Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Ženy s podnikatelským duchem II: Eva Vašková Čejková

Tentokrát jsme vyzpovídali úspěšnou mladou podnikatelku a maminku ročního syna Evu Vaškovou Čejkovou, která založila společnost ConPro zabývající se mimo jiné vzděláváním, reklamní činností a PR. V současné době se Eva věnuje hlavně novému projektu ŽENY, s. r. o., o kterém nadšeně vypráví.

Redakce Marianne | 3. 04. 2013

S podnikáním jste začínala hodně brzy, co vás k tomu vedlo?

Bylo mi dvacet, nechtěla jsem mít pevnou pracovní dobu, a už vůbec ne šéfa. Neměla jsem závazky, takže jsem se mohla pustit do podnikání. To, že jsem byla tak mladá, byla na jednu stranu výhoda, ale na druhou stranu mladému člověku většinou chybějí zkušenosti.

Proč jste si jako obor vybrala pořádání konferencí, PR a reklamní činnost?

Bylo mi to nejbližší, již předtím jsem externě vypomáhala na akcích jako hosteska a potom jako produkční. K tomu jsem pracovala jako scenáristka a redaktorka v médiích, na FSV jsem studovala obor Mediální studia, proto jsem se také mohla poměrně rychle postavit na druhou stranu, na stranu PR. Reklamní činnost se rozjela až po pěti letech – na to jsem musela najmout zkušenější kolegyně z oboru.

Měla jste vždycky podnikavého ducha?

Ano, myslím, že po tatínkovi, který začal podnikat hned po revoluci. Maminka je původně učitelka a po ní jsem zdědila empatii, což byla pro podnikání velká výhoda. Nespoléhala jsem jen na čísla, ale vkládala do toho srdce. A když to někdy s empatií přeháním, manžel mi připomene, že je potřeba hlídat i čísla. Takovou oporu bych přála každému. Mám vše pod kontrolou a mám mnohem klidnější spaní.   

017

Co je podle vás důležité pro to, aby člověk začal podnikat a aby vytrval? Co byste poradila ženám, které by chtěly podnikat?

Kdo se rozhodne podnikat, musí zvážit svou výchozí situaci a být připraven na rizika. Už nikdy nebudete mít plat na účtu přesně desátého, budete minimálně ze začátku pracovat více než osm hodin denně a často se budete potýkat s konkurencí, nezájmem a závistí. Na druhou stranu je to jen na nás. Nikdy jsem se nebála, riskovala jsem, hodně jsem i prohrála, ale nikdy jsem se neotáčela do minulosti a žila jsem přítomností a budoucností. Pokud stojí žena na začátku, tak přeji stát nohama pevně na zemi a vydržet! 

Bylo něco, s čím jste se v podnikání musela potýkat?

Největší překážkou asi byly problémy s cash-flow. Musela jsem začít mnohem lépe plánovat výdaje v čase. Druhou největší překážkou byli někdy lidé. Ne vždy se povede, že vyberete loajálního a týmového hráče. Na druhou stranu musím říci, že většinou jsem měla na lidi štěstí. Podle mě jsou lidé pro fungující firmu nezbytný základ, a proto je potřeba to po prvních nezdarech nevzdávat a hledat dále.

Jak jste těžkosti překonávala?

Snažila jsem se vždycky hledat inspiraci u přátel, kteří také podnikali, a zajímalo mě, zda se potýkali se stejnými problémy. Četla jsem hodně knížky a příběhy jiných podnikatelů, abych si vždycky znovu a znovu říkala: VYDRŽET!

Jaké výhody má podle vás podnikání pro ženy?

Svobodu, možnost kombinace práce a mateřské dovolené a větší sebeuplatnění. Pokud má žena podnikatelský záměr, doporučovala bych jí zkusit rozjet vlastní byznys co nejdříve i při zaměstnání (samozřejmě ne během pracovní doby a ne jako konkurenci svému zaměstnavateli), aby si vyzkoušela, zda to půjde, a nezůstala nakonec bez prostředků. Může to být náročné, ale je lepší to zkusit co nejdříve a pořád mít ještě stálý příjem.

482370_346426278796576_1112198769_n

Jaké to je, být jako žena ve vedoucí pozici, navíc tak mladá žena?

Nejtěžší je vybudovat si autoritu. Já jsem se vždy snažila držet slovo, plnit vše, co jsem slíbila, ba naopak přinášet ještě něco navíc. Brzy jsme si tak jako firma získali dobré jméno, řadu stálých klientů a naši partneři začali respektovat i mě. Ve firmě jsem se snažila nebýt nadřazenou velkou šéfovou, ale spíš kamarádkou, se kterou je možné se domluvit. Totéž jsem ale očekávala i od kolegů.

Co vám osobně podnikání přineslo?

Mám své místo pod sluncem. Vím, kdo jsem, v čem jsem dobrá, co mě může dobře dlouhodobě živit. Také si uvědomuji, že jsou lidé, kterých si velice vážím, mohu se na ně kdykoli obrátit a vím, že mě nezklamou.

V čem je pro ženy nejvíc přínosný váš projekt MUŽ?

MUŽ (zkr. Manuál Úspěšné Ženy) jsou lifestylové konference pro ženy (pořádají se dvakrát do roka pro cca 150 žen), které jsme začali dělat před šesti lety. Zájem o ně začal být čím dál větší a mě problematika a řada otázek kolem žen začala zajímat čím dál více.

Takže to vyústilo v založení společnosti ŽENY, s. r. o.?

Vše se změnilo s mateřstvím, kdy ConPro již fungovalo téměř beze mne a já jsem potřebovala něco nového. A tak jsme spustili komplexnější projekt pro ženy. Chci oslovit mnohem více žen, a hlavně jim pomoci. ŽENY, s. r. o., budou nejenom společností, která bude dávat ženám možnost se vzdělávat a poznávat se na zajímavých akcích, jako je například zájezd za nákupy do New Yorku a řada dalších. Chceme jim také nabídnout možnost zdarma testovat produkty pro ženy, možnost přivydělat si jiným způsobem, než je na českém internetu běžné, a sdílet zajímavé zkušenosti na akcích v jednotlivých regionech. Cílem je i pomoci ženám najít jejich silné stránky, a pokud mají zajímavý podnikatelský záměr, poskytnout jim zázemí a know-how, aby mohly začít.

O čem je vaše nová kniha Úspěch měřím štěstím. Co stojí podnikání v Čechách?

Tady byl opět inspirací MUŽ. Řada žen mi vždy po konferenci psala dopisy o tom, jak by chtěly podnikat, co pro to musejí udělat, abych jim poradila. Docházelo mi, že ony by na začátku mohly dělat tytéž chyby jako já. Nakonec se Mladá fronta rozhodla vydat knihu, která je postavená na mých zkušenostech z podnikání. V knize je však také řada příběhů a zkušeností z českého podnikatelského prostředí od dalších uznávaných osobností a odborníků. Mým krédem je, že úspěchem každé ženy je štěstí, a to v jakékoli podobě. 

Eva_kniha_obal_web

Jak nyní vypadá váš typický pracovní den? Máte hodně aktivit, jak všechno stíháte?

Poslední rok jsem na mateřské, takže dva dny v týdnu jsou ryze pracovní: cca od 9 do 17 hodin jsem v kanceláři s kolegyněmi nebo na schůzkách. Tři dny potom trávím se svým ročním synem. Ale jakmile usne, vytáhnu počítač nebo telefon a už zase pilně pracuji. Domácnost stihnu po večerech, kdy je manžel doma a může s malým Františkem být on. Nebo potom přijde večerní směna.

Spolupracuje se vám ve firmě lépe s muži, nebo se ženami? A proč?

V mém oboru rozhodně se ženami, jsou pečlivější, méně mluví, více makají. A to nemluvím o tom, že matka s dítětem je úplně tou nejlepší manažerkou s časem, proto jich ve firmě mám už více než polovinu.

Jak se díváte na roli tzv. nových médií v podnikání, jak důležitá je vaše internetová a facebooková stránka?

Absolutně klíčová! Internet a média hýbou světem. Samozřejmě vše se zase odvíjí od oblasti, ve které podnikáte, ale ve většině případů je role médií nezbytná.

MUZ_Eva_Vaskova_Cejkova

Co považujete za svůj největší pracovní úspěch?

Mám malou fungující firmu, která odvádí dobré služby, lidem dává práci a pro mě je zdrojem nejenom financí, ale i radosti.

Co nebo kdo vás při vaší práci inspiruje?

Vždy to byli moji nejbližší, moji rodiče, později Eliška Hašková Coolidge, můj manžel a všechny mé kolegyně.

Jak vidíte samu sebe za pět let, plánujete nějaký další projekt?

Vedle radostí z mého prvního dítěte ConPro se ve velkém rozjede také má druhá nová radost, a to ŽENY, s. r. o. Doufám, že to bude i za hranicemi ČR. A třeba i malému Františkovi ještě pořídíme nějakou sestřičku, abych těch dětí a projektů neměla málo. Proto tady přeci jsme a žijeme!

MUZ_pohled_do_salu_1

Co o Evě Vaškové Čejkové nevíte:

Kdy se vám nejlépe pracuje?

Hodně brzy po ránu, když ještě všichni spí nebo je kancelář prázdná a já mám klid si vše v klidu připravit.

Čím jste chtěla být jako malá?

Zahradnicí nebo zvěrolékařkou, ale naštěstí jsem brzy pochopila, že jeden pes a velká zahrada doma mi budou stačit.
Jak ráda relaxujete? Na sluníčku, kdykoli, kdekoli.

Na co se momentálně nejvíc těšíte?

Až mi můj syn poprvé řekne maminko.

Co vám vždy udělá radost?

Když mě můj syn nebo manžel obejmou.

Jaký kousek ze svého šatníku nosíte nejraději?

V současné době to jsou z praktického hlediska hlavně rifle a jakékoli tričko.

Vizitka Evy Vaškové Čejkové (nar. 1982)

Zakladatelka společnosti ConPro, s. r. o., projektu Manuál Úspěšné Ženya jednatelka společnosti ŽENY, s. r. o. (webová stránka www.zenysro.cz bude fungovat od května 2013). Jedna ze zakládajících členek občanského sdružení Friends of the National Museum of Women in the Arts, Czech Republic, spoluzakladatelka Klubu finančních ředitelů a čestná členka rady Nadačního fondu Slunce pro všechny.

Související články

Móda
Na vysokých podpatcích ladně a bez bolesti. Díky pár trikům budete pobíhat po městě jako Carrie Bradshaw

Na vysokých podpatcích ladně a bez bolesti. Díky pár trikům budete pobíhat po městě jako Carrie Bradshaw

Móda
Letní trendy 2024: Nejlepší klobouky a čepice, které vás stylově ochrání před sluncem

Letní trendy 2024: Nejlepší klobouky a čepice, které vás stylově ochrání před sluncem

Móda
Co na sebe na svatbu? Máme tipy na elegantní a stylové outfity pro svatební hosty

Co na sebe na svatbu? Máme tipy na elegantní a stylové outfity pro svatební hosty

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní