Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

První Adamovy kroky vedly po vyhnání z ráje na Šrí Lanku

Teplý písek na nekonečných plážích, tyrkysové moře s bílými čepicemi vln, sluneční paprsky pronikající do zimou oslabeného těla.

Redakce Marianne | 30. 10. 2012

Nebo šnorchlování a pozorování čilého podmořského světa, noční výstup na Adamovu horu, na jejímž vrcholku čekají věřící na východ slunce, či výlet do národního parku s příznačným názvem Konec světa. Šrí Lanka je pro turisty zemí zaslíbenou a splňuje vysoká očekávání svých návštěvníků.

Po téměř třech desetiletích občanské války se pozoruhodný ostrov vzdálený necelých 30 kilometrů od jižních břehů Indie otevírá světu. Na jeho území se nachází osm památek zapsaných na seznamu UNESCO, pobřeží lemují dlouhé pláže s palmami, ve vnitrozemí se ukrývá rozmanitá džungle, dva tisíce let dlouhá historie nabízí množství starověkých klášterů opředených mýty. Bývalá kolonie známá našim babičkám jako Cejlon uspokojí opravdu každého, kdo se odváží poznat neobjevené.

Předvánoční stres? Zapomeňte

Je-li vaším cílem na Šrí Lance relaxovat, odpočinek a uvolnění najdete v blízkosti moře, které má celý rok v průměru 27 stupňů. Za lenošením je nejlepší se vydat na jih od největšího města a komerčního centra Kolomba. Nachází se zde nejvíce turistických resortů a polehávání na pláži si můžete zpříjemnit výlety do malebných přímořských městeček. Pozůstatky koloniální minulosti najdete v Galle, založeného v 16. století Portugalci, které je součástí světového kulturního dědictví. Největší turistickou atrakcí jsou rybáři v městečku Weligama chytající ryby z dřevěných kůlů. Za své pózování pro nadšené fotografy si však dnes už nechávají rádi zaplatit.

Pro umocnění pocitu, že předvánoční shon je pouhý mýtus, navíc vzdálený přibližně 7500 km, si určitě nenechte ujít ajurvédskou masáž. Budete sice od hlavy (včetně vlasů) až k patě naolejovaní, ale z masérského stolu vstanete uvolnění, nabití energií a s čistou hlavou. Na Šrí Lance platí zásada, že ženy masírují dámy a muži pány. U ajurvédské masáže to má o to větší opodstatnění, že jste během ní zcela nazí.

Po stopách Adamových

Chcete-li zažít více dobrodružství, vydejte se do vnitrozemské džungle. Za prohlídku stojí město Kandy a severně od něj perly celého ostrova – starobylá a v minulosti bohatá města Anuradhapura, Polonnaruwa či královská pevnost Sigiriya, která je jedním ze symbolů Šrí Lanky. Oblast Hill Country, rozkládající se jižně od Kandy, je plná čajových keřů, které zde začali pěstovat Angličané. Povinnou zastávkou je Adamova hora, poutní místo, kde Adam poprvé stoupl na zem po vyhnání z ráje. Dokládá to i velký otisk údajně jeho nohy na samém vrcholku hory.

Šrí Lanka zatím není, na rozdíl od jiných ostrovů v Indickém oceánu, plná turistů, místní obyvatelé jsou přívětiví a domluvíte se s nimi většinou anglicky. Na svých cestách určitě nezapomeňte ochutnat lahůdky místní kuchyně, která je založená na rýži, kari a mořských plodech.

Praktické informace

  • Na Šrí Lanku se dostanete letecky z Prahy. Během zimní sezony létají do Kolomba dvakrát týdně České aerolinie.
  • Lékaři doporučují očkování proti hepatitidě A i B, břišnímu tyfu a tetanu, stejně jako užívání antimalarik, zejména při cestě do vnitrozemské džungle.
  • Před vstupem do země je nutné registrovat se na www.eta.gov.lk a zaplatit platební kartou poplatek 20 USD.
První Adamovy kroky vedly po vyhnání z ráje na Šrí Lanku

Související články

Krása
Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Dobrý nápad
Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Lidé a místa
Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek

Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek