Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Proč jste nedostala přidáno?

Zase na vás zapomněli, když rozdělovali prémie. O zvýšení platu si můžete nechat jen zdát, i když pro vaše kolegy to neplatí. Ani při povyšování nikoho nenapadlo, že byste byla vhodnou kandidátkou. Možná je to tím, že patříte k hodným holkám.

Redakce Marianne | 20. 09. 2012

173639_big

Lois P. Frankelová sepsala 101 chyb, které dělají ženy v práci a kterými sabotují svou vlastní kariéru. V České republice kniha vyšla pod názvem Hodný holky nikdy nedostanou přidáno a vydalo ji nakladatelství BizBooks. Co autorka, která je uznávanou koučkou a pomáhá ženám po celém světě, radí?

1) Nechovejte se jako malé holky

Ať je nám třicet, čtyřicet, nebo padesát, stále máme tendence chovat se tak, jak nás to naučili v dětství. Potrpíme si na zdvořilost, poddajnost, ochotu a budujeme vztahy. Když se začneme chovat jinak, cítíme se špatně. Není to správné, není to ženské, označí nás za kariéristky s ostrými lokty. Nebo se nějaký vtipálek dokonce zeptá, jestli zase nemáme ‚své dny‘! A tak se raději i v dospělosti chováme jako malé holky. Nicméně dá se chovat slušně a zároveň ne poddajně nebo přespříliš submisivně. Na začátku si však položte otázku – nechovám se občas v práci jako malá holka, i když jsem už hodně dlouho dospělá?

2) Převezměte zodpovědnost

Dívky to mají snazší než ženy. O děvčata někdo pečuje, dospělé ženy se o sebe musejí starat samy. Dívenky jsou roztomilé, ženy ovšem úspěšné. Malé holky mají sice méně odpovědnosti a méně povinností, ale také méně možností. Pamatujte na to, až se budete rozhodovat, co říct na příští poradě, jestli vystoupit s vlastním návrhem, nebo zůstat sedět v koutku v bezpečí, jestli jej přednést sebevědomě a jistě, nebo váhavě nadnést, že by možná bylo podle vaše skromného názoru dobré udělat toto rozhodnutí.

3) Žena nevypadá jako středoškolačka

Pokud se rozhodnete, že se přestanete chovat jako malá holka, nezapomeňte, že tomu musíte uzpůsobit i to, jak vypadáte. Máte účes, který sedí k vašemu věku? Nebo stále nosíte vlasy do půlky zad, jako když vám bylo devatenáct? Oblékáte kostýmky, nebo skládané sukénky jako na střední škole? A jak se líčíte? Dbáte na doplňky? Staráte se o sebe? Budete se tak cítit sebevědoměji a vaše okolí vás bude brát konečně vážně.

4) Nebuďte samy k sobě zbytečně kritické a naučte se přijímat uznání

Ženy mají často tendenci bagatelizovat své úspěchy. Tvrdíme, že jsme měly jen štěstí, že jsme uspěly jen shodou okolností a vlastně o nic ani nešlo. Slyšely jste někdy, že by tohle říkal muž? Oprostěte se od toho také. Není nic špatného zdůraznit, že šlo o týmovou práci, a pochválit i své kolegy, ale užijte si to, že něco umíte a že jste v něčem dobrá. Příště odpovězte na kompliment slovy: „Děkuji. Jsem s tím výsledkem velice spokojená.“

5) Nenechte se zastrašit

Pokud budete vystupovat sebevědoměji, naučíte se nezpochybňovat svou práci a stát si za tím, co a proč děláte, může se vám stát, že vaše okolí bude reagovat podrážděně. Budou vám tvrdit, že se chováte nežensky, že jste zbytečně útočná a podrážděná (budou se vás ptát, zda právě nemenstruujete). Připomenou vám, že byste se měla raději spokojit s tím, co už máte. Pokud se máme rozhodnout, zda bojovat, nebo utéct, častěji volíme útěk. Utíkají ale malé holky, ne dospělé ženy. To je ta chvíle, kdy musíte přijmout odpovědnost za své chování a rozhodnout, zda si za vším skutečně stojíte. „Nikdo ve vás nemůže vyvolat pocit méněcennosti, pokud mu to sama nedovolíte,“ připomíná Lois P. Frankelová slova Eleanor Rooseveltové.

 

V knize je test, který vám ukáže, kde děláte nejvíce chyb přímo vy sama. V jednotlivých kapitolách pak autorka radí, jak to změnit. Takže pokud na vás zapomínají při povyšování nebo při navyšování platů, zkuste právě tuhle knihu. Musím přiznat, že jsem se o sobě dověděla hodně a že je načase na sobě začít pracovat.

Související články

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Zábava
Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Poradna
Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Tradice
Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití

Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití