Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Tipy na prázdninové čtení

Info ikona

Prázdniny klepou na dveře, dovolená se blíží a vaše knihovna zeje prázdnotou? To nejsou ideální vyhlídky pro zaryté knihomoly! Dobrou zprávou ale je, že v posledních měsících vyšlo mnoho krásných knih, které vám mohou dělat společnost nejen při prázdninových toulkách.

Jaké knihy by neměly uniknout vaší pozornosti? 

Meik Wiking - Umění vytvářet vzpomínky

Vzpomenete si na svůj první polibek? Na den, kdy jste odmaturovali? Na vydařenou dovolenou? Nebo na nejlepší jídlo, co jste kdy ochutnali? Vzpomínky jsou důležitou součástí naší identity, mění náš pohled na svět, ovlivňují naše chování a naše pocity. Meik Wiking při svém bádání zjistil, že lidé, kteří v sobě chovají pozitivní nostalgické vzpomínky, se cítí ve svém životě šťastnější. V knize, která je nabitá vtipy, osobními historkami, fotografiemi a odkazy na filmy a literaturu, se dozvíte, jak nezapomenout na důležité dny ve vašem životě. Naučte se, jak uchovat, co stojí za to, a jak zapomenout a udělat v hlavě místo pro nezapomenutelné věci.

Umění vytvářet vzpomínky

Markéta Lukášková - Vlaštovka v bublině

Na vzpomínky odkazuje i knížka Vlaštovka v bublině, jejíž příběh se odehrává v roce 2045 a v "minulosti", tedy v roce 2018. Hlavní hrdinka Barbora leží v nemocnici s diagnózou, která ji připravuje o poslední vzpomínky na minulost, lásku i rodinu. Důkazem, že skutečně žila, jsou hlavně její děti – nejistý Michal a suverénní Magda, která už stihla rozprodat matčin majetek. Díky novému léku se ale Bára pomalu vrací. Přes dvacet let vzdálené zážitky získávají jasnější kontury a současná Bára stojí před odhalením tajemství rozpadu své životní lásky.

Vlaštovka v bublině

Michael Třeštík, Tomáš Třeštík - Katka

Jaký je vlastně život Kateřiny B., která se v roce 2009 objevila v unikátním časosběrném dokumentu Heleny Třeštíkové? Režisérka Katku sledovala čtrnáct let v sestupné spirále drog, krádeží, prostituce a fyzického i psychického chátrání, kterou jen občas přerušila naděje a odhodlání s drogami skoncovat. Dnes je jí 43 let, o její dcerku se stará babička a Katčin věčný boj závislosti s upřímnou touhou po záchraně stále pokračuje. Sérii unikátních rozhovorů připravil Michael Třeštík a fotkami ji doprovodil jeho syn Tomáš. Katka v biografii, na níž spolupracovala, líčí své dětství, těhotenství, cestu ke drogám i touhu po životě bez nich, která ji stále neopouští.

Katka

ČTĚTE TAKÉ: #ukazknihovnu aneb Jak vypadají knihovničky redaktorek Marianne?

Lucie van Koten, Michaela Dombrovská - Krásná tvář

Cvičení jógy je pro mnohé z nás příjemným pohybem, který si ordinujeme několikrát týdně. Víte ale o tom, že existuje obličejová jóga? Lucie van Koten, bioblogerka a známá propagátorka přírodní kosmetiky, a Michaela Dombrovská, lektorka jógy a autorka knih inspirovaných jógovým přístupem k životu, spojily své znalosti v ojedinělé publikaci, která vás provede přírodní péčí o pleť a obličej. Naleznete v ní praktické ukázky, fotografie, návody, vyjádření odborníků i osobní příběhy, které vás rozzáří. Nenechte si ujít první knihu propojující obličejovou jógu s přírodní kosmetikou!

Krásná tvář

Hilly Martineková - Med v hlavě, marmeláda v srdci

V knížce Med v hlavě, marmeláda v srdci se hlavní postava Tilda ponoří do vzpomínek na své dětství. Znovu se stane jedenáctiletou dívkou, která je plná odvahy, lásky a touhy po dobrodružství a vzpomíná na poslední léto s dědečkem, který onemocněl Alzheimerovou chorobou — na nejbláznivější, nejsmutnější a nejintenzivnější období svého života. Všechno začalo, když zemřela babička… Dojemný příběh o rodině a bezpodmínečné lásce, jež dokáže (byť jen na chvíli) zpomalit neúprosný osud. 

Med v hlavě

Brooke McAlaryová - Pomalu

Jednoho dne přišla Brooke McAlaryová na to, že klíčem ke štěstí je žít prostě a plně. Přibrzdila svůj dosavadní stresující život a přeorganizovala ho tak, aby nepodléhala tlaku každodennosti, ale víc si všímala a užívala drobných a jednoduchých věcí. Kromě povzbuzujících osobních příběhů vám kniha Pomalu nabídne i praktické rady, jak začít žít pomalu: generální úklid v životě i doma, osvobození se od hromadění věcí, mindfulness přístup a hlavně otázku „proč?“. Kniha Pomalu je inspirativním návodem na vytvoření života plného skutečně podstatných věcí, který se bude hodit každému, kdo ve své dosavadní uspěchané existenci chce konečně najít klid, smysl a radost.

Pomalu

Kamila Šimůnková Petrovská - Třetí rodič

Kniha pro všechny, kdo žijí v tzv. patchworkové či komponované rodině – tedy v rodinném společenství s dětmi z předchozích vztahů. Autorka přináší osobní zkušenosti, příběhy dalších „třetích rodičů“ a hlavně rady a tipy pro každodenní život. Vychází přitom z psychologicko-pedagogických poznatků, které upravuje na míru nevlastním rodičům. Nejen oni, ale také jejich partneři v knize najdou důležité informace, podporu a povzbuzení.

Třetí rodič

Honza Vojtko - Vztahy a mýty

Kdo ještě nedostal zaručeně osvědčenou radu do vztahu, ať se přihlásí. A podrží ruku nahoře, pokud se jí nenechal zviklat. Přece musí existovat návod nebo vysvětlení, proč ten či onen vztah nevydržel nebo leckdy ani nezačal. Občas nám to připadá směšné, ale není snad nikdo, komu by na harmonických partnerských vztazích nezáleželo. V období singlovství i během vztahu snadno podléháme mýtům a pohádkám, které nám okolí podává jako obecný fakt. Jaké mýty jsou ty nejčastější a do jaké míry bychom jim měli naslouchat, objasňuje odborně, ale s nadhledem kniha, která zároveň dokáže čtenářům dodat klid. Je to terapeutův gauč v knižní podobě.

Vztahy a mýty


Milujete knížky? Nenechte si ujít 5 velkých příběhů o lásce, které nás nikdy nepřestanou bavit.

Titulka

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.