Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

SEVERSKÁ INSPIRACE: Užívejte si léto jako nejšťastnější národ na světě

Podle výzkumů jsou Dánové nejšťastnějším národem na světě, nadto obdivujeme jejich designové interiéry a severský minimalismus, který postupně proniká i do našich domovů. Současně se snažíme přijít na to, co Dánové považují za klíč ke spokojenému životu a vyjadřují to slovem hygge – tedy snahu dělat si život lepším i malými radostmi. Protože jsem si hygge vždycky spojovala spíše se zimou, teplem domova, svíčkami, krbem, dobrou knihou a hřejivou dekou, zajímalo mě, jak vypadá jeho letní verze. A tak jsem oslovila tři ženy, které mají s Dánskem velmi osobní zkušenost. Patricia a Markéta se tam provdaly a vychovávají tam své děti, Martina odtamtud dováží bytové doplňky.

Ivona Šouralová | 4. 08. 2016
 
Patricia Drati (žije v Kodani)
Dánové jsou ohromní patrioti v tom pozitivním slova smyslu. Nedají dopustit na dánské jahody, které milují se smetanou a kterých je právě teď všude plno. A na dánské brambory, které jedí celé léto a k nim čerstvě ulovené ryby, které grilují ve svých letních domečcích na severním pobřeží ostrova Sjæland (to je ten, na kterém leží i Kodaň). Letní hygge znamená sedět během dlouhých letních večerů, kdy slunce zapadá kolem desáté, na terase letních domečků se svými známými a s rodinou a popíjet bílé víno a jíst všechny ty lokální dobroty. Vypadá to nějak takhle:
 
15827ace original
 
Markéta Vester (žije v Kodani) 
Léto bez pláže a letního grilování si Dánové dokáží jen těžko představit. S rodinou a se svými přáteli tady tráví každou volnou chvili. Někdo se opaluje, jiný rybaří, dětí si staví hrady z písku a večer završí letním grilováním. Nejčastěji se griluje hovězí maso, párky a zelenina a popíjí se bílé víno nebo dobře chlazené pivo. Děti se pak tradičně každé léto těší na koldskål a kammerjunker. Koldskål chutná podobně jako sladký kefír a je s příchutí citrónu nebo jahod. Kammerjunker jsou pak malé sušenky, které se do koldskål namáčí.
 
ČTĚTE TAKÉ: 
 
Martina Svadbíková (majitelka e-shopu Nordicday.cz)
Když se řekne léto v Dánsku, vybaví se mi nádherné pláže na dánském ostrově Bornholm, kam jezdíme za majiteli značky Madam Stoltz Je tu jemný písek tak bílý, že si připadáte jako někde v Karibiku. Jen pláž nelemují palmy, ale divoké vysoké trávy, velké kameny a vyplavená hladká dřeva, které Pernille Stoltz ráda používá na styling svých kolekcí. Letos jsou trendem přírodní materiály, proto se přímo nabízí nasbírat si tyto vyplavená dřeva a zavěsit si na ně třeba různé mušle, kamínky nebo peříčka.
 
Oblíbený je v létě bohémský styl – slaměné klobouky, marocké osušky, háčkované šaty, velké marocké tašky, háčkované houpací sítě nebo mušle zapletené do lapačů snů. Dánové rádi tráví léto ve svém „summer house”, což je severská verze chatičky, ovšem velmi stylová, často zasazená v přírodě blízko pláže a zařízená designovými kousky a vším potřebným pro poholdnou relaxaci. Tady užívají čas s přáteli a rodinou – grilují, popíjejí pivo a užívají si jeden druhého. Na grilování jsou oblíbené malé grilovací kyblíky, které jdou snadno přenášet. Při večerním posezení často narazíte na bambusové zahradní louče, které jdou zapálit i na pláži, a mohou tak vytvořit romantickou atmosféru. U letních domečků jsou často k vidění také útulné venkovní terásky s bambusovým nábytkem, zahradní sprchou a typickými severskými plážovými křesílky z odolného dřeva. Kdo by takové pohodě odolal? Pěkně se večer zabalit do deky, posadit se do křesílka a pozorovat lodičky a západ slunce na moři. 
 
 
 
SEVERSKÁ INSPIRACE: Užívejte si léto jako nejšťastnější národ na světě

Související články

Dům
Stará chatka se proměnila v luxusní domek a nabízí nečekané pohodlí

Stará chatka se proměnila v luxusní domek a nabízí nečekané pohodlí

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů

Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů

Dobrý nápad
Babské rady proti komárům: Potřete se šalvějí a dají vám pokoj

Babské rady proti komárům: Potřete se šalvějí a dají vám pokoj

Lidé a místa
Fascinující proměna vinařství Kolby v Pouzdřanech: Sjednocení historických budov přináší do vinné oázy neodolatelný šarm

Fascinující proměna vinařství Kolby v Pouzdřanech: Sjednocení historických budov přináší do vinné oázy neodolatelný šarm