Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

MOJE RÁNO: Módní návrhářka Zdeňka Imreczeová

Ráno dokáže ovlivnit celý den. Ať už jste ranní ptáčata, nebo v posteli bojujete o každou minutu, možná vás budou inspirovat brzké rituály inspirativních lidí. Tak dobré ráno!

Foto: Edita Horová
 
V průběhu let a hlavně s příchodem dětí, jsem se otočila o 180 stupňů a změnila se z dlouhého spáče na ranní ptáče. Před lety jsem ráda vstávala až po deváté, desáté hodině. Kdyby mi tehdy někdo řekl, že mi nebude dělat potíže vstát v pět hodin ráno, nevěřila bych mu. Změnila se i skladba jídelníčku. Dřívější obří snídani s pečivem, šunkou a sýrem, nahradila lehčí menší jídla, ovoce, jogurty a obilné kaše. 
 
Moje probuzení:
Dnes jsem ranní ptáče. Nedělá mi potíže vstát opravdu velmi brzy, naopak si užívám ranní ticho a klid. Brzy ráno se mi nejlépe pracuje. Ve svém ateliéru mám pracovní stůl přímo pod oknem s výhledem do zahrady a líbí se mi při práci pozorovat ranní svítání a poslouchat zpívající ptáky. Bez problémů vstávám kolem šesté hodiny, později už je všechno hektičtější a často se to podepíše i na tempu celého dne. 
 
První aktivita:
Začínám horkou sprchou, která jako by mě ještě chvíli držela v teple a bezpečí postele. Nakonec se přemluvím a otočím páčku na ledovou vodu, opakuji si, že je to zdravé pro krevní oběh… a najednou jsem dokonale probuzená. 
 
 
Moje rituály:
Už několik let si dávám záležet na tom, abych si každý den velmi pečlivě ustlala postel (sobě i celé rodině). Připadá mi, že mě to udržuje v duševní pohodě. V koupelně se dlouho věnuji čištění zubů všemi typy kartáčků, které existují, a nevynechám ani zubní nit. Pro většinu lidí je to asi úmorná představa, ale já si to užívám a těším se, s jakou novinkou zase dentisté přijdou. Jak jsme mohli přežít dětství pouze s běžným kartáčkem? Dávám si také záležet na čištění pleti. Večer se důkladně odlíčím a ráno obličej znovu očistím pleťovým tonikem a nanesu lehký denní krém.
 
Nejlepší snídaně:
V kuchyni mé první kroky vedou ke kávovaru. Ráno by nebylo dokonalé bez kávy se sójovým mlékem. A pak mě spolehlivě nakopne sklenička vody se šťávou z citronu. Hezky se mi vstává a snídá s hudbou, například s Devendrym Banhartou. Tempem přesně odpovídá mému rannímu rytmu a jeho hlas je příjemně uklidňující. Ideální snídani si užívám hlavně o víkendu s celou rodinou, s mým mužem a dvěma malými dětmi. Někdy jí připravuji pro všechny a jindy se naopak bavíme tím, že se do příprav dle svých možností pustíme všichni. Většinou jíme čerstvé nakrájené ovoce, jogurt nebo špaldovou koši, oříšky a semínka. Oblíbila jsem si také nedělní brunch v nedaleké kavárně Letka. Dostanu se tam sice jen občas, ale je to pro mě vždycky malý svátek. 
 
 
Můj ranní wellness:
Formu meditace pro mě má ranní svižná procházka probouzejícím se městem. Pomáhá mi vyčistit si hlavu a připravit se na pracovní úkoly a povinnosti, které jsem si ten den naplánovala. Čím dál častěji si uvědomuji, jak je důležité, že dělám práci, kterou mám opravdu velmi ráda. Každé ráno je proto začátkem dne, který věnuju splnění svého snu. I když mám jako každý člověk lepší a horší dny, myslím si, že když se práce rovná vaší zálibě, je to velké životní štěstí a všechna rána jsou pěkná.      
 
Zdeňka Imreczeová 
 
je česká módní návrhářka. Od roku 2007 prezentuje módní tvorbu pod svým jménem Zdeňka Imreczeová, které bylo v roce 2013 zkráceno na IMRECZEOVA. Vznikla tak nová originální značka dámského oblečení, která se zaměřuje na dokonalé zpracování, konceptuální jednoduchost a neformální eleganci s avantgardním přesahem. Její showroom najdete na Letné, Šmeralová 16, Praha 7.