Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Nakupovat se dá i rozumně

Chcete obyčejným nákupem potravin udělat dobrou věc? Zapojte se do systému fair trade. Nepotřebujete žádnou registraci ani nemusíte prozrazovat své osobní údaje.

Redakce Marianne | 19. 09. 2012

Stačí jen zajít do vybraného obchodu, koupit suroviny, které jsou označeny speciální ochrannou známkou, a část peněz jednoduše poputuje k pěstitelům z rozvojových zemí.

Co je to vlastně fair trade?

Fair trade neboli spravedlivý obchod dává šanci farmářům a řemeslníkům v Africe, Asii a Latinské Americe, aby si vydělali na živobytí v důstojných podmínkách. Mezi hlavní principy systému patří korektní cena. To znamená, že pěstitelé za výrobky dostávají takové peníze, které nejen pokryjí výrobu, ale i běžné životní náklady. Naprostým tabu je dětská práce a používání škodlivých agrochemikálií, případně geneticky upravených plodin. Fair trade zkrátka pomáhá budovat pracovní a sociální zázemí v zemích postižených chudobou, korupcí a dalšími problémy.   

77_1347964656_fairtrade_znacka_newsthumb_270

Férová káva i mikina

Sortiment ‚férových‘ produktů se i u nás neustále rozšiřuje. Pořídit tak můžete například kávu, čaj, cukr, med, sušenky, ale také víno, chipsy, banány či zmrzlinu. Kromě potravin je k dostání i spotřební zboží, třeba mýdla nebo mikiny. Výrobky poznáte podle typické modrozelené známky Fairtrade. Ta značí, že byly nezávisle certifikovány podle přísných standardů organizace Fairtrade International. Pomoci vám může rovněž logo německé fairtradové organizace GEPA, jednoho z největších dodavatelů fairtradových výrobků na český trh.

Kam jít nakupovat?

V současné dobé už se toto zboží dá sehnat na mnoha místech, a nemusí se už jednat pouze o speciální obchody, kavárny a restaurace a takzvané zdravé výživy a bioobchůdky. K dispozici jsou vám některé maloobchodní řetězce, které mají zastoupení po celé republice, jako například Kaufland (www.kaufland.cz). Vyberete si tu z mnoha druhů férových potravin, což je docela příjemný pokrok. Férové produkty je možné ale kupovat taky přes internet v e-shopech.

Kakao_Fair_Trade_mood

Češi a fair trade

Popularita spravedlivého obchodu mezi českými spotřebiteli rok od roku stoupá, a to navzdory ekonomické krizi. Jen loni dosáhl obrat s fairtradovými výrobky částky 92 milionů korun, což je oproti roku 2010 15procentní nárůst (zdroj: Fairtrade Česká republika). Podle Fairtrade Česká republika, národního zástupce Fairtrade International, si první místo v pozici nejoblíbenějších produktů udržela káva. Prodej této komodity tvořil v roce 2011 až 63 procent celkové výše obratu. Žádané jsou rovněž cukrovinky, kakao a čokoláda (13 procent celkového obratu). Kromě potravin Češi stále více objevují také kouzlo fairtradové bavlny, tedy textilních výrobků, tašek nebo kosmetických tamponů.

Související články

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Zábava
Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Dům
Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu