Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Vyzkoušeli jsme: Nová metoda výuky angličtiny

Angličtina na střední mě nudila a doteď mám alergii na to, když se do mě snaží někdo nalít slovíčka a gramatiku metodou norimberského trychtýře. Jste na tom stejně? Co vyzkoušet něco nového?

Redakce Marianne | 10. 10. 2012

V poslední jazykovce, do které jsem chodila, jsme vyfasovali (za nemalý poplatek) učebnice pro teenagery s články o teenagerech (jejichž problémy mi přišly uhozené už na střední, natož teď) a měli jsme se na nich učit slovíčka a gramatiku. Jedna velká nuda! Odešla jsem, i když jsem si kurz předplatila. Někdo přece musí umět učit angličtinu tak, aby to bylo snesitelné, ne? Nově to zkouší v Archimedes Language Academy poblíž Václavského náměstí v Praze. Takže jsem se na ně zašla podívat.

Samo vám do hlavy nic nenaskáče, ale nudit se nemusíte

Studijní plán si dělá každý student sám. Rozhodne se, které metody výuky mu vyhovují a které pro něj nejsou. Vše začíná vstupním pohovorem, kde lektoři určí, jak na tom je a co zvládne. Základem je domácí příprava. Podle toho, jak máte čas studujete tu deset minut, tam čtvrt hodinky. Domů dostanete iPad (pokud nemáte svůj vlastní) a na něm se pomocí otáčejících se kartiček učíte slovíčka a fráze, zkoušíte si diktátové přepisy nebo ‚čtete‘ bilingvní audioknihy. Vyzkoušet můžete i Superlearning, při kterém se uvolníte a posloucháte anglické fráze s českým překladem šest dní po sobě na pozadí příjemné hudby. Sedmý den už český překlad nebude, ale v tu chvíli už byste měli skvěle rozumět sami.

Do školy přicházíte, jen když máte čas. S lektorem si můžete povídat i po telefonu. Ranních deset minut vás prý rozmluví na celý den. V jazykovce pořádají workshopy všeho druhu – například ochutnávky vín, střelbu z luku na terč nebo natáčení filmu. Klasická výuka v lavicích se zde nekoná. Workshopy probíhají v angličtině, ale díky tomu, že docházíte jen na ty vaší úrovně, rozumíte a víte, co máte dělat. Slovní zásobu, kterou budete k danému tématu potřebovat, se naučíte dopředu z iPadu.

Nejste na to sami

Lektor vás během hodiny bedlivě poslouchá a dělá si poznámky. Máte fráze, které pletete pořád dokola? Slovíčko, které si prostě nemůžete zapamatovat? Přesně toho si lektoři všímají. Doma pak budete mít to, co neumíte, už připraveno ke studiu ve svém iPadu. Lektor vám do něj pošle nová slovíčka na kartičky a nové fráze. Domluvit si můžete i individuální hodiny.

S tím, že si sami vybíráte, jak se budete učit a kolikrát půjdete na workshop nebo absolvujete telefonát s lektorem, si sami určujete i cenu. Prostě platíte jen to, co skutečně využijete. IPad vám ve škole za poplatek pronajmou, nebo si můžete donést vlastní.

Podrobnosti o ceně, metodách i prostorách najdete na www.ala.cz.

Moje zkušenost

Hra se slovíčky a čtení v iPadu je docela zábavné. Podle pokynů ze školy stačí 5 minut denně na kartičky, 10 minut na diktát, 12 minut na audioknihu nebo na Superlearing. Nemusíte si vyhradit celou dobu v kuse, když máte pár minut ráno a pár večer, není v tom problém. Navíc ve chvíli, kdy jsou na kartičkách fráze a slovíčka, která skutečně potřebujete a chcete je používat, motivace roste.

Na workshopu jsme byli tři, všichni zhruba na stejné úrovni, i když mí kolegové mi přišli o něco víc rozmluvení (studují pravidelně). Lektorovi bylo skvěle rozumět, a když viděl, že tápeme, vysvětloval, snažil se. Nová slovíčka nám ukázal napsaná v malém bločku, abychom si je zapamatovali správně, a po chvíli je s námi znovu zopakoval, když je psal na tabuli. Vím tedy, jak se nové slovo vyslovuje a píše. To na mnoha jiných konverzacích lektoři nedělají. Povídali jsme si nad hrnkem kávy, který jsme si podle lektorových instrukcí uvařili. Řešili jsme vůni kávy, druhy, jak ji uvařit. Zapojili jsme všechny smysly.

A nevýhody? Škola má zatím jen jednu pobočku. Ale teprve začíná, a když se rozroste, určitě bude mít více učeben. Její program funguje pouze v iPadu. Variantu pro chytré telefony teprve vyvíjejí, brzy bude připravená. Workshop byl fajn, ale bohužel, i když podle názvu měla být hlavním tématem čokoláda, vařili jsme kávu, pak jsme se dostali k čaji a čokoláda byla až v závěru, což mě, milovníka sladkých tabulek, trochu zklamalo.

Nicméně celkově mohu školu doporučit. Věřím, že kosmetické vady na kráse, jsou skutečně jen kosmetické. Pro mě je nejdůležitější to, že jsem se vážně něco naučila a že jsem se nenudila.

Vyzkoušeli jsme: Nová metoda výuky angličtiny

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Zdraví
Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdraví
Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý