Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Přečetli jsme: erotický román Padesát odstínů šedi

Po celé Praze jsou plakáty, které nás upozorňují, že vychází erotický román pro ženy. Odhaluje prý skryté touhy, dřímající v každé z nás. Kniha slaví úspěchy po celé Evropě a ženy ji údajně nemohou přestat číst.

Redakce Marianne | 6. 11. 2012

odstiny_sedeTakže jsem se do svazku o více než 600 stránkách pustila také. Hlavní hrdinkou je dvaadvacetiletá Anastasia Steelová, která právě končí svá bakalářská studia na univerzitě. Její spolubydlící onemocní a ona ji musí zastoupit při rozhovoru s Christianem Greyem, mladým, velice úspěšným podnikatelem, pro školní noviny. Jejich první setkání je rozpačité, ale zato osudové.

Autorka E. L. James popisuje Christiana jako řeckého boha s dokonalou tváří a tělem, který má navíc obrovské charisma. Anastasia je oproti tomu nesebevědomé zakřiknuté kačátko. Nejraději si čte, neviděna, neslyšena, v knihovně anglické romány z 19. století. Něco je k sobě však přitahuje. Anastasia se poprvé v životě zamiluje a Christian se chová jako uhranutý.

Prvních sto, možná i dvě stě stránek je v podstatě klasickým románem, který jsme všechny četly v pubertě. Harlekýnka, kde ošklivé káčátko miluje prince. On ji okouzluje svým vybraným chováním a péčí, ona jeho svou submisivitou. Ale tenhle princ má tajemství a bojí se, že díky němu své káčátko ztratí. Christian touží být dominantní ve všem a všude. V posteli má zvláštní přání a nezkušenou a zamilovanou Anastasii zasvěcuje do tajemství různých sexuálních praktik. Ta však touží po obyčejném vztahu, po lásce, chce víc než jen sex. Ale je toho Christian schopen? Je adoptovaný a měl těžké dětství. Je schopen ryzího citu? Bude ona ochotná kvůli němu zkoušet v posteli i praktiky, které jí nejsou zcela vlastní? Přistoupí na asymetrický vztah? Nebo bude chtít víc?

Jak to vidím já

Je to červená knihovna, navíc zatraceně objemná. Tohle je jen první díl. Prvních dvě stě stran se naše dvojice poznává, na zbylých čtyřech stech se Anastasia rozmýšlí, jestli by byl horší život s Christianem, nebo bez něj, a užívá si jeden orgasmus za druhým.

Někteří recenzenti označovali knihu jako porno pro matky. Ano, erotiky je tam hodně, autorka dokáže popisovat jedno ‚milování‘ i na více než dvaceti stránkách. Ale že by bylo pro matky? Mně se vůbec nedařilo se s dvaadvacetiletým kůzletem, které nemá ve vztazích žádné zkušenosti a neví si samo se sebou rady, ztotožnit. Navíc asymetrické vztahy nejsou, a nikdy nebyly, nic pro mě. Ale pokud pohádky o ošklivých káčátkách a krásných (i když v tomto případě i temných) princích máte ráda a potrpíte si i na lechtivější literaturu, vyrazte do knihkupectví. Fifty Shades of Grey: Padesát odstínů šedi vás třeba zaujme stejně jako ženy po celé Evropě.

Související články

Zábava
Horoskop od 24. června: Lvi čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Horoskop od 24. června: Lvi čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Dům
Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Rodina a děti
Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Zahrada
Domácí postřik proti mšicím: Zabojujte s nimi levně a bez silné chemie

Domácí postřik proti mšicím: Zabojujte s nimi levně a bez silné chemie