fér, když si budete myslet, že jste se setkala s diktátorem kvůli jedné panovačnější poznámce, a všechno ostatní budete vykládat v tomto duchu.

8) Proč udělal tohle a proč tamto?

S kamarádkou to nezjistíte. Asi všechny máme sklon po rande zavolat kamarádce a vylíčit jí ho. Někdy i do nejmenších detailů. A pak následuje dohadování, proč ona si myslí, že on udělal tohle, a proč já si myslím, že udělal tohle, a všechno to končí tím, že dojdeme k šíleným teoriím a mluvíme zase jako puberťačky. To neplatí jen u rande, ale i u dlouhodobých vztahů. ALE jediný, kdo skutečně ví, proč co udělal, je ten, kdo to udělal. Pokud to chcete vědět, ptejte se přímo jeho.

9) Uzavírejte své vztahy

Pokud vás trápí, proč se s vámi někdo rozešel nebo proč se s vámi nepřátelí, zeptejte se ho. Mary jednoznačně varuje před otevřenými vztahy a neustálým dohadováním, co jste udělali špatně, že to skončilo. Možná důvody nejsou vůbec tak ponižující, jak si představujete. Vypráví o jedné své klientce, která strávila skvělou dovolenou se svým ctitelem, vše bylo úžasné, ale pak už se jí neozval. Trápilo ji to. Zavolala mu tedy znovu a přímo se zeptala. Po chvilce vytáčení jí muž nepřímo odpověděl. I když je o deset let mladší než on, připadala mu stará, protože jeho přátelé mají ještě mladší partnerky. Potom ho definitivně dokázala pustit z hlavy, a není se čemu divit.

10) Buďte ve vztahu!

A na závěr… nejdůležitější rada ze všech. Abyste mohla mít vztah, musíte se vztahovat. Všimněte si, že svým blízkým odpustíte i věci, které byste u cizího člověka netolerovala. Roztomilé libůstky vašich drahých se vám u potenciálních partnerů jeví jako naprosté šílenosti. Lidem, s nimiž jsme ve vztahu, dokážeme odpustit, dáme si tu práci a zjistíme, jak co mysleli, neodsuzujeme je kvůli jedné větě. Pokud skutečně hledáte vztah, dejte šanci těm, kteří o vztah s vámi stojí, a chovejte se, jako kdyby vztah už mezi vámi byl. Buďte k nim tolerantní! Samozřejmě jen do určité míry, a jiskra musí přeskočit vždycky. I když na začátku může být i jen příjemné povídání.

Související články

Móda
Nejlépe oblékané páry světa: 5 dvojic, které vás naučí, jak stylově ladit s partnerem

Nejlépe oblékané páry světa: 5 dvojic, které vás naučí, jak stylově ladit s partnerem

Móda
Jak nosit obyčejné tričko a džíny během léta 2024? Stačí přidat jeden zajímavý kousek, který už máte ve skříni

Jak nosit obyčejné tričko a džíny během léta 2024? Stačí přidat jeden zajímavý kousek, který už máte ve skříni

Móda
Letní trendy 2024: Které sandálky vám opticky prodlouží nohy? Inspiraci hledejte v hluboké historii

Letní trendy 2024: Které sandálky vám opticky prodlouží nohy? Inspiraci hledejte v hluboké historii

Dům
Stará chatka se proměnila v luxusní domek a nabízí nečekané pohodlí

Stará chatka se proměnila v luxusní domek a nabízí nečekané pohodlí