Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Tohle je bezesporu ta nejupřímnější hollywoodská zpověď na téma stárnutí

Přestože je výrazně krásná, nepatří herečka Amanda Peet na listinu „áčkových“ hollywoodských hereček. I tak si ji budete pamatovat, minimálně z filmu Lepší pozdě nežli později, kde zářila po boku Jacka Nicholsona. Aktuálně na sebe upozornila esejí, kterou sepsala pro newsletter Lenny Letter (který sestavuje hvězda seriálu Girls Lena Dunham a jeho producentka a scénáristka Jenni Konner). Tak upřímná zpověď na téma stárnutí v Hollywoodu tu totiž asi ještě nebyla!

Ivona Šouralová | 27. 04. 2016

Ilustrace: Danie Drankwalter

Esej nazvaná Nikdy nepřekročím Rubikon botoxu (celá k přečtení zde). zajistila Amandě Peet, která v posledních letech září spíše v seriálech, novou vlnu pozornosti. Moc dobře totiž ví, jaké to je být čtyřicítkou v Hollywoodu – ostatně nedávno se ucházela o roli, kterou nakonec získala sedmadvacetilá Alicia Vikander, letošní držitelka Oscara za herecký výkon v Dánské dívce. Ale ne, nejde o žádná zhrzená či ukřivděná slova, spíše o sympatickou zpověď okořeněnou velkou dávkou sebeironie. 

„Je to sice zjevné, ale přesto se stále stydím nahlas přiznat: Ano, řeším, jak vypadám. Jak jinak vysvětlím, že mám osobního trenéra, stylistu a zákaznickou kartu do Barney's? Že si bělím zuby, barvím vlasy, nechávám peelingem a laserem vylepšovat svou tvář, patlám na sebe krémy, které slibují, že zastaví čas? Několikrát už jsem také žádala hlavního kameramana "nasviť mě tak, aby tolik nevynikly moje nosoretní vrásky". Zkrátka nic nenasvědčuje tomu, že bych dokázala stárnout s grácií a nadhledem,“ napsala čtyřiačtyřicetiletá herečka. 

amanda peet 620x412

Neodpustila si přitom ani malé rýpnutí do mladší kolegyně, která jí "vyfoukla" roli. „Vytlačuje mě ze hry. Ona je v centru dění, já na jeho okraji. Vlak uhání pryč a já jsem dementní opozdilec, který se ho s taškou v podpaží snaží doběhnout. Každý z okénka na mě civí a říká si: "Běž pryč, ty ohavná stará babice!"

Ale nejsou to jen přísná měřítka hollywoodu, co herečku nutí přemýšlet o stárnutí: „Onehdá jsem večer drbala zádíčka mojí dceři Frankie, už jsem si myslela, že spí, ale ona se zničehonic probrala a povídá: "Mami, ty už máš tolik vrásek, hrozně se bojím, že brzy umřeš."

ČTĚTE TAKÉ: Cindy Crawford slaví 50! Přečtěte si její inspirativní názory na téma věk a stárnutí

Samozřejmě, že se v tuto chvíli nabízí i pomoc v podobě botoxu či jiných estetických zákroků, ale z toho má Amanda strach a ve finále stejně jí připadají zbytečné. „S botoxem nebo bez, VŠICHNI jednou budeme vypadat like shit. Úplně všichni! Dokonce i Alicia Vikander (Sorry, Alicia). A i ty, co přijdou po ní a tak dále...“

I tak Amanda Peet se obává stárnutí a nemocí (hlavně Parkinsonovy, na kterou skonala její maminka i babička). Ale namísto, aby se snažila dělat vše možné pro zvrácení osudu (jako třeba Angelina Jolie, jejíž matka zemřela na rakovinu a ona si preventivně nechala odstranit prsa i vaječníky), pohrává si s myšlenkou nechat věci plynout přirozeně. 

„Vím, že to nemá moc společného s realitou, ale mám takovou teorii, že když se nebudu snažit mermomocí zamést stáří pod koberec, upínat se na to, budu odměněna dlouhověkostí. Stejně jednou všichni zestárneme a umřeme, možná je čas postavit se k tomu čelem a zkrátka to přijmout. Podobně jako nás učí v autoškole: když dostanete smyk, nesnažte se brzdit, jen uberte plyn, pevně držte volant ve směru jízdy a doufejte, že to dobře dopadne.“ 

Související články

Životní styl
Jaroslava Popelka o finančním plánování pro ženy: Jak převzít kontrolu nad svými penězi?

Jaroslava Popelka o finančním plánování pro ženy: Jak převzít kontrolu nad svými penězi?

Životní styl
KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Cestování
Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši