Přejít k hlavnímu obsahu
Téma Marianne

Perly kousek od hranic III: Krakov

I kousek od českých hranic můžete objevit krásy srovnatelné s Paříží nebo Londýnem. Zveme vás do polského Krakova.

Redakce Marianne | 25. 10. 2012

V nejnavštěvovanějším městě Polska se podle jednoho z našich největších zpravodajských serverů chvílemi budete cítit jako ve Vídni či ve Florencii. Upřímně řečeno, doufáme, že v Krakově samém se najde dost lidí, kteří by si při takovém přirovnání poklepali na čelo a udělali všechno pro to, aby se návštěvník v jejich městě cítil úplně jinak. Krakov, jak jsme ho poznali my, není tak podřadný, aby měl potřebu kopírovat finesy vídeňské či florentské.

Památek je ve městě mnoho, s počtem a významností památek vídeňských a florentských tu nemohou naštěstí soutěžit, Krakov je totiž úplně jiný.

Minout byste neměli dvě nejvýznamnější místa: návrší jménem Wawel, na němž stojí Královský hrad (draka, jenž sídlil v jeskyni pod hradem, přemohl podle legendy rytíř Krak, po němž je město pojmenováno), a pak také Rynek Główny čili Hlavní náměstí se slavnou Sukiennicí, soukenickým obchodem z 16. století, mariánským kostelem a radniční věží.

Vyplatí se nechat centrum za sebou a rozejít se na Kazimierz, což je bývalá židovská čtvrť, plná kaváren, klubů a restaurací, či rovnou přes řeku na Podgórze, kde situace znalí nacházejí to, co bylo jim částečně uzmuto na Kazimierzi: autentické vydechnutí a krásu.

KAM ZAJÍT? Zkuste podnik Mleczarnia, ul. Meiselsa 20, Kazimierz. Tahle kavárna dobře reprezentuje ten docela slavný krakovský kavárenský styl.

CO SI KOUPIT? Přírodní kosmetiku, mýdla, mléka a olejíčky nakoupíte v příjemných obchodech firmy Mydlarnia u Franciszka, které jsou k nalezení v samém centru Krakova, v ulicích Gołębia, Starowiślna, Krakowska a Karmelicka.