Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Úklid pod taktovkou feng šuej

Po knize Zbavte se nepořádku s feng-šuej sem v knihkupectví sáhla zcela automaticky. Jako by mě snad navedl "duch pořádku", mně bordelářku nenapravitelnou!

"Aby váš život dobře fungoval, je nezbytně nutné mít dobrý tok životodárné energie neboli čchi doma i na pracovišti. Očista prostoru dokáže zlepšit proud zastavených energií, které se po čase nahromadily v budovách a jsou příčinou toho, že se v životě cítíte, jako byste se nemohli pohnout dopředu. Výsledky jsou doslova omračující," píše autorka Karen Kingstonová. Vážně? To si Karen opravdu myslí, že stačí pár tahů mopem a budu rázem spokojenější? Podle Karen ano - domácí prostředí prý zrcadlí naše vnitřní já. "Takže tím, že měníte svůj domov, měníte i možnosti ve svém životě."

Kde je zóna lásky?
Každé místo a místnost je rozdělená do různých částí, říká se tomu bagua. Ta představuje mřížku, jež odhaluje, jak jsou různé prostory budovy, kterou obýváte, spojeny s různými aspekty života. Pravý horní roh je synonymem pro lásku, uprostřed trůní zdraví, prosperita a bohatství dlí vlevo nahoře... Lokalizovala jsem líhně největšího nepořádku v našem bytě. Mám ucpaný tok financí a staré krámy mám na místě, kde dle baguy je oblast slávy a inspirace.

To se může někdy hodit...
Přes jasné argumenty, proč se vyplatí být pořádkumilovná, není jednoduché na tyto teze přistoupit, to proto, že mám nepořádek v DNA. Počínání naší rodiny se totiž leckdy podobalo Lelimu ze Slavností sněženek. Vyměnili jsme například za flašku rumu piano. Sice mělo definitivně rozladěnou klaviaturu, ale bylo moc pěkně vyřezávané... A nehrající flašinet, který nám známý ze známosti věnoval, jsme využívali jako svérázný stolek. A, samozřejmě, mohla by se někdy hodit. Sběračství má v krvi každý stoupenec našeho rodinného klanu. I já.

Co s nechtěnými dárky
Vlastně jsem si celou dobu ve svém organizovaném chaosu lebedila. Během večerů s knihou jsem však mívala nutkání vystřelit z postele i o půlnoci a začít uklízet nepořádek za dveřmi. Podle Karen Kingstonové jde o nejjednodušší test, jak si vyzkoušet, že feng-šuej funguje. Pak konečně budeme moci otevřít všechny dveře dokořán a energie začne plynout lehčeji. Sice nemám pocit, že bych se od té chvíle nepotřebovala Redbully, ale ulevilo se mi už jen tím, že jsem se zbavila prastaré sbírky časopisů. Asi vážně nebylo nutné skladovat časopisy o vaření z roku 2007, ani módní plátky ještě pět let starší.
O pár dní později jsem uklidila koupelnu - tedy zevrubně, takže jsem prolustrovala i všechny kosmetické taštičky a nekompromisně jsem vyhodila veškeré zbytky kosmetiky. Byla toho plná igelitka! A opovážila jsem se podívat i do tajného šuplíku v pracovně. Baterie, diáře několik let staré, nefunkční klíčenky, prošlé tiskové zprávy i walkman, to všechno se v něm válelo. Pryč s tím! Překvapivě mě úklid neskličoval, ale užívala jsem si ho. Nakonec si ještě pořídím prachovku a stane se ze mně profesionální uklízečka!
Jenomže i moje domácnost má jednu achilovku. Nechtěné dárky. Přeci nevyhodím sádrovou surikatu s červenou čepičkou, kterou mi dala matka! Ani kasičku ve tvaru dřevěné kočky od tetičky! O přání k narozeninám od kamarádky to platí jakbysmet! Mám k těm kýčům citový vtah, i když se mi vlastně vůbec nelíbí. "Nechte si jen to, co opravdu máte rádi, k čemu se váží krásné vzpomínky. Zbavte se všeho, co schováváte z nějakého pocitu viny nebo povinnosti, z čeho máte nejednoznačné pocity nebo toho máte příliš mnoho. To platí i o nechtěných dárcích. Věci, které máte rádi, mají kolem sebe silné energetické pole plné života, kdežto nechtěné předměty vytvářejí ve vašem domově energii stísněnosti a skleslosti. Pamatujte, že rozhodující je myšlenka. Můžete si vážit toho, že jste dostali dárek, a nemusíte si ho nutně nechat," razí filozofii Karen. Takže čau, plyšový slone!

Zapomenutá zákoutí
Začít s důkladným úklidem nebylo jednoduché. Ale když už jsem začala, nemohla jsem přestat. Teď už čtvrtý týden vždy jeden víkendový den věnuji úklidu. Ale ne tomu povrchnímu, rychlému, "abychom neshnili". Beru to zgruntu a nořím se do opomíjených zákoutí. A jsem sama ze sebe překvapená, že mi přináší potěšení se věcí zbavovat skoro stejně, jako když si věci pořizuji. Kromě zjevných kosmetických přínosů uklizeného bytu, musím dát všem těm pochlebovačům v knize za pravdu. Vážně mám pocit, že se mi lépe dýchá a nejsem taková leklá ryba. Teď ještě dokonale vycídím roh bohatství a počkám si na šek.
"Život je v procesu neustálé změny. Takže když něco přijde do vašeho života, užijte si to, a až přijde čas, propusťte to," píše se v knize Zbavte se nepořádku. Takže patříte-li mezi náruživé sběrače, prohrabejte popelnice před naším domem. Jsou v ní poklady!

Související články

Rodina a děti
Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Zahrada
Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Dům
S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness