Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Pomoc, mateřská I

Narodí se dítě, a všude kolem plno slávy. Jsme vyčerpané, ale šťastné. Nastává přece nejhezčí období v životě, alespoň podle reklam a romantických rodinných filmů. Jenže je to tak doopravdy? Občas nám dají první roky na mateřské pořádně zabrat.

Redakce Marianne | 21. 04. 2013

Lenka Vlasáková

Izolace mě nepříjemně překvapila


40 let, herečka, čtyři děti (16, 10, 7 a 1)

S partnerem Janem Dolanským vychovávají čtyři děti, přesto působí jemně a étericky. Zároveň z ní ale sálá obrovská síla. „Každá z nás prožívá mateřství jinak, každá má i jiný práh bolesti, což se projevuje i v tom, jak dlouho vydrží nespat,“ říká Lenka, která své první dítě porodila ve čtyřiadvaceti.

„Probudila se ve mně žena-lvice a chtěla jsem všechno zvládnout sama. Odmítala jsem jakoukoli nabídnutou pomoc,“ vypráví. Dnes, se čtyřmi dětmi, by naopak pomocnou ruku uvítala, ale mnozí si myslí, že úplně vše bravurně zmákne. Mateřství je často vnímáno jako nejkrásnější období života ženy, ale… „Není jednoduché. Je s ním spojené nevyspání, izolovanost, která mě překvapila. I když vím, že je jen v tom, že se oddělíte od smečky, se kterou jste trávila čas jako bezdětná, a musíte si najít jinou smečku. Třeba jiné ženy, které jsou na tom stejně jako vy: mají děti a jsou doma samy,“ popisuje Lenka svoji zkušenost.

Krátké kalhoty a pohřeb

Zatím nejsložitější období s dětmi prožila letos v září. To je měsíc, který je se školáky i předškoláky ten nejnáročnější. „Děti začnou chodit do školy, a vy zjistíte, že jednomu jsou malé boty, druhý nemá bačkory, musíte zařídit všechny kroužky. Jenomže mi čtvrtého září zemřel tatínek. Stejně jsem ale musela vypravovat Maxe, který šel do první třídy, se Sofií jsme řešili změnu školy… Potřeby dětí se zkrátka nezměnily ani nezmenšily, ale já jsem k tomu zařizovala i pohřeb, seznam smutečních hostů. Nakonec jsem rodině řekla: Teď chci dva dny jen pro sebe. Chci se rozloučit s dědečkem a do pohřbu nebudu řešit žádnou školu. Musela jsem to udělat. Myslím, že to pochopili, vysvětlila jsem jim, že tohle období je pro mě těžké a že si z něj mohou i oni něco odnést,“ popisuje Lenka náročné okamžiky.

Ať žije intuice

Co si vlastně zasloužilá matka myslí o rčení „jedno dítě, žádné dítě“? Překvapivě ho dementuje. „První dítě je opravdu obrovská změna. A s příchodem každé další bytosti nastupují další změny. Během šestinedělí se pak sesedá rytmus celé rodiny. Je to vždycky znát. Stejně jako je znát, když jedno z dětí doma není.“

Jaký je vlastně rozdíl mezi mateřstvím ve čtyřiadvaceti a osmatřiceti? „Velký! Cítím úbytek sil. Tělo je opotřebovanější a unavenější, mám pocit, že nemám tolik trpělivosti, jako když mi bylo něco přes dvacet. Jsem zastáncem toho, mít děti do třiceti,“ tvrdí.

K výchově přistupuje herečka po svém. Spoustu věcí řeší intuicí, která se jí dokonale zaktivovala hned po prvním porodu. Vyhnula se četbám odborných knih a internetových diskusí, které občas dovedou člověka rozložit na součástky. „Každé dítě je jiné, každé něco jiného potřebuje. Mateřství je dobrodružství, a když k němu budete přistupovat bez očekávání, budete z něj těžit,“ tvrdí Lenka, která už měsíc po narození čtvrtého dítěte natáčela seriál, kromě toho dálkově studuje. A je přesvědčená, že její aktivity dětem svědčí. „Tím, že nestojíte na místě, svým dětem přinášíte nové zkušenosti. A naopak to funguje stejně. Já jsem se díky dětem dostala někam jinam, než bych byla bez nich. Navedly mě na jiné vnímání světa.“

Související články

Zábava
Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Móda
Věra Zajfertová, majitelka obchodu s luxusní vintage módou: Proč se vyplatí investovat do kvalitního kousku z minulosti?

Věra Zajfertová, majitelka obchodu s luxusní vintage módou: Proč se vyplatí investovat do kvalitního kousku z minulosti?

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Tradice
KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti