Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Zbavte se stresu v přírodě: Užívejte život na chatě nebo chalupě

Toužíte po klidném místě, kde si můžete odpočinout od ruchu města? Pokud vás láká relaxace, příroda a odpočinek od denního stresu, může být nákup chaty či chalupy ta pravá volba. Které lokality pro chaty právě letí a které už jsou dávno pasé a proč? A jak svůj sen o vlastní chalupě nejlépe financovat? A jak to teď vlastně chodí s pronájmy rekreačních objektů?

Jana Kantorová | 20. 07. 2023

V dnešní uspěchané době je stále obtížnější najít si chvíli na odpočinek a relaxaci. A nejen chvíli, ale také tu správnou lokaci! Proto není divu, že mnoho z nás touží po nějakém útulném místě, kde vypustí páru. „Relaxace je nezbytná pro obnovu našich zdrojů energie a zvládání stresu. Když si najdeme vhodné místo pro relaxaci, můžeme se odpojit od každodenních starostí a soustředit se na své tělo a mysl, což nám pomáhá najít vnitřní klid a odpočinout si,“ potvrzuje PhDr. Marta Boučková, psycholožka. 

Možností, jak této vnitřní nirvány dosáhnout, je mnoho. Ale jednou z nich, takovou možná pro Čechy celkem klasickou, je vlastnit chatu nebo chalupu. Tento typ nemovitosti nabízí v mnoha případech především klidný a příjemný pobyt v přírodě, daleko od městského ruchu a stresu. Navíc díky nim zpravidla získáte mnoho příležitostí nejen k relaxaci, ale také ke sportovním aktivitám. Většinou se také zapojíte i do nové komunity v dané lokalitě, což přispívá k celkovému zlepšení zdravotní i psychické pohody

Výhodou vlastnictví chaty nebo chalupy je také to, že si můžete zcela přizpůsobit svůj pobyt podle vlastních představ. Především ale záleží na výběru vhodné lokality, který vyhovuje vašim potřebám a požadavkům pro klidné místo. Vlastnit chatu nebo chalupu může být také vhodným způsobem investice, třeba když pak své místečko pronajímáte. 
 

Galerie: Pořídit si chalupu? Určitě!
Mohlo by se vám líbit

V chatařské oblasti postavili ve dvou lidech mini domek s výhledem na nedalekou Šumavu

Jak může vypadat chatka hodná 21. století? My už to víme! Může být červená s rafinovanou křivkou, otevřenou dispozicí a nemusí být drahá.
marianne.cz

Ponořte se do historie chatové kultury

Chaty a chalupy jsou v Česku dlouhodobě velmi populární formou rekreace. Není to jen tak z plezíru, že nás, Čechy, v zahraničí označují jako národ chatařů a chalupářů. Historie chatové kultury u nás totiž sahá už do první poloviny 20. století, kdy se chaty staly oblíbeným místem pro trávení volného času a odpočinku. „V roce 2015 bylo v Česku 287 000 chat a chalup, dohromady je však v Česku kolem 430 000 rekreačních objektů, a to včetně domků v zahradních koloniích. V počtu na obyvatele jsme druzí ve světě hned po Švédsku,“ uvádí Radim Maštalíř, expert pro oceňování majetku ve skupině ČSOB. 

Mohlo by se vám líbit

Chata, která je malá zvenku, ale prostorná uvnitř

Když si mladá norská dvojice našla krásný, ale hodně členitý pozemek na okraji fjordu Beitstadfjorden, věděla, že chata, která tu jednou bude stát, nemůže být jen tak ledajaká. Musí jim nabídnout pohodlné zázemí po dlouhých tůrách, které mají tak rádi a ochranu před rozmary norského počasí. Musí vypadat tak, aby zapadla do krajiny a rozhodně musí umožnit panoramatický výhled do nádherné přírody.
marianne.cz

Trendy místa pro každého chalupáře

Mezi oblíbené lokality pro koupi chat a chalup již dlouhodobě patří především horské oblasti, kde najdete ideální spojení čisté přírody a aktivního odpočinku po celý rok. „Klasikou zůstávají hory, především Krkonoše a Jizerské hory. Bohužel, právě Krkonoše se stávají čím dál nedostupnější z pohledu ceny, což se teď také děje v Jizerkách. Zajímavou alternativou, kterou volí i naši klienti, je proto Šumava nebo nově oblíbené Beskydy, které jsou dopravně dostupnější z Brna nebo Ostravy,“ uvádí realitní makléř Jan Chundela. 

Kvůli nízké nabídce rekreačních nemovitostí, začínají na popularitě růst také jiné oblasti, jako jsou okolí Tábora, Jihlavy, České Lípy či podhůří Šumavy. „Třeba Jihočeský kraj dokáže nabídnout krásná místa např. v okolí zámku Blatné, Tábora a Písku, kde můžete najít chalupy, které jsou spíše už rodinné domy v ceně do pěti milionů. Stejně tak Vysočina v okolí Jihlavy. Vysočina a Jihočeský kraj jsou typicky české, takže se tady hojně slaví svátky od Velikonoc po tradiční zabijačky, výlovy rybníků nebo sběr hub v lesích, kterých je tady opravdu dostatek. A přesně to je pro většinu klientů chalupaření, jak má být. Například pro houbaře je podhůří Šumavy vyhlášené. Populární je také Kersko nebo okolí Ostravice,“ uvádí realitní makléř. 

Tyto lokality jsou často nedaleko od civilizace, a i přesto nabízejí dokonalý klid a možnosti pro aktivní relaxaci, což potvrzují také údaje z bankovních institucí. „Chaty nebo chalupy se nejčastěji kupují v lokalitách s dobrou dopravní dostupností do velkých měst a s možností celoročního užití. Což je ideální pro rodiny z města, které chtějí aktivně žít nebo plánují částečný či úplný přesun z města do přírody,“ dodává Radim Maštalíř. 

Pokud ale nevíte, kde byste chtěli „chalupářsky“ zakořenit, zkuste si objekt na část roku pronajmout. Uvidíte, zda si získá vaše srdce hned, nebo k sobě budete hledat cestu. Koneckonců, pronájem rekreačního objektu je hned za koupí jedna z oblíbených cest, jak svou chatu či chalupu využít i v moment, kdy si ji sami neužíváte. Je to tak šikovné propojení dobrého s užitečným.

Mohlo by se vám líbit

Chata ukrytá v lese s fascinujícím interiérem

Dům popsaný jako srub ve lese, je ve skutečnosti luxusní usedlostí, která uprostřed lesa nabízí dokonalé pohodlí. Pojďme se podívat, jak lze žít pohodlně v dokonalé harmonii s přírodou.
marianne.cz

Chalupa jako investice do budoucna

Realitní trh momentálně neoplývá neomezenými možnosti pro pořízení chaty či chalupy. Stále se ale najdou tací, kteří svou relaxační oázu nepustí z hlavy a hledají možnosti, jak ji zafinancovat. „Hypotéku si nejčastěji přijdou vyřídit ti, kteří hodlají svou rekreační nemovitost využívat celoročně. Zájemci, kteří kupují rekreační objekt jako investici, používají spíše vlastní zdroje, popřípadě hypotékou řeší jen dofinancování převážně vlastních zdrojů,“ říká Radim Maštalíř, expert pro oceňování majetku ve skupině ČSOB.

A kdo by uvažoval o výnosové rekreační nemovitosti, jako jsou například ubytovací jednotky, tak může předpokládat, že se tyto typy budou těšit velkému zájmu, a to především pokud mají velký pozemek. Na ten se totiž dá v rámci rekonstrukce pořídit třeba fotovoltaická elektrárna. A kdo ví, třeba si budete moci tuto vyrobenou elektřinu následně sdílet s místem trvalého bydlení, tzn. na chatě si vyrobíte, doma spotřebujete.  

Ať už hledáte chatu či chalupu pro vlastní užití, nebo jako investiční příležitost na pronájem, zkuste se porozhlédnout i mimo typicky oblíbené lokality. Třeba najdete tiché místo u potůčku, nebo vás nalákají neturistická místa v okolí známých hor, které budou i finančně dostupnější. Tak či tak, můžete investici do vlastního odpočinku brát i jako skvělou investiční příležitost do budoucna
 

Mohlo by se vám líbit

Chalupaření a chataření jako staronový trend

12. března se život v Česku obrátil naruby. Narychlo se měnily hygienické i sociální návyky a kromě nich i místa bydliště. Kdo mohl, ten se v období nouzového stavu stěhoval na chatu či chalupu. Vše nasvědčuje tomu, že epidemie koronaviru bude stát za největším rozvojem fenoménu chalupaření od 70. let. Vyzpovídali jsme pětici inspirativních chalupářů a máme pro vás rozhovory, které se do červencového čísla nevešly.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Chaty a chalupy
Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Chaty a chalupy
Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Zdraví
Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Zahrada
Vaječné skořápky nevyhazujte! Mají všestranné využití při péči o rostliny

Vaječné skořápky nevyhazujte! Mají všestranné využití při péči o rostliny