Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Perly kousek od hranic II: Dürnstein

Přemýšlíte, kam o víkendu na výlet? Rádi byste za hranice, ale nikam moc daleko? Co do Dolního Rakouska?

Redakce Marianne | 18. 10. 2012

Proč se vyplatí sem zajet? Je to velká romantika, a navíc tu mají výborné víno. Městečko Dürnstein se zhruba tisícovkou obyvatel leží přímo u Dunaje nedaleko Křemže v Dolním Rakousku. Patří do regionu Wachau, zapsaného na Seznamu kulturního dědictví UNESCO, a místní vinice na kopcích mezi světlými kameny připomínají Sicílii. Víno z nich je tak lahodné, že budete chtít jen sedět v některé z místních vináren, dívat se na řeku a ochutnávat. Ale to by byla škoda, město je krásné a stojí za prohlídku, stejně jako zámek, klášter nebo hrad kousek nad městem, kde byl vězněn král Richard Lví srdce.

Ubytovat se tu můžete třeba přímo u vinaře a máte místní úžasný ryzlink nebo veltlínské zelené přímo z první ruky. Malou lednici nebo stojan s víny často najdete přímo na pokoji. Místní vinaři a konkurenti v okolních obcích jsou nejen šikovní, protože vyrábějí skvělá vína, ale i velmi vlídní. A to nejen ke svým hostům, ale i sami k sobě. Otvírají své vinárny po domluvě tak, aby si nekonkurovali, jeden den má otevřeno ten a druhý zase další.

Když už budete v Dürnsteinu, projeďte si celou oblast Wachau, ať už autem, nebo třeba na kole – vede tu totiž podunajská cyklostezka, která měří celkem 260 kilometrů. Wachau si můžete projet i na lodi, ty výletní jezdí Křemží a Melkem a cesta stojí za to. Uvidíte křivolaké údolí Dunaje, příkré skály, lužní lesy, na svazích vinice a ovocné zahrady, to vše doplněné o zříceniny, hrady, kláštery a malebné vesnice.

CO SI KOUPIT?

Jednoznačně víno. Levnější ‚sedmičky‘ stojí okolo tří eur, dražší pak i přes deset. Ale ta chuť! Seznam otevřených vináren najdete na stránkách www.duernstein.at v sekci Heurigenkalender.

Perly kousek od hranic II: Dürnstein