Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Venkov & styl

Šumavský cyklobalzám

Připravili jsme vám trasu čtyřdenního putování jedním z nejkrásnějších koutů naší země. Čekají vás cesty i stezky, těšte se na opojné vyhlídky, unikátní stavby, čisté potoky, voňavé louky i lesy, ale také na skvělé ovocné knedlíky.

Redakce Marianne | 10. 09. 2012

1. den: Trasa ze železniční stanice Kubova Huť přes obec Borová Lada dál do Kvildy, kde je dostatek ubytovacích kapacit různých kategorií.

mapa

Trasa měří cca 22 km, je na ní jediné náročnější převýšení, cca 500 m (v Borových Ladech), jinak se pohybujete v nenáročném terénu v nadmořské výšce kolem 1000 m. Do Kubovy Huti vás i s kolem přiveze vlak z Volar nebo Vimperku, případně se můžete dostat do tři kilometry vzdálené Horní Vltavice cyklobusem z Českých Budějovic.

Jste-li zdatnější cyklisté, dorazili byste do cíle brzy, proto si můžete udělat pěší výlet na asi pět kilometrů km vzdálený Boubín. Kola si odložte např. u ochotného personálu v blízké Restauraci pod Boubínem. Pokud se po návratu neposilníte přímo v Restauraci pod Boubínem při vyzvedávání kol, máme pro vás ještě jeden typ na výbornou kuchyni v Kubově Huti. Jmenuje se Pod Sjezdovkou, najdete ji tři sta metrů od železniční stanice a dostanete se k ní, jestliže z Kubovy Huti pojedete po červené turistické značce sedlem podél Světlé Hory a dál do Borových Lad. Jedním ze zajímavých míst na cestě jsou Svinná Lada.

Jedete-li s dětmi, pár set metrů za tamějším infocentrem u dřevěného zábradlí odstavte kolo a dopřejte si procházku po vycházkovém okruhu k malebnému jezírku v Chalupské slati. Do Kvildy už vás čekají jen asi tři kilometry po silnici.

kvilda

Z Kubovky do Kvildy

2. den: Vyjedete z Kvildy, kam se k večeru opět vrátíte. Pojedete přes Filipovu Huť, Modravu, Březník, pramen Vltavy, podél hraničního

přechodu Bučina na Knížecí Pláně a zpět na Kvildu. Trasa cca 45 km vede terénem, který je členitější, ale nijak extrémně – Modrava, nejníže položené místo na trase, je ve výšce 990 m n. m., pramen Vltavy, nejvyšší bod trasy, je ve výšce 1172 m n. m. Při výjezdu z Kvildy vás čeká stoupák, ale pak si vychutnáte úsek lesem a následný sjezd až do Modravy.

Brzdit a zastavovat ve Filipově Huti je sice cyklohřích, v restauraci Korýtko si můžete dát oběd. Že je na něj brzo? Dalším spolehlivým tipem k posilnění je zrenovovaná Klostermannova chata v Modravě, která je kulturní památkou.

Po asfaltové stezce (modrá značka) dojedete až k rozcestníku Březník, odkud je výhled do údolí Modravského potoka a na německý vrchol Luzný. Pro jistotu mějte bundu s kapucí – Březník je totiž nejdeštivější místo v ČR. Z Březníku se 2–3 kilometry vraťte po stejné trase. Až přijedete na rozcestí modré a žluté značky, pokračujte po žluté a z ní po dalších asi 3 km dál po červené. Cyklotrasa po úbočí Černé hory (1354 m) vás přivede k vyhlídce, odkud je za hezkého počasí výhled na Alpy. Po dalších asi 3 km pohodové cesty vás čeká pramen Vltavy, kde se připravte na větší počet turistů. Z rozcestí Bučina si můžete odskočit do Německa přes blízký hraniční přechod, ale lepší je pokračovat přes Knížecí Pláně až k restauraci Hájenka. Zpět do Kvildy jeďte po komfortní stezce – po zelené značce.

3. den: Trasa z Kvildy přes Horskou Kvildu, Svojše do Srní. Celková vzdálenost 25 km s 500m převýšením, nejvyšší bod na trase je v 1154 m n. m. (kousek za Horskou Kvildou), nejnižší v 593 m n. m. nedaleko Čeňkovy pily. Za Kvildou si udělejte zastávku na Jezerní slati. Horská Kvilda je nejvýše položená obec ČR a někdy vás tu počasí zaskočí i mimo zimní období. V hotelu Rankl je vyhledávaná samoobsluha s vařenými jídly za příjemné ceny. Po silnici, která má dobrou kvalitu, abyste si vychutnali cca 4km sjezd, pokračujte na obec Svojše. Napřed si ale užijte výhledy západně, na rozhlednu Poledník. Až na křižovatce odbočíte na Srní, zase vás čeká stoupání, a tak přijde vhod odpočinkově-poznávací zastávka u technické památky – Čeňkovy pily.

2 záběry na cestě z Poledníku do Rudy

z_poledniku_do_rudy

z_polednikud_do_rudyII