Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Užijte si opravdovou vánoční romantiku v Německu a Rakousku

Máte rádi vánoční zvyky, chcete si odpočinout a naladit se na Štědrý den? Vypravte se před Vánocemi do Německa či Rakouska, kde mají vánoční zvyklosti jednu z nejdelších tradic.

Redakce Marianne | 6. 12. 2012

Tradiční vánoční trh v bavorském Norimberku

Na jednom z nejstarších a největších vánočních trhů v Německu na hlavním norimberském náměstí se rozhodně nudit nebudete. Na trhu, o němž nejstarší písemný důkaz pochází z roku 1628, najdete letos téměř dvě stě dřevěných stánků. Dostanete v nich ozdoby, keramiku, tradiční lahůdky jako uzeniny, sýry, biskupský chlebíček, norimberské grilované klobásy a zdejší perníčky. Určitě nezapomeňte vyzkoušet bavorské vánoční zázvorové pečivo. Jako typickou památku na norimberský trh si návštěvníci odvážejí tzv. Nürnberger Zwetschgenmännle, figurky ze sušených švestek. Loni tuto předvánoční akci navštívilo 2,3 milionu lidí z celého světa, tak si ji nenechte ujít, otevřená je až do Štědrého dne! Informace o otevírací době a doprovodných akcích najdete ZDE.

Norimberk

Jak se tam dostat?

Z Prahy do Norimberka jezdí přímé expresní autobusy, provozované ve spolupráci s německými železnicemi DB AG. Jízdenky můžete koupit u Student Agency, do Norimberka se dostanete za necelé čtyři hodiny a zpáteční jízdenka vás přijde cca na 1300 Kč. Můžete jet také vlakem (s přestupem v Chebu nebo ve Schwandorfu – od 9. prosince). Informace o spojích najdete ZDE.

Za vůní vanilky a punče do Vídně

Jedny z nejkrásnějších vánočních trhů nabízí rakouská metropole a před Vánocemi je se svými vyzdobenými ulicemi, vůní pečených kaštanů, punče a svařeného vína snad ještě půvabnější než jindy. Trhů, které mají ve městě tradici už od středověku, je ve Vídni nespočet, k nejznámějším patří Christkindlmarkt před vídeňskou radnicí a trh před zámkem Schönbrunn.

ChristkidnlmarktVidenRadnice

K radnici se můžete vypravit každý den až do 24. prosince a je ideálním místem pro rodiny s dětmi, které si v Ježíškově dílně mohou upéct pečivo nebo vyrobit čajovou svíčku či šperk. Na trhu je otevřená i nebeská pošta a každou neděli od 16 do 17 hodin zavítá na poštu Ježíšek, kterému můžou děti předat dopisy s vánočními přáními. Na trh ale můžete vyrazit třeba s kamarádkou nebo partnerem. Nakoupíte zde mnoho ručně vyráběných dárků a večer se zasníte při některém z mnoha koncertů pěveckých sborů. Pod rozzářeným vánočním stromem – tentokrát 32 metrů vysokým smrkem z Dolního Rakouska – to bude jedinečný zážitek! Všechny informace o této akci najdete ZDE.

Zvláštní kouzlo má vánoční trh před zámkem Schönbrunn s různými kulturními akcemi, který se koná až do 26. prosince. Jako bonus si zajděte i na prohlídku zámku, která trvá hodinu pro dospělé a půl hodiny pro děti. Více informací najdete ZDE.

WeihnachtsmarkSchonbrunne

Jak se tam dostat?

Existuje řada možností: například České dráhy vypravují do Vídně vlaky EuroCity přibližně každé dvě hodiny. Přímé spoje jezdí například z Prahy, Brna, Pardubic nebo Ostravy. Nejvýhodnější je zakoupit si na internetu jízdenku SporoTiket za cca 500 Kč. Do Vídně jezdí i četné autobusové linky.

Za romantikou do regionu Laa

Pokud dáváte přednost intimnějšímu prostředí, navštivte dolnorakouský region Laa u česko-rakouských hranic, kam se například z Brna dostanete za necelou hodinu. O víkendu 8. a 9. prosince můžete nasát vánoční atmosféru na adventním trhu v malebné uličce Kellergasse s vinnými sklípky v Hanfthalu. Doporučujeme ochutnat místní speciality jako zvěřinu, zdejší skvělé víno nebo domácí pálenky. Děti tu pak potkají pastýře s živými zvířaty. Mnoho trhů v pitoreskních uličkách s vinnými sklípky objevíte i v dalších městečkách v regionu. Informace o všech akcích, termínech a programu naleznete ZDE.

AdventKellergasse2

Jak se tam dostat?

Oblast Land um Laa je snadno dostupná autem, ale například z Brna můžete využít i přímou autobusovou linku č. 104.

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Cestování
Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Byt
Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Proměny
Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale

Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale