Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Cesta do města aneb Tři česká města, která si užijí malí i velcí cestovatelé

Info ikona
Mapa

Rozhodně neplatí, že krásná výletní místa bychom našli až za hranicemi České republiky. Naopak, naše země je prošpikována dechberoucími historickými skvosty, které by každý Čech měl vidět alespoň jednou za život.

Zrušili jste na poslední chvíli víkendový program? Nebo už dlouho plánujete, že během volné soboty vyrazíte objevovat krásy naší republiky? Ať tak či onak, můžete se inspirovat výletními tipy, které jsou stvořené pro všechny milovníky úžasné architektury a české historie.

Mohlo by se vám líbit

Tip na výlet: Objevte pohádková místa, která zaujmou malé i dospělé

Najít rodinný výlet, který bude bavit děti i dospělé, je občas úkol hodný mistra. Obzvláště to platí v momentě, kdy jsou zavřené zoologické zahrady, fun parky, muzea nebo aquacentra. Přesto neztrácejte naději, protože existuje mnoho procházek přírodou, které jsou natolik atraktivní, že zaujmou děti, teenagery i dospělé.
marianne.cz

Plzeň

Že jste ještě nebyli v Plzni? Čtvrté největší město České republiky je skvělým výletním místem nejen pro jednotlivce a páry, ale také pro rodiny s dětmi. Povinnou zastávkou je bezesporu historické jádro města, které vyniká nejen svými renesančními a barokními domy, ale také gotickou katedrálou sv. Bartoloměje. Neměli byste opomenout ani Velkou synagogu, která je dokonce druhou největší synagogou v Evropě, Starou synagogu a Nový židovský hřbitov.

Pokud patříte k milovníkům architektury, pak by vaše kroky měly směřovat do bytu manželů Krausových, bytu Voglových a Brummelova domu. Nebojte se, rozhodně vás neposíláme na sobotní oběd k neznámým lidem. Naopak, za interiéry zmíněných bytů stojí světoznámý architekt Adolf Loos. Byty byly před několika lety zpřístupněny veřejnosti, a tak si můžete zvolit ze dvou prohlídkových tras. K Plzni neodmyslitelně patří také pivovar. V případě, že nedáte na tento nápoj z chmelu dopustit, vyrazte do Pivovaru Plzeňský prazdroj. Během prohlídkové trasy navštívíte historické sklepy, kde se dodnes pivo vyrábí, průvodce vám vysvětlí unikátní postup přípravy piva a zlatým hřebem celé prohlídky bude degustace nefiltrovaného a nepasterizovaného piva.

Jak už jsme zmiňovali, Plzeň je skvělým výletním místem pro rodiny s dětmi. Zatímco malé děti jistě potěšíte procházkou po plzeňské zoo, starší nadchne science centrum Techmania. Děti se můžou těšit na interaktivní expozice, které herní formou přibližují určitý matematický či fyzikální princip nebo přírodní zákonitost či jev. A pokud doma máte malého astronoma, pak nesmíte vynechat ani 3D planetárium, které se nachází v protější budově.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Kutná Hora

Výlet do Kutné Hory je zárukou toho, že během jednoho dne uvidíte hned několik významných památek. Dominantou je bezesporu gotický chrám sv. Barbory, jehož stavba započala už v roce 1388. Hned vedle katedrály naleznete podlouhlou jezuitskou kolej, která byla postavena v 17. století, tedy v době, kdy chrám sv. Barbory byl předán jezuitům. S ražbou mincí je zase spojován Vlašský dvůr, což je bývalý královský palác, ve kterém se nacházela mincovna. Ostatně právě těžba stříbra se historií města táhne jako červená nit, a pokud patříte k nadšeným „mincologům“, pak rozhodně nevynechejte návštěvu Českého muzea stříbra, kde se dozvíte podrobné informace.

Otrlejší z vás si rozhodně nesmí nechat ujít Kostnici, která je vyzdobena lidskými kostmi. Ostatky pochází z celkem 40 000 zemřelých lidí, kteří podlehli morové epidemii či byli oběťmi husitských válek. Po Kutné Hoře ale rozhodně nemusíte bloudit s mapou v ruce. Úzké uličky jako z pohádky vás pokaždé zavedou k zajímavému místu, které stojí za vidění. 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Liberec

Když se řekne Liberec, většina z nás si vybaví Ještěd. Pravdou ale zůstává, že málokdo na jeho vrcholku doopravdy stál. Zkuste protentokrát Ještěd zdolat. Odměnou vám budou nejen krásná panoramata, ale také pohled na ještědský vysílač. Tento krasavec v technicistním architektonickém stylu je dílem architekta Karla Hubáčka a svého slavnostního otevření se dočkal 9. července 1973. Už z pouhé zvědavosti byste měli do úchvatných prostor vysílače vstoupit, a nechat se uhranout nadčasovým interiérem, který vznikl pod taktovkou architekta Otakara Binara.

Liberec ale není jenom o Ještědu! Minout byste neměli ani Oblastní galerii Liberec, která se nachází v prostorách bývalých městských lázní v Masarykově ulici. Očaruje vás už samotná budova, která spatřila světlo světa v 70. letech 19. století. Umělecké skvosty objevíte ale i uvnitř, aktuálně se můžete pokochat expozicí Heinricha von Liebiega nebo výstavou Handwriting cannot be copied od Davida Hanvalda, která byla prodloužena až do 29. srpna 2021.

Také v případě Liberce platí, že jde o město, které si dosytosti užijí i nejmenší. S nimi si můžete užít třeba libereckou zoo, která byla založena už v roce 1904. Děti jistě ocení i návštěvu vodního ráje Babylonu nebo iQLandie. Výhodou poslední zmíněné atrakce je fakt, že je vhodná už pro děti od tří let. Pokud nechcete být v letních měsících s dětmi zavření v budově, navštivte liberecký EKOpark, kde si děti můžou pohrát v přírodě a s přírodou.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Tipy na výlet: Hrady a zámky z českých pohádek

Startuje turistická sezóna, hrady a zámky otevírají své brány. Máme za sebou mrazivou zimu, která měla i svá pozitiva. Dlouhé zimní večery jsou totiž ideální pro sledování filmů a milovníci pohádek z nich mohou čerpat nápady na výlety plné krásných míst, které stojí za návštěvu.
marianne.cz