Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Lekce z IT: Jak mít vlastní blog

Mít vlastní blog nebo webovu stránku patří zatím spíš mezi volnočasovou aktivitu, ale brzy to stane nutnou dovedností v celé řadě zaměstnání. Chcete se to naučit?

Podle průzkumu Grand Coalition for Digital Jobs bude v roce 2020 dokonce až 90 % profesí vyžadovat alespoň minimální znalosti programování. Zeptali jsme se členky organizace Czechitas, která se zabývá vzděláváním dívek a žen v oblasti moderních technologií, kde vás naučí programovat.

Programátorka samouk
Jako první možnost se nabízí samostudium. „V současné době existuje několik velmi dobrých nástrojů, které vás k vytvoření vlastního blogu nebo webové stránky intuitivně navedou. Jedná se například o prostředí pro tvorbu internetových prezentací Wordpress. Pěkné stránky si můžete vytvořit také prostřednictvím poskytovatele webových služeb wix.com. Tuto variantu však doporučujeme v případě velmi jednoduchých webových šablon," říká Pavla Randáková z Czechitas.

Workshopy pro budoucí IT ženy
Když si chcete vytvořit něco osobitějšího nebo pokročilejšího, navštivte některý z kurzů tvorby webových stránek, které pořádají například právě Czechitas. Využít můžete buď několikadenní intenzívní kurzy, anebo krátkodobý jednodenní kurz. Podrobnější informace zjistíte na www.czechitas.cz, kde se také můžete do kurzu zapsat.

Vzdělávejte se na internetu
Pro ty z vás, které nemáte možnost absolvovat některý z kurzů osobně, existuje možnost projít školením základů programování také online z pohodlí domova. Zkuste stránky jako www.jakpsatweb.cz nebo anglické www.codeacademy.com či velmi povedené a informacemi nabité www.udemy.com.

Učte se společně se svými dětmi
„V současné době existuje úžasných projektů, do kterých můžete zapojit své děti a případně se učit s nimi. Jde o Akademii programování, která je určená především pro celé třídy či zájmové kroužky," říká Pavla Randáková. Jde o deset hodinových lekcí, během kterých účastníci projdou základy programování zábavnou formou. Děti si hrají, a ani neví, že už vlastně programují... Děti ve středoškolském věku můžete poslat na Letní školu programování, během kterého vytvoří nové webové stránky pro vybrané neziskové organizace.
Více informací najdete na www.akademieprogramovani.cz.