Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Fenomén darování vajíček: Co vše proces obnáší a jaké jsou motivace dárkyň?

Info ikona
Rodina, která má čerstvě dítě

Ohledně tématu darování vlastních vajíček a spermií stále koluje řada mýtů a nevyjasněných otázek. V současnosti, kdy řada párů již kolem 30. roku věku čelí problémům s přirozeným početím, může být využití darovaných vajíček nebo spermií jejich jedinou šancí, jak mít vlastní rodinu. Jak celý proces darování vajíček probíhá, jaké má podmínky a jaké jsou nejčastější motivace dárkyň, vysvětluje MUDr. Jan Lacheta, primář Centra reprodukční medicíny ISCARE.

Promotion | 15. 06. 2022

Darování vajíček není dnes nic neobvyklého. V Centru reprodukční medicíny ISCARE daruje svá vajíčka ročně několik desítek dárkyň. Darují ženy různého věku, ty které již mají mateřství za sebou i ty, které vlastní děti třeba mít nechtějí, ale i ty, které mateřství teprve v budoucnu plánují. I darování ale má svá omezení, naše pohlavní buňky totiž stárnou spolu s námi a ztrácejí s časem na kvalitě. Do procesu darování se mohou zapojit ženy do 34 let, které musí splňovat také několik dalších podmínek – fyzické i psychické zdraví, trvalý pobyt a zdravotní pojištění v ČR, výšku minimálně 157 cm a BMI pod 30. Klinika ISCARE také upřednostňují dárkyně s minimálně středoškolským vzděláním.

Od chvíle, kdy žena poprvé navštíví kliniku a rozhodne svá vajíčka darovat až po chvíli, kdy dojde k jejich samotnému odběru, uplynou přibližně 3 měsíce. Nejprve probíhají vstupní gynekologická a krevní vyšetření, která zjišťují vhodnost dárkyně (genetické testy, pohlavní choroby, vyšetření ovariální rezervy aj.). Dárkyně tak získávají komplexní přehled o své reprodukčním zdraví a genetických predispozicích, mají tak faktický přehled o své plodnosti. Teprve poté následuje samotná stimulace pohlavních orgánů. „Před darováním vajíček je nutné vaječníky nastimulovat pomocí hormonálních léků ve formě malých injekcí. Přesné dávky těchto léků, předepíše lékař na základě výsledků předchozích vyšetření,“ říká MUDr. Jan Lacheta. Znamená to, že si žena zhruba 10 až 12 dní zhruba ve stejnou dobu aplikuje pod kůži na břiše malé injekce obsahující hormonální stimulanty. Během této doby podstoupí žena také kontrolní ultrazvukové vyšetření. Rizika stimulace jsou pro zdravou ženu minimální. Díky pečlivému sledování zdravotního stavu ženy v průběhu celého procesu darování a kontrolním ultrazvukům není třeba se obávat komplikací.

Klinické centrum reprodukční medicíny ISCARE: Jak vypadá a kdo se o vás v něm postará?

Jak probíhá odběr vajíček?

„Samotný odběr vajíček se provádí v krátkodobé celkové anestezii. Odběr se provádí přes pochvu velmi tenkou jehlou a trvá asi 10-15 minut,“ popisuje primář  Lacheta z ISCARE. Při odběru je obvykle získáno v průměru 10 až 20 vajíček, ty jsou již většinou směřovány a „spárovány“ s konkrétní příjemkyní. V Česku oproti jiným evropským zemím totiž celý proces transferu vajíček v rámci umělého oplodnění probíhá s čerstvými vajíčky, která se zmrazují. Pouze vajíčka nevyužitá v rámci jednoho trasferu se zmrazí pro pozdější využití. Po samotném odběru dárkyně odpočívají na dospávacím pokoji, a poté v doprovodu docházejí. Doba, kterou stráví žena na klinice v den odběru vajíček, je tak pouze několik hodin. Do běžného života je možné se vrátit hned následující den po odběru.

Motivace dárkyň se různí

Dárkyně za jeden odběrový cyklus může získat kompenzaci až ve výši 33000 Kč. Motivací pro darování vajíček ovšem není jen finanční odměna. „Překvapivě často se setkáváme s tím, že dárkyně zmiňují jako jeden z důvodů snahu pomoci ženám, které dítě samy mít nemohou. Dárkyně dobře vědí, jak velká pomoc je to pro pár, který by jinak potomka mít nemohl,“ vysvětluje primář Jan Lacheta. Celý proces darování vajíček je oboustranně anonymní, příjemkyně nedostane žádné informace, které by třeba jen naznačovaly identitu dárkyně. To stejné platí i na druhé straně.

Info ikona
Darování vajíček

Nemohou mi později vajíčka chybět?

Ani z toho nemusí mít dárkyně obavu. Žena má za celý život dostatečné množství vajíček a nehrozí, že by ji po odběru v budoucnu chyběla. Vajíčka, která nejsou oplodněna, pravidelně samovolně zanikají a odchází z těla v průběhu menstruace. Při odběru jsou tato vajíčka vlastně zachráněna. Stimulace umožní lékařům taková vajíčka dárkyně odebrat a využít pro ženu, jejíž vajíčka nejsou pro početí optimální. Překážkou pro darování není ani dlouhodobé užívání antikoncepce, jen je nutné ji po dobu měsíčního cyklu, kdy probíhá stimulace, vysadit.

Nechte se vyšetřit v rámci Dne neplodnosti

V ISCARE na problematiku neplodnosti každoročně poukazují během národního Dne neplodnosti, letos jej bude doprovázet čtyřdenní edukační kampaň a akce pro veřejnost, která má za cíl upozornit veřejnost na stále rostoucí počet párů, kterým se nedaří počít potomka přirozenou cestou.

V rámci Dne neplodnosti, který letos připadá na pondělí 6. června 2022, nabízí klinika ISCARE možnost nechat si vyšetřit své reprodukční zdraví, a to zcela zdarma. Muži mohou přijít zdarma na vyšetření na spermiogramu bez nutnosti žádanky a objednání předem, a to a to kdykoliv od 6. do 9. června, v odpoledních hodinách od 13 do 16 hodin. Párům, kterým se nedaří početí přirozenou cestou, odborníci z kliniky ISCARE nabízejí v tomto týdnu bezplatné vstupní konzultace opět bez nutnosti objednání předem.

Přijďte se poradit s odborníky. Kliniku ISCARE najdete na adrese, Českomoravská 2510/19, V Praze 9, v těsné blízkosti O2 arény. Více informací o klinice najdete na webu www.iscare.cz.

Měření