Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Venkov & styl

Moderní život ve staré chalupě

Info ikona
Chalupa pod lípou

Chalupu pod lípou najdeme v srdci Žďárských vrchů v obci Krásné. Čtyřčlenná rodina svým životním stylem dokazuje, že stavitelské schopnosti našich pradědů obstojí i v moderní době.

Terezie Benoni | 2. 06. 2022

Jak samotný název napovídá, dominantou chalupy je obrovská lípa, které stojí před chalupou. „Stáří chalupy odhadujeme na přibližně 280 let, stejně jak stará naše lípa,“ vypráví Anička Štukhejlová, která se stará o své dva malé chlapečky a několikrát do roka pořádá v chalupě sezónní akce. V létě jsou to divadla pro děti, v zimně oblíbený Vánoční jarmark, v jaře zase Velikonoční. „Chalupa prošla přestavbou před stopadesáti lety, nejspíše to byla původně roubenice a podlehla výroku vrchnosti a přestavěla se a prodloužila o metr na celozděné stavení.“ Chalupu pořídil manžel Aničky v roce 2010 a o čtyři roky později začala rekonstrukce.

Galerie: Staletá chalupa
Mohlo by se vám líbit

Náročná rekonstrukce

Při rekonstrukci zůstalo pouze obvodové zdivo a původní dispozice, které tu byly před necitlivým zásahem v sedmdesátých letech. Stropy i podlahy jsou již nové. V přízemí chalupy je prostorná chodba, která se tradičně táhne celou chalupou a dělí ji na dvě části. V pravé je koupelna a vejminek, kde má Anička pracovnu, vlevo jsou pak společné obytné prostory. Kuchyně je citlivým způsobem spojená s jídelnou a posezením u kachlových kamen. Je tu také praktická spíž. Vařit se dá jak moderním způsobem, tak na kamnech. V roce 2014 byla přistavěná ložnice, kterou najdeme na kuchyní a je možné z ní vejít na dřevěnou terasu. Staletá chaloupka tak nabízí veškerý komfort a současným stavbám může hravě konkurovat. Kolem chalupy najdeme ukázkovou přírodní zahradu, před pár lety zde vyrostla malá dřevostavba, s praktickou kuchyní, která slouží ke zpracování úrody a skladování. V současné chvíli rodina rekonstruuje podkroví, kde bude veliký dětský pokoj, ložnice manželů a moderní koupelna. Tam se podíváme zase příště!