Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

A co sbíráte vy?

Sbíráte něco? Já tedy už ne. A možná je to velká škoda. Sběratelství prý uklidňuje. A klid není jediné bohatství, co vám díky sběratelství může doma přistát. Jen tak mimochodem.

Klára Mandausová | 1. 10. 2017

Když jsem byla malá sbírala jsem ledacos, odznaky, měla jsem jich plnou papírovou krabici, taky obrázky ze žvýkaček se známým kačerem a pohledy. Do sešitu jsem si lepila fotky herců, zpěváků a sportovců obojího pohlaví (těch mužských bylo víc). A kochala se svázanými ročníky časopisu Stadion, které byly sběratelským dílem mé maminky. To bylo hlavně před pubertou. V období, kdy holkám rostou prsa a klukům přeskakuje hlas, se odděluje zrno od plev. U vášně sbírání zůstanou jen opravdoví nadšenci, co to už od začátku mysleli vážně (i když o tom třeba ještě nevěděli), my ostatní zlemplovatíme a hodíme své vzácné kolekce pod postel nebo do spodních pater šuplíkových skříní. A jsou samozřejmě i případy, kdy se sběrem začne dotyčný až ve věku, kdy většina pomalu končí, nebo dokonce už dávno skončila. Trochu jsem zapátrala, kolik je mezi známými lidmi sběratelských nelemplů a co si doma schovávají. Třeba byste do některých vůbec neřekli. Tak třeba:

Herec Nicolas Cage sbírá vzácné a staré komiksové knížky a taky stará auta, herečka Angelina Jolie zase od puberty starožitné nože.

Legendární hokejista Wayne Gretzky má slušnou sbírku mincí, herec George Clooney se chlubí motocykly.

Herec Johny Depp našel zálibu ve starých knihách a taky v hmyzu, herečka Demi Moore v panenkách a vintage oblečení.

Herečka Whoopi Goldberg má doma spoustu šperků z umělé hmoty, režisér Quentin Tarantino sbírá stolní hry. Herec John Travolta je blázen do leteckých suvenýrů.

Herečka Penelope Cruz má trochu kuriózní zálibu, sbírá ramínka na šaty. Ve své sbírce má přes pět set nekovových variant téhle pomůcky do skříně. Herec Tom Hanks vlastní na padesátku psacích strojů, prý na nich rád píše dopisy. Zpěvačka Janet Jackson má zase spoustu figurek prasátek. Když se jí zeptali, proč zrovna ty, pokrčila rameny, chtěla prý mít nějakého koníčka a vůbec netuší, proč si vybrala zrovna prasátka.

A kdo se vyžívá v umění? Tak třeba herec Leonardo DiCaprio, v jehož sbírce nechybí například dílo Salvadora Daliho.

Hodnota umělecké sbírky manželů Beckhamových, fotbalisty Davida a zpěvačky a módní ikony Victorie, přesahuje třicet milionů euro. Milovníkem a sběratelem umění je i herec Tobey Maguire, zpěvačka Beyonce nebo zpěvák Elton John.

Modelka Claudia Shiffer se v umění dokonce specializuje, bere jen to inspirované hmyzem, možná proto, že sbírá i samotný hmyz.

Vášnivou sběratelkou je i Lucie Bílá, miluje knoflíky, modlitební knížky, plyšáky, vykládané krabičky na léky a časopis Čtyřlístek.

Když už je řeč o Čtyřlístku, vlastně jsem taky pořád ještě sběratel. Rodiče mi vyhodili při stěhování všechny čísla, která mi za několik let nakoupili (když jsem byla malá, pochopitelně), tak teď utrácím velké peníze za knížky - sborníky, ve kterých znovu vyšly. Taky obtěžuju rodinu kamínky, andělíčky z různých materiálů a obrazy z internetových aukcí. Sláva sběru!

 

Související články

Zábava
Už vás horko přestává bavit? Užijte si ochlazující dovolenou a vyrazte na coolcation

Už vás horko přestává bavit? Užijte si ochlazující dovolenou a vyrazte na coolcation

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

Zábava
Kvíz: Královna Camilla slaví 77. narozeniny. Zjistěte, co víte o jejím vztahu s Karlem III.

Kvíz: Královna Camilla slaví 77. narozeniny. Zjistěte, co víte o jejím vztahu s Karlem III.

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů

Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů