Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Venkov & styl

Dáváte přednost velkoměstu, nebo životu na venkově?

Patříte mezi ty, které dokáže dynamika městského ruchu nabudit, nebo máte naopak pocit, že na vás má negativní vliv? Jestliže se ve městě poslední dobou necítíte jako ryba ve vodě, ničeho se nebojte, nejste v tom sami! Horečka sobotní noci odeznívá a lidé se na víkend často stěhují z měst na venkov.

Redakce Marianne | 28. 11. 2012

Cesta z města

Je pátek odpoledne. V práci jste to zatáhli o trochu dříve, naložili jste auto k prasknutí a chystáte se na víkend k rodičům na vsi. Naprostá idylka, těšíte se, až přejedete přeškrtnutou ceduli s nápisem Praha, Brno, Ostrava nebo jiné velké město, a alespoň na víkend ho pohřbíte v dáli. Chcete jediné: vypnout!

Bohužel nejste originální a stejný nápad dostala většina spoluobyvatel velkoměsta. Pomalu se šinete v dopravní zácpě a cedule s kýženým škrtancem je v nedohlednu… Čím to je, že všichni v pátek dávají vale zábavě a odjíždějí v klidu relaxovat?

Depositphotos_11378252_XS

Za prací do města, za životem na ves

Zatímco jsme před lety byli svědkem migrace mladých lidí z venkova do měst, nyní si můžeme všímat opačného jevu. Vlastnit byt na rušném Václavském náměstí už zkrátka není takové terno jako si postavit dům na klidném místě někde za Prahou.

Jedním z důvodů je, že takový byt může vyjít i mnohem dráž než domek se zahradou. Dalším může být již výše zmíněná únava z každodenního stresu z přeplněných ulic. Čtyřiatřicetiletá Gábina z Benešova je toho příkladem: „Než jsme měli s manželem děti, Praha nám vyhovovala. Po narození starší dcery jsem najednou zjistila, že pohybovat se zde s kočárkem není žádná velká výhra. Když se nám pak naskytla výhodná koupě pozemku v Benešově, neváhali jsme ani chvilku,“ vysvětluje maminka dvou dětí.

Depositphotos_4841404_xs

Nejen ve městě se dá žít

Myslíte si, že život v menším městě nebo na vsi vyhovuje jenom starším lidem nebo rodinám s dětmi? Příběh osmadvacetileté Michaely z Nové Role je důkazem, že tomu tak vůbec nemusí být. „Pocházím z Karlových Varů. Hodně jsem tam toho zažila, ale vrátit bych se tam už určitě nechtěla. Než jsem se sem za přítelem odstěhovala, ani by mě nenapadlo, že bych mohla někdy bydlet i v menším než padesátitisícovém městě. Překvapilo mě, kolik mladých lidí zde žije. Máme tady spoustu přátel a rozhodně nežijeme usedlým životem. Už bych neměnila,“ říká sympatická černovláska.

Více místa, více příležitostí

Platí, že co člověk, to názor. Důkazem tohoto rčení je šestatřicetiletá vizážistka Darina, která naopak nedá dopustit na velkoměstské prostředí. Léta žila v Paříži a poslední tři roky žije s rodinou v Praze: „Každý mi říkal, počkej, až budeš mít děti, to tě Praha přestane bavit! Denně pendluji mezi prací v centru a školkou, kam vodím syna. Vše jsem si zařídila tak, že to mám blízko. Do satelitního městečka nebo na vesnici bych se bála přestěhovat právě kvůli vzdálenostem. Bojím se, že bych najednou nic nestíhala.“

Depositphotos_8906041_xs

Darině by dali jistě za pravdu i lidé, kteří v metropolích hledají lepší pracovní uplatnění nebo jim vyhovuje to, že se ve velkých městech stále něco děje… A jak jste na tom vy? Kde se cítíte nejlépe? Podělte se o to s námi třeba na našem Facebooku!

Slyšeli jste o tom, že agresivní vlivy vnějšího prostředí se mohou podepsat na kvalitě pleti? Patří mezi ně například špatné ovzduší nebo stres. Nechcete se kvůli tomuto riziku vzdát života ve městě? Pak hrajte v naší vánoční soutěži a vyhrajte výrobky z řady Matriciane od Biodermy s biologickým ochranným štítem proti nepříznivým vlivům okolí.

Související články

Dobrý nápad
Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí

Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí

Tradice
Kdysi měly dožínky důležitý význam. Mnohé symboly a rituály už jsou ovšem zapomenuty

Kdysi měly dožínky důležitý význam. Mnohé symboly a rituály už jsou ovšem zapomenuty

Tradice
Kapličky nebyly jen místem k modlitbě, významů měly víc, než byste možná řekli

Kapličky nebyly jen místem k modlitbě, významů měly víc, než byste možná řekli

Dobrý nápad
Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku