Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Tajemství šťastného vztahu: humor

Jakou nejdůležitější vlastnost musí mít ideální partner? Smysl pro humor!

Ženy v mnohých anketách odpovídají jednoznačně: smysl pro humor zabírá v řebříčku žádaných vlastností první až třetí místo. Je dokonce důležitější než vzhled. Mužům tak stačí utrousit pár dobrých vtípků, a ženy přestávají vidět ustupující pleš i pupek, a jihnou pod charismatem a nadhledem. Jedna známá takhle přivedla svého nového muže na grilovací party. Všichni čekali, kdopak to vystřídal původního partnera, sympaťáka s dlouhými vlasy. Když přišla po boku se zrzavým chlapíkem s drobným nosem  a košilí sveřepě zapnutou až ke krku, většina z nás nechápala. Když pak udělalala seznamovací kolečko, došlo nám, proč tráví čas s někým, kdo by mohl být hrát třídního otloukánka. Vojtěch totiž oplýval zvláštním nadáním z každé situace vytáhnout vtip, který pronášel s kamennou tváří. Zatímco se všichni kolem něj váleli smíchy, on s klidem britského gentlemana perlil dál. Nikdo se pak už nedivil, že se do tohohle nevýrazného typa zamilovala.
Ženy chtějí muže, kteří je rozesmějí, a muži chtějí ženy, které se budou smát jejich vtipům. Mužská ega na smích svých partnerek reagují pozitivně, a vztahy, ve kterých společný humor hraje jednu z předních úloh, jsou pak méně náchylné k rozchodům. Ženy oceňují vtipálky i z evolučních důvodů. Podle psychologa George Millera je totiž smysl pro humor známkou inteligence a kreativity. Vtipný muž je pak zárukou potomků s vyššími body inteligence.

Smích utužuje vztah
Muži se vyžívají v jiných formách humoru než ženy. Základní rozdíl mezi vtipkováním mužů a žen je také v tom, že muži vtipkují, aby odehnali konkurenci jiných mužů, ženy se svými vtipy snaží upevnit vztah s ostatními (a lhostejno, jestli s muži či ženami). Na první schůzce s mým partnerem jsem se smála, až jsem se za břicho popadala. Petr mi vyprávěl historky, ve kterých se neváhal trochu shodit, nechoval se jako namachrovaný macho, ani ani ne jako šašek. Bylo hned jasné, že budu chtít další rande, a další a další. Měl rozhodně větší úspěch, než zádumčivec, který se na prvním rande vyznával jen ze svých vážených světonázorů. Přišli na to i vědci z německé univerzity, a jejich kolegové ze Seattlu jim zase kontrovali dalším “překvapivým” zjištěním: že humor hraje důležitou roli v dlouhodobých vztazích. Partneři, kteří jsou zvyklí se spolu smát každodenním situacím,  bývají ve vztazích šťastnější a spokojenější, než-li dvojice, které jsou "suché". Ha!

Pozor na komplexy
Ale humor není samospasitelný, a když se vtipkuje neuváženě, může vést spíš ke konfliktům. Vždycky je lepší spíš sázet na laskavý humor, než na vtipy, které mohou toho druhého spíš ranit, než pobavit. Své by o tom mohl vyprávět můj expřítel, vyžívající se v ironickém vtipkování, který mi v touze po legraci začal tvrdit, že se mu nelíbí moje malá prsa. I když vím, že umění zasmát se sama sobě je důležité, v případě tohohle komplexu se mi to nepodařilo. Přehnal to, a dneska už obdivuje jedničky nějaké jiné. Jsou prostě situace a věci, o kterých se nežertuje.

 

A co vy? Jakou roli hraje ve vašem vztahu humor? A kdy vás muž nejvíc rozesmál?

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Krása
Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Dobrý nápad
Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli