Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Poprvé ve školce: Je to velká změna, ale dá se zvládnout!

První dny ve školce jsou pro děti důležité, nezkazte to. Pro děti i pro vás to může být náročné, ale když budete svému dítěti pomáhat, motivovat jej a uklidňovat, zvládnete to levou zadní.

Redakce Marianne | 2. 09. 2014


Není slavnostnější chvíle než první den ve školce (a později ve škole). Pokud právě teď zápasíte s tím, jak to udělat, aby dítě ve školce vydrželo, protože se mu tam ani trochu nechce, inspirujte se našimi tipy. Je ale jasné, že na každého platí něco jiného, takže to berte jen jako doporučení, která vycházejí ze zkušeností. Když se vám podaří vymyslet nějaký jiný ‚tahák‘, díky kterému bude dítě chodit do školky s nadšením, tak hurá.

  • Žádný spěch! První dny nikam nespěchejte. Budete-li na dítě tlačit a neustále ukazovat na hodinky, jen ho ještě více vystresujete a hlavně mu školku zprotivíte!

  • Dejte dítěti dostatek času. Je dobré, když dítěti všechno ukážete a spolu s paní učitelkou projdete třídu, prohlídnete si, co v ní mají apod. Obvykle můžete první den se svým dítětem ve školce zůstat, nebo na něj aspoň počkat v šatně.

  • Oblíbená hračka. Dovolte dítěti, aby si s sebou do školky vzalo oblíbeného plyšáka nebo jinou hračku, bez které se neobejde.

  • Hezké odpoledne. První den (klidně i první týden) vyzvedněte dítě ze školky už po obědě, přece jen to pro něj bude poměrně velká psychická zátěž. A pak si udělejte pěkné odpoledne, zajděte třeba na zmrzlinu, do zoo nebo mu připravte jeho oblíbenou večeři. Dítě musí cítit, že i když teď chodí do školky, vy si na něj najdete čas vždycky.

Co dělat, aby se dítě do školky těšilo

Vzdor všemu nemusí nést dítě vstup do školky nadšeně. Co tedy dělat, aby se do školky těšilo a nemělo z pobytu v ní bolavé bříško?

  • Dítě zvykejte na pravidelný režim. Mělo by se naučit spát, vstávat, snídat, večeřet, hrát – pokud možno ve stejnou dobu. Dítě potřebuje řád, aby se cítilo bezpečně.

  • Veďte dítě k samostatnosti, a to v zavazování tkaniček, oblékání se atd. Pomáhat mu samozřejmě můžete, to se od vás dokonce jako od matky očekává.

  • Vyvaruje se stresu. Když budete ráno spěchat a sama budete nervózní, jen těžko se dítěti do školky bude chtít.

  • Poslouchejte a vyprávějte. Aby se dítě rychleji sžilo se školkou, vyprávějte mu třeba o tom, co jste vy sama zažila kdysi ve školce, prohlížejte si společně knížky. Uvidíte, že za pár dní půjde všechno jako po drátku.

Související články

Rodina a děti
Fotbalová vášeň

Fotbalová vášeň

Dobrý nápad
KVÍZ: Rozmanitost motýlí říše bere dech. Zkuste v kvízu, kolik toho o nich víte

KVÍZ: Rozmanitost motýlí říše bere dech. Zkuste v kvízu, kolik toho o nich víte

Byt
Vydařená rekonstrukce pražského činžovního bytu: Majitelé toužili po prostorném rodinném obývacím pokoji a dostatku soukromí

Vydařená rekonstrukce pražského činžovního bytu: Majitelé toužili po prostorném rodinném obývacím pokoji a dostatku soukromí

Krása
5 typů mikáda, které dominují létu 2024: Dejte šanci francouzské eleganci nebo italské vášnivosti

5 typů mikáda, které dominují létu 2024: Dejte šanci francouzské eleganci nebo italské vášnivosti