Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

O masopustu zapomeňte na zábrany

Naši předci neměli moc možností užít si zábavu, jak se jim zachtělo. Po celý rok museli respektovat tradice a zásady mravního života. Výjimkou byl masopust! Některé tradice by se měly dodržovat. Nemyslíte? Je ten správný čas na to, vyhodit si z kopýtka.

Redakce Marianne | 5. 02. 2013

Od Tří králů do Popeleční středy se konají masopustní reje, ke kterým patří masky, hostiny a hudba. Správné datum se určuje podle data Velikonoc, které zahajuje Popeleční středa. Ta letos připadá na 13. února. Předchází jí tučný čtvrtek, taneční neděle a maškarní úterý.

Co velí tradice?

Jestli si chcete letos užít tradičnější masopust, máme pro vás rady, jak na to. Na tučný čtvrtek (7. února) se najezte do sytosti. Mezi tradiční jídla patří vepřová se zelím a pivo. Ale chybu neuděláte ani s jehněčím, zvěřinou, hovězím či husou. Celkem pestrý výběr, i když uznáváme, že nic pro vegetariány. Čím víc se najíte, tím více síly budete mít po celý rok.

V neděli (10. února) se tančí. Po bohatém obědě vyrazte po vzoru našich předků na tancovačku. A asi to bude chtít v pondělí dovolenou, protože bavit byste se měli až do rána. Navíc musíte nabrat síly na úterý (12. února), kdy se konají reje v maskách a průvody. Právě díky maskám byl tento svátek vždy uvolněnější než ty ostatní. Za maskou se snadno skryla tvář, a co se o masopustu stalo, to nemuselo nikdy vyjít najevo.

Letošní hostiny a průvody

V současnosti se termíny přesně nedodržují, takže průvody v maskách můžete potkat i jindy než 12. února. Kdy a kde například?