Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

Krásná příroda: ... a na polích jim leží drahé kameny!

Růženín, granát, ametyst, jaspis či záhněda...Pár z „šutráčků“, které umějí v českých zemích – mineralogickém ráji – udělat z chudáka boháče. Jen je najít! Drahokamy i polodrahokamy se to tu hemží.

Jana Kantorová | 2. 05. 2023

TEXT: MICHAELA ŠMERGLOVÁ  

Sehnout se pro kámen a zvednout drahokam (či polodrahokam), tak jednoduché to bývalo hlavně kolem hory Kozákov v Českém ráji. Hemžilo se to tu chalcedony, jaspisy, karneoly, záhnědami, ametysty... Aby se „odtajnila“ krása těchto kamenů, bylo třeba je poznat, očistit, vybrousit... a vsadit do šperku či jiného artefaktu. Pak vynikla jeho ojedinělost i cena. Od počátků zajímaly tyto přírodní cennosti hlavně vládce. Karel IV. nebyl výjimka

Galerie: Drahé kameny z České republiky
Mohlo by se vám líbit

Cestování po Čechách: Divočina za humny

Za panenskou divočinou člověk nemusí cestovat přes půl světa. Pralesy, v nichž příroda dostala naprostou svobodu, se ukrývají i v českých horách.
marianne.cz

Rudé granáty pro Rudolfa  

V Kronice české píše Václav Hájek z Libočan, že „... roku 1357 sám Karel několik dní v kraji pod Kozákovem pobýval, aby osobně mohl poznati drahé kameny, které tu dle jeho přání byly sbírány.“ Kozákov (a podkrkonošská naleziště) měl v hledáčku i Rudolf II., který miloval zdejší olivín, křišťály a jaspis. Časem založil i speciální službu pro pátrání po kamenech! V jeho císařských službách dleli i členové italského rodu Castrucci, což byly řezači drahých kamenů, zabývali se rovněž intarzí z kamene.

Mnohé výsledky jejich glyptické tvorby pro Rudolfa II. jsou uloženy v Umělecko-průmyslovém muzeu ve Vídni. Jak se v našich končinách řekne drahokam, vytane většině granát. Český granát! Drobný ohnivý minerál zvaný též pyrop se tu sbíral od pravěku. V raném středověku se mu tolik pozornosti nevěnovalo, ale v časech rudolfínských hrál prim a spotřeba byla obrovskázdobilo se jím, užíval se i při výrobě léků na duševní choroby. Po Rudolfově smrti se broušení kamenů odsunulo z Prahy na Turnovsko. Obliba českých granátů rostla, dostávaly se na honosné šperky aristokratických rodů, proto tehdy Marie Terezie zakázala vývoz surových kamenů. Chránila tak zdejší monopol. 

Mohlo by se vám líbit

Cestování po Česku: Třebíč aneb Ve městě tří kápí

Řeka Jihlava rozděluje město Třebíč na dvě podobně velké části. Většina turistů míří na levý břeh, kde se nacházejí památky zapsané v seznamu UNESCO. I pravý má ale co nabídnout – opravený větrný mlýn nebo kolonii takzvaných baťovských domků.
marianne.cz

Co křišťál z Vysočiny? 

Česko disponuje i tvrdým křišťálem, jehož naleziště existují na Vysočině či v Jeseníkách. Pro mnohé bude však zajímavější citrín, který míval domoviště i u Kněževsi nedaleko Valašského Meziříčí. Ten zdejší se pyšnil barvou champagne, ale i sytější žlutou, a když byl jako drahokam vybroušen do fazetového typu, stoupl v ceně. Pro ojedinělý výskyt v přírodě je citrín vzácnější než třeba jeho kolega ametyst. Údajně je kamenem bankéřů a obchodníků, umí totiž přivábit peníze a majetek. Staří Egypťané ho zase uctívali coby Kámen Slunce, který umí zajistit dlouhověkost. Používal se také jako ozdoba vladařských korun, byl vsazován do žezel i mečů.

Pozor ale, na trhu kolují i citríny „levé“, tedy umělé. Byla-li řeč o ametystu, třeba doplnit, že on a stejně dokonale opracovaný achát zdobí stěny kaple sv. Kateřiny a sv. Kříže na Karlštejně či Svatováclavskou kapli v chrámu sv. Víta v Praze. Ty zmíněné jsou z Ciboušova u Kadaně, takže domácí!  

Mohlo by se vám líbit

Cestování za doprovodu muže i zákaz studia! Jak se aktuálně žije afghánským ženám?

Život v Afghánistánu se v posledním roce proměnil k nepoznání. Islamistické hnutí Tálibán schválilo a stále schvaluje nové zákony, kterými se obyvatelé země musí řídit. Obzvláště přísné zákony platí pro afghánské ženy, které od začátku května nesmí chodit na veřejnosti s odkrytým obličejem.
marianne.cz

Kde jsou nebo spíše byly jejich další lokality?  

Frýdštejn, Stará Paka, Horní Halže... Že se opomenul achát? Omyl. I nalezišť achátů byla a zůstala řada, o nich si zhusta píšou na webech jejich hledači. Pravdou je, že objevení krásy achátu je vážně dobrodružství. Na poli člověk najde nevzhlednou achátovou pecku, má radost, ale ten skutečný úžas nastane až ve chvíli, kdy se kámen rozřízne a pohledová strana vyleští. Hra barev a originální kresba je u každého druhu jiná, vždy však okouzlující...

Když už ne a ne narazit na pravé zlato, alespoň kočíčí! Ono „mňoukavé“ se jmenuje v mineralogii český pyrit a je cílem milovníků blýskavých věcí. Ve špercích je skvostný, v přírodě ojedinělý. I když u Příbrami by se nějaký ten kousek našel... Oblíbenější je ve špercích růženín, který zřejmě vznikl při dopadu meteoritu. Tvoří ho titan, železo a mangan. Týž zájem je o záhnědu, odrůdu křemene, a ani tím to nekončí... Jsme zkrátka mineralogická velmoc! 

Mohlo by se vám líbit

Když příroda léčí: Přivoňte si k bylinkám a využijte jejich sílu

Bylinky jsou skvělým způsobem, jak přidat chuť a vůni do jídla, ale také mají mnoho léčebných vlastností a mohou být skvělým doplňkem vaší zahrady. Pěstování bylinek je poměrně snadné a můžete si být jisti, že své úsilí budete odměněni bohatou sklizní aromatických rostlin.
marianne.cz

Vražedné vltavíny 

Horní povodí Vltavy je místem výskytu vltavínů. Český smaragd, jak se drahokamům vzniklým pádem meteoritu říká, se stal cílem nadšených hledačů. Ti v zápalu snahy najít cenný kámen drsně ničí půdu i do hloubek dvou metrů, což je nebezpečné. Navíc se často pohybují na soukromých pozemcích. Snahy o nápravu? Zatím marné. Chybí legislativa... 

Mohlo by se vám líbit

Řemeslo: Příroda zamčená do reliéfu

Umí zastavit čas. Přišla na způsob, jak v sádrových kachlích zakonzervovat krásu rostlin. V ateliéru Renaty Břeňové se rodí artefakty z plevele i vznešených květin.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Jméno záhněda dalo kameni zbarvení. Přezdívá se mu kouřový křemen a koupit se dá už za necelých tři sta korun. 
  • Citrín čili oxid křemičitý chemicky má jantarovité zbarvení. Milovala ho královna Viktorie, první jí údajně daroval princ Albert. Ve Skotsku jimi v 17. století zdobili rukojeti dýk a mečů.  
  • Mléčně bílý opál s keříčkovou kresbou je k nalezení v okolí Křemže. Valounky leží na poli a mnozí je tu jen tak sbírají. V tomto případě bez ničení půdy i okolí. Pozor, opál netvoří krystaly. 
  • Olivín je drahokam, jemuž se říká „smaragd křižáků“. Kámen od Semil a Kozákova je měkčí než křemen. Není drahý, přesto je krásný.  
  • Pyrit má 90 různých krystalových tvarů. Těží se v hlubinných dolech a broušením se zvyšuje jeho lesk. V minulosti sloužil jako křesadlo.  
  • Turmalín je kámen Ryb, Kozorohů, Vah... Chrání proti elektrosmogu, v české přírodě takových černých drahých kamenů ubývá. 
  • Broušený ametyst i achát lze obdivovat v kapli sv. Kateřiny na Karlštejně. 
  • Modré safíry se v Evropě sbíraly jedině na jizerské louce.   
  • Zajímavě zbarvené acháty i fialový ametyst jsou neuvěřitelnou, a hlavně krásnou hříčkou přírody
Mohlo by se vám líbit

Udržitelné cestování! Šest měst pro ekologicky smýšlející cestovatele

Všichni víme, že cestování automobilem není pro naši planetu to pravé ořechové. I proto celosvětový vyhledávač hotelů vytvořil žebříček šesti měst, ve kterých můžete pohodlně cestovat veřejnou dopravou nebo chodit pěšky.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Cestování

<span>Cestujeme po Česku: Kam na výlet za roztomilými zvířátky?</span>

Cestujeme po Česku: Kam na výlet za roztomilými zvířátky?

Cestování

<span>5 míst, kam v ČR vyrazit na výlet: Tady se bude líbit malým i velkým!</span>

5 míst, kam v ČR vyrazit na výlet: Tady se bude líbit malým i velkým!

Cestování

<span>Cestujeme po Česku: Kutná Hora nabízí památky, umění, přírodu i vyžití pro děti</span>

Cestujeme po Česku: Kutná Hora nabízí památky, umění, přírodu i vyžití pro děti

Cestování

<span>Cestujeme po Česku: Čapkovo letní sídlo vás přenese do minulosti i krásné přírody</span>

Cestujeme po Česku: Čapkovo letní sídlo vás přenese do minulosti i krásné přírody