Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Ze zvířecí říše: Pilný jako... čmelák!

Ne náhodou dostalo legendární práškovací letadlo název Čmelák. Jako stejnojmenný zástupce blanokřídlých musel i stroj plnit náročné úkoly. Právě čmeláci patří k užitečnému hmyzu, kam se hrabou včely!

Jana Kantorová | 28. 06. 2023

Text: MONIKA OTMAROVÁ 

Čmeláků u nás žije přes dvacet druhů a na rozdíl od kolegyň včel dokážou opylovat i květy, které mají dlouhý, úzký kalich. Třeba jetel polní, ten je výsadou čmeláků! K dlouhým a úzkým květenstvím se dostanou díky svému protáhlému jazyku. Zatímco včela disponuje jazýčkem půlcentimetrovým, takový čmelák zahradní ji snadno trumfne jazykem dlouhým něco přes dva centimetry – tedy přibližně tolik, kolik sám měří. Navíc tyto hmyzí otužilce při opylovací práci nezaskočí ani vrtochy počasí. Dokážou létat za deště i v chladných jarních dnech. Zimní úkryt opouštějí už při teplotách okolo 3 °C. To včely si troufnou vystrčit nos, až když se rtuť teploměru vyšplhá na příjemnějších dvanáct stupňů. 

Galerie: Ze života čmeláka
Mohlo by se vám líbit

Ze zvířecí říše: Křehký MANEKÝN, to je otakárek fenyklový

Výrazná černá kresba na křídlech, ostré zadní výčnělky připomínající ocas vlaštovky. Tak se od jiných motýlích druhů odlišuje otakárek fenyklový, jeden z našich nejkrásnějších motýlů. Už jste někdy přemýšleli nad tím, proč se mu vlastně říká fenyklový?
marianne.cz

Hlad je nejlepší motivace 

Čmeláci mají statečná srdce také v dalších ohledech. Dokážou se o sebe postarat i tehdy, kdy rostliny ještě plně nekvetou a není dostatek pylu. Je omyl si myslet, že pasivně vyčkávají, jak se pro ně nepříznivá situace vyvine – čmeláci jdou neohroženě do akce. Neváhají použít kousací ústrojí a s gustem se zahryznou do listů rostlin. Touto metodou dosáhnou nejen vlastního nasycení, ale uspíší i nástup kvetení. A původní nedostatek pylu je vyřešen. Čmeláci se v podstatě chovají jako poučení zahradníci – zasahují do organismu rostlin tak, aby z nich sklidili co nejlepší úrodu. 

Mohlo by se vám líbit

Okouzlující fauna: Noblesní slepice na tři? Páv!

Král Šalamoun měl na unikátním pohyblivém trůnu jako ozdobu i zlatého páva. Bible tvrdí, že panovník tyto nádherné ptáky uctíval a obdivoval jako šperk i stráž. Barevní pernatci nadchli i Alexandra Velikého. Otevřel jim cestu do Evropy, do svého srdce i své kuchyně.
marianne.cz

Osudy samoživitelky  

Není moc známo, že i čmeláci mají královnu, ta to po zimě – na rozdíl od včelí jmenovkyně – nemá v přírodě příliš jednoduché. O včelí matku se soustavně starají její dělnice, v populaci čmeláků to ovšem funguje jinak. S příchodem jara se čmeláčí královna ocitá v roli samoživitelky, neboť všechny její dělnice přes zimu hynou, ona přežívá jediná. Musí si proto rychle zajistit potravu, aby nabrala síly a mohla se pustit do založení nového hnízda. Na to jí stačí suché listí, stará tráva, hromada mechu. Ráda využije i opuštěné díry po myších či dalších drobných savcích.

V hnízdě pak vytvoří pohárek z vosku a plní ho nektarem z květů. Z nasbíraného pylu uhněte půlcentimetrovou hrudku, k níž přilepí několik vajíček; ta překryje voskem a zahřívá je. Během pár dnů se z vajíček líhnou bílé larvy živící se pylem uloženým ve voskové buňce a nektarem, jímž je samička přikrmuje. Jak larvy dorostou, zakuklí se. Setrvají tak několik dnů a poté se z kokonu vykoušou dospělí čmeláci... Matka už není sama a spolu s dělnicemi (dle gramatického rodu s dělníky) funguje ve společenství, kde má každý danou roli. 

Mohlo by se vám líbit

Naše fauna: Volá tě vlaštovka na drátě!

Pospíchají, jsou zvědavé a můžou se přetrhnout, aby byly všude první. Ne nadarmo se o průkopnických činech mluví jako o prvních vlaštovkách... Ovšem pozor, jedna jaro nedělá, nutno čekat na celé hejno.
marianne.cz

Pozor na Pučmeloudy! 

Postava z animovaného večerníčku Příběhy včelích medvídků naháněla strach obyvatelům lesa. Ano, velký čmelák Pučmeloud působí na první pohled děsivě, ale v reálu je to dobromyslný nemotora. Inspirací k jeho postavě mohl být pačmelák patřící do téže čeledi jako čmeláci, ani vzezřením se od těch skutečných moc neliší. A nelze o něm říct, že je nemotora, spíš jde o příživníka. Pačmelákům totiž chybí košíčky na sběr pylu i žlázky produkující vosk. Nedokážou tedy vybudovat hnízdo, vychovávat dělnice... Samice pačmeláka proto v rouše čmeláčím proniká do hnízda nedobrovolných hostitelů a do připravených buněk naklade svá vajíčka. O pačmelákovo potomstvo se tedy nechtě starají jako o vlastní dělnice obyčejných čmeláků

Mohlo by se vám líbit

Zvenčí obyčejná stodola, uvnitř dokonalé rodinné bydlení

Starou stodolu přenesli o stovky kilometrů dál, aby její interiér opravili, využili staré dřevo k výrobě nábytku a bydlení zařídili ve stylu indického architektonického směru zvaném Sthapatya Veda.
marianne.cz

Že nemá žihadlo? 

Lidé si to myslí často a možná proto, že čmelák svou „injekcí“ napadá jen málokoho. Důvod? Čmeláci patří k mírumilovnému hmyzu, nicméně žihadlem vybaveni jsou. Útočí jím ovšem pouze tehdy, je-li ohroženo jejich potomstvo v hnízdě nebo když samotného čmeláka člověk omylem přimáčkne. Čmeláčí žihadlo je rovné, tudíž s ním živočich může útočit opakovaně, aniž by tím sám jakkoli utrpěl. 

Mohlo by se vám líbit

Noc mezi stovkami ptačích budek je nezapomenutelná

Domek, jehož fasádu tvoří ptačí budky a hemžení opeřených krasavců můžete pozorovat přímo z postele. Splněný sen? Čtěte dál, abyste se dozvěděli, kdo je autorem tohoto jedinečného projektu.
marianne.cz

Co je dobré vědět:  

  • Latinský název čmeláka zní Bombus, což značí „hřmotný“. I německé označení Hummel, anglické bumble a francouzské bourdon je spojeno s bručivým zvukem a hřmotností. 
  • Podobu čmeláka mají ti starší spojenou s knihou Čmelák Aninka, kde mu ji přisoudil Ondřej Sekora. 
  • Hnízdo buduje čmelák pro jednoleté společenstvo. Libuje si v suchém listí, trávě, ale i v opuštěných dírách po hlodavcích, neopovrhne ani veverčím hnízdem.  
  • Čmelaření je in! Chov čmeláků upřednostňuje před náročnějšími včelami řada zemědělců, sadařů... U čmeláků tolik nehrozí riziko vymírání, přizpůsobí se uzavřeným prostorám. Jsou ideální k opylení rostlin ve sklenících a halách.  
  • Označení brundibár vychází z německého Brummbäre neboli bručivý medvěd. 
  • Počátkem 20. století měli vědci označit čmeláka za „šunt“, který nemůže konstrukčně létat. Ale létá! Údajně proto, že to neví... Ve vzduchu se drží silně a energicky.  
  • Jsou vynalézaví, ač nemají mozek, jen větší nervovou uzlinu. Čmeláci totiž mají mimořádnou schopnost učit se a naučené dovednosti si mezi sebou předávat.  
  • Stačí si poslechnout skladbu Let čmeláka, a člověk jako by slyšel toho malého živočicha přímo v přírodě. Kde se však dožívá jen asi 28 dnů. 
Mohlo by se vám líbit

Vesnická zahrada, která poskytuje krásné chvíle s vůní historie

O tom, že zítřky mohou být tím krásnější, čím víc si vezmou z dob dávno minulých vás přesvědčí domov se zahradou Hany Sedlákové ve vesnici Sivice nedaleko Brna.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Zahrada
Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Zahrada
Zenová zahrada nebo balkon: Dopřejte si klid a harmonii pro maximální odpočinek

Zenová zahrada nebo balkon: Dopřejte si klid a harmonii pro maximální odpočinek

Zahrada
Veronika Arichteva radí, jak si na zahradě zařídit dokonalé letní kino

Veronika Arichteva radí, jak si na zahradě zařídit dokonalé letní kino